Ciekawostki

Zdarzyło się w 2016...

... subiektywny przegląd minionego roku :)

Za nami kolejny, intensywny speedcubingowy sezon. Adam bardzo rzetelnie podsumował go pod kątem danych liczbowych i statystyk a ja, zgodnie z tradycją, zapraszam Was w nieco inną podróż - na nieco subiektywny przegląd najważniejszych zdarzeń i wydarzeń z minionych 366 dni... w niekoniecznie telegraficznym skrócie :) 

W 2016 roku odbyły się łącznie 22 imprezy, które mniej więcej równomiernie rozłożyły się w całorocznym kalendarzu - w każdym miesiącu odbyła się co najmniej jedna - najwięcej (po 3) - w kwietniu, czerwcu, październiku i grudniu. 

Najliczniejszym turniejem minionego sezonu po raz kolejny okazały się Mistrzostwa Polski, które zgromadziły aż 205 uczestników. Najmniejsze okazały się Gdańsk Rubik's Cube Day, które liczyły 40 osób. Średnio w każdej imprezie brało udział 77 osób, chociaż ten wynik zdecydowanie zawyżyły wspomniane już mistrzostwa kraju oraz druga w kolejności największa impreza - Santa Claus Cube Race (178 osób). Bez nich średnia plasuje się na poziomie około sześćdziesięciu kilku osób. Wspomniane dwie ostatnie imprezy minionego roku były jedynymi, które przekroczyły granicę 100 uczestników.

Najwięcej imprez w 2016 roku zorganizowano w dwóch województwach - pomorskim i mazowieckim. Łącznie skupiły one prawie 60% wszystkich turniejów. Pozostałe odbyły się na terenie województw śląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na tak dużą przewagę wspomnianych województw wpłynęły organizowane tam spotkania ligowe - Gdańskiej Ligi Speedcubingu i Warszawskiej Ligi Speedcuberów

Ciekawie kształtowały się podia minionego roku. Zawodnicy zwyciężali średnio ze średnią 9.16 s. To o 0.2 sekundy lepsze wyniki niż w poprzednim sezonie! Widać również zmianę warty - nasi kostkowi weterani i dotychczasowi liderzy nieco przystopowali a to dało pole nowym nazwiskom na czele stawki. Na najwyższym stopniu podium w ubiegłym roku najczęściej stawał Michał Rzewuski, który zwyciężył aż 7 razy (ze średnią średnią 9.10 s.), w tym również w czasie najważniejszej imprezy sezonu. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Jakub Kipa z trzema wygranymi, na trzecim miejscu uplasowali się aż trzej zawodnicy - Michał Pleskowicz, Igor Ośmiałowski i Mateusz Śliż - każdy z dwoma złotymi krążkami. 


Imprezy, w których brali udział nasi zawodnicy - krajowe i zagraniczne - przyniosły w minionym roku 24 rekordy - 12 rekordów Polski, 4 rekordy Europy i 8 rekordów świata. O najlepsze wyniki globu postarała się szóstka zawodników:

 • Maciej Czapiewski - singiel 2x2x2 - 0.49 s.
 • Jakub Kipa - średnia 3x3x3 stopami - 28.16 s.
 • Wojtek Knott - średnia Rubik's Clock - 5.72 s. i 5.38 s. 
 • Rafał Waryszak - średnia pyraminx - 2.41 s. 
 • Michał Rzewuski - średnia skewb - 2.76 s. i 2.63 s.
 • Łukasz Burliga - średnia skewb - 2.63 s. 

Najwięcej  zgromadził na swoim koncie Wojciech Knott - 5 rekordów kraju i 2 rekordy świata - większość w układaniu Rubik's Clock. Nie udało się zdobyć znaczących wyników w 3x3x3, 7x7x7 i wszystkich konkurencjach blindowych. Nie zmienia do faktu, że Polacy są stałymi bywalcami tabeli rekordów - rok zakończyliśmy wynikami rangi minimum europejskiej w ośmiu konkurencjach.

W grudniu w Warszawie po raz dwunasty odbyły się Mistrzostwa Polski, które wyłoniły mistrzów kraju w każdej z osiemnastu konkurencji. Spośród zwycięzców tylko sześciu zawodnikom udało się zachować tytuł mistrza Polski z poprzedniego roku. W kategorii 3x3x3 na najwyższym szczeblu podium stanął wspomniany już lider sezonu - Michał Rzewuski. Drugie miejsce zajął mistrz z ubiegłego roku Przemek Kaleta a trzecie miejsce przypadło młodemu ale znakomicie rokującemu Łukaszowi Burlidze.

W grudniu, podczas zawodów w Dąbrowie Górniczej, wystartowała trzecia edycja Śląskiej Ligi Speedcubingu. To kontynuacja zainicjowanego przez Klaudię i Radka Ciuk cyklu turniejów, który pozostaje jednym z największych projektów kostkowych w skali międzynarodowej. W minionym roku swój sukces mogły też świętować ligi z Gdańska i Warszawy, które zanotowały bardzo intensywny ale niezwykle udany sezon. Na GLS złożyło się sześć a na WLS - cztery oficjalne turnieje, w czasie których najwięcej punktów zgromadzili na swoim koncie Maciek Czapiewski (GLS) i Wojtek Knott (WLS). 

Poza oficjalnymi i wielkimi ligami speedcubing bardzo prężnie rozwija się w wielu zakątkach Polski, skąd dochodzą do nas informacje o klubach, spotkaniach, zajęciach i kółkach. Regularnie spotykają się klubowicze w Gnieźnie, Puszczykowie i Katowicach. Kostka gościła też w Lublinie, Krakowie, Szczecinie, Tarnowskich Górach, Tychach i Byczynie, reaktywowała się również łódzka Cube Factory League. To bardzo dobry znak - zajmujemy kolejne części kraju i na speedcubingowej mapie Polski jest coraz mniej białych plam :) 

Kolejny sezon ma za sobą również mozaikowa ekipa RubiART-u, która stworzyła kolejne niesamowite kostkowe obrazy, a które miała okazję zaprezentować podczas warsztatów, zawodów i eventów na terenie całego kraju. Za pomocą ponad 4000 kostek powstała też ogromna mozaika podczas lipcowych Mistrzostw Europy w Pradze. 

A jeśli mowa o Euro 2016 to nasza ekipa pojechała tam w naprawdę zacnym składzie. Polskę reprezentowała największa ekipa, złożona z ponad 70 osób, która zdobyła łącznie 11 medali - 5 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe, ustępując w klasyfikacji generalnej tylko ekipie z Niemiec. A pisząc o licznym składzie - trzeba też wspomnieć, że wystawiliśmy największy skład również podczas FMC Europe - kontynentalnego turnieju układania kostki Rubika najmniejszą liczbą ruchów, który w marcu odbył się równolegle w 17 krajach. 

Ale Praga to nie jedyne miejsce, gdzie nasi zawodnicy zawędrowali w minionym roku :) A że nosi ich coraz bardziej, mogliśmy śledzić ich podróże, przygody i wyniki ze SzwajcariiFinlandiiCzechWęgierUkrainyLItwy Słowacji Białorusi. Niektórych zawodników łatwiej złapać na zagranicznych zawodach... w tym miejscu serdeczne pozdrowienia dla Michała Pleskowicza :)

I na koniec kilka słów o naszych mediach... czyli jak komunikujemy się z Wami, co swoją drogą baaardzo lubimy :) Strona www.kostkarubika.org działa już od prawie trzech lat, a rok zakończyliśmy z dokładnie 769 artykułami. Nasze postanowienie noworocznie - do końca 2017 przekroczyć tysiąc! :) W powiązaniu ze stroną działa również profil na Facebooku, gdzie publikujemy linki do artykułów ale i staramy się przekazywać Wam wszystko, czym żyje nasza społeczność - newsy, ciekawostki, informacje, zdjęcia, filmiki i... życzenia urodzinowe :) 

I na sam sam koniec... serdeczne podziękowania dla Was, za miniony rok i za cały czas wspólnej speedcubingowej drogi. Za wspaniałe emocje, jakie dzięki Wam stały się udziałem nie tylko nas ale i całego kostkowego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie nie mniej intensywny i pełen wspaniałych chwil, rekordów, zawodów, spotkań i emocji! :)  

inne z kategorii

 • Przed PO...

  Przed nami Polish Open 2017! Tym razem ta legendarna już impreza zawita do Opola. Po ubiegłorocznej przerwie zapraszamy na kostkowe święto, które o…

 • 13,68 m2...

  W minioną sobotą mieliśmy przyjemność wziąć udział w otwartym dniu medialnym w jednym z najnowocześniejszych parków wodnych w Polsce - Aquaparku w Re…

 • Sto lat Młodym Parom!

  „Oto jest miłość. Dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie.” Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi... By…