Działalność oficjalna

Na kostkowej Ukrainie... po raz kolejny!

Polska ekipa z wizytą u sąsiadów!

W miniony weekend dziesięcioosobowa grupa naszych zawodników uczestniczyła w Ukrainian Nationals 2017. To nie była pierwsza wizyta naszej reprezentacji u sąsiadów, ostatni raz nasi gościli tam we wrześniu ubiegłego roku. I jak to mają w zwyczaju namieszali nieco w podiach mistrzostw, bo mimo, że niezbyt liczna, zdobyła łącznie aż 24 medale (11 złotych, 10 srebrnych i 3 brązowe).

W kategorii głównej zwyciężył Michał Pleskowicz ze średnią 8.41 s., a tuż za nim, na drugiej pozycji, uplasował się Jakub Kipa z wynikiem 8.57 s. W finale znaleźli się też Jonatan Kłosko (6 miejsce - 9.68 s.), Wojtek Szatanowski (9 miejsce - 10.17 s.), Michał Halczuk (16 miejsce - 11.57 s.) i Michał Bogdan (18 miejsce - 12.10 s.).

Jakub i Michał znaleźli się również w czołówce 2x2x2 – ale tym razem zwyciężył pierwszy z nich z wynikiem 2.05 s. W pięknym stylu 4x4x4 wygrał Wojtek Knott, który w finale ustanowił nowy rekord kraju w średniej – 30.27 s. Tuż za nim, na drugim miejscu, znalazł się Michał Halczuk (37.87 s.), a dalej na szóstej pozycji - Kuba Kipa (39.91 s.). Michał Halczuk zgarnął jeszcze złoto w 5x5x5 (1:02.96), 6x6x6 (2:02.90) i 7x7x7 (2:50.95), a towarzyszył mu Wojtek Knott, na miejscach odpowiednio drugim (1:09.89), trzecim (2:23.36) i czwartym (3:54.39).

Najszybciej z ułożeniem trójki blindem poradził sobie Kamil Przybylski (36.18 s.). Michał Bogdan uplasował się na czwartej pozycji (1:28.63), a Wojtek Knott - na dziewiątej (2:45.11). Kamil ułożył również najwięcej kostek z zamkniętymi oczami (30/38) - ten wynik zapewnił mu pierwsze miejsce ze zdecydowaną przewagą nad rywalami. Trzecie miejsce przypadło w tym przypadku Michałowi Bogdanowi, który 7/7 kostek ułożył w czasie 47:07. Na drugim miejscu zakończył rywalizację w 4x4x4 BLD Wojtek Szatanowski z wynikiem 20:15.

W czołówce układania najmniejszą liczbą ruchów znaleźli się aż trzej nasi zawodnicy – na drugim miejscu Michał Pleskowicz (31.33), na trzecim – Wojtek Szatanowski (31.67) a na czwartym – Jonatan Kłosko (32.67).  Złoto w układaniu jedną ręką wywalczył (bez większych problemów i ze sporą przewagą) Michał Pleskowicz (12.88 s.), piąte miejsce zajął Wojtek Knott (16.07 s.). Wojtek z kolei zajął drugie miejsce w układaniu kostki stopami (34.24 s.), przed liderem konkurencji Kubą Kipą (31.19 s.), a towarzyszył im w finale jeszcze Wojtek Szatanowski, który zajął siódme miejsce (1:49.61).

Nie zabrakło naszych również w konkurencji megaminx. Michał Pleskowicz zajął trzecie miejsce (1:02.32) a Michał Halczuk (1:11.37) – czwarte miejsce. W układaniu piramidy zaskoczył nas Jonatan Kłosko, który wynikiem 3.95 s. zapewnił sobie srebrny medal. Również drugie miejsce wywalczył w układaniu skewba (3.66 s.). W clocku bez szans byli rywale wobec poziomu Wojtka Knotta, który zwycięstwo zapewnił sobie wynikiem 6.12 s. Wysoko w tej konkurencji uplasowali się również Wojtek Szatanowski (6 miejsce - 11.56 s.) i Patrycja Michalska (7 miejsce – 18.31 s.).  Na koniec do kolekcji medalowej Michał Halczuk dołożył srebrny medal w square-1 wynikiem 14.13 s.

A na koniec kilka słów od Wojtka Knotta, którego zapytaliśmy o wrażenia z lwowskiej wyprawy. „Miasto bardzo ładne, warto było przyjechać dwa dni wcześniej i zobaczyć ciekawe miejsca. Zawody odbiegały standardem od polskich, ale nie ma się co dziwić, u nich speedcubing dopiero się rozwija, nie mają dużo sprzętu ani środków na zrobienie dużych zawodów. Ciężko było uniknąć opóźnień, jak się miało tak mało timerów a tak dużo rund i uczestników. Ale duży szacunek za ilość rund - cztery rundy 3x3x3 i trzy rundy 4x4x4 :) Mimo niedociągnięć ja będę dobrze wspominał te zawody. Starają i będzie coraz lepiej."

My też życzymy tego organizatorom! A naszej ekipie gratulujemy wspniałego turnieju i rewelacyjnych wyników. I czekamy na kolejne relacje z zagranicznych wypraw :)