Ciekawostki

Polska!

11 listopada to szczególna data dla naszego kraju. Tradycyjnie tego dnia po raz kolejny skupiamy się szczególnie na dokonaniach naszych rodaków i wszelkich sukcesach polskich zawodników.

Zacznijmy od rekordów, to jeden z naszych ulubionych tematów :) W tym roku Polacy zanotowali na swoim koncie pięć rekordów świata - co ciekawe, wszystkie w skewbie! Do tego dwa rekordy Europy (w średniej 2x2x2 i średniej 3x3x3 OH) oraz 18 rekordów kraju. Do polskich zawodników należą aktualne rekordy w czeterch konkurencjach:

  • singiel 2x2x2 Maćka Czapiewskiego - 0.49 s.
  • singiel i średnia 3x3x3 stopami Kuby Kipy - 20.57 s. i 28.16 s.
  • singiel i średnia skewb Jonatana Kłosko - 1.10 s. i 2.51 s.
  • singiel w układaniu wielu kostek z zamkniętymi oczami Marcina Kowalczyka - 41/41 (54:14)

A jeśli już o WR-ach mowa nie możemy zapomnieć, że na liście najdłużej utrzymujących się aktualnych rekordów świata jest w tej chwili aż pięć polskich nazwisk. Połowa pierwszej dziesiątki to nasi zawodnicy, na czele z Marcinem Kowalczykiem, którego rekord w multiblindzie utrzymuje się już od niemal czterech lat!

Z prawie 2400 zawodnikami znajdujemy się na szóstym miejscu najliczniejszej społeczności kostkowej na świecie. W czasie 13 lat historii polskiego speedcubingu zorganizowaliśmy 154 turnieje, co daje nam piąte miejsce w zestawieniu.  Układają i kilkulatkowie, którzy dopiero zaczynają swoją kostkową przygodę i doświadczeni zawodnicy ze sporym dorobkiem zawodowym. Ci ostatni w tym roku szczególnie promują nasz sport w mediach - trzech z nich wygrało popularny program „The Brain. Genialny umysł” pokazując swoimi umiejętnościami niezwykłość naszej kostkowej pasji. 

Na tegorocznych mistrzostwach w Paryżu Polacy pokazali festiwal możliwości i zakończyli rywalizację z dorobkiem 10 medali i drugim miejscem w klasyfikacji medalowej. A jeśli już o klasyfikacji mowa to trzech zawodników znajduje się w tej chwili w zestawieniu największej liczby zdobytych medali. Michał Pleskowicz i Tomek Żołnowski zajmują odpowiednio piąte i siódme w TOP10 największej liczby złotych medali w 3x3x3 - Michał z liczbą 44, Tomek - 41. Michał Halczuk z kolei, z liczbą 228 złotych krążków, zajmuje czwarte miejsce w liczbie medali zdobytych we wszystkich konkurencjach (do tego ma jeszcze 68 srebrnych i 55 brązowych).    

A przed nami niecały tydzień do mistrzostw Polski. Już za parę dni poznamy nowych mistrzów kraju i niewątpliwie po raz kolejny zobaczymy moc polskich zawodników, którzy dla nas są najlepsi na świecie!

inne z kategorii