Działalność oficjalna

365 zakręconych dni!

Pierwszy dzień nowego roku to idealny moment, żeby podsumować odchodzący właśnie rok i otworzyć się na nowe perspektywy i wydarzenia, których nie zabraknie również i w nadchodzących miesiącach :) 

2017 rok był trzynastym sezonem polskiego speedcubingu. Odbyło się w nim 25 zawodów, z czego ponad połowę stanowiły imprezy dwudniowe. Również jeśli chodzi o rozłożenie turniejów na kostkowej mapie Polski widzimy, że nie jest to już tylko północ-południe, ale dochodzą coraz to nowe inicjatywy, które wypełniają każdy zakątek naszego kraju.

Zawodnicy rywalizowali w Śląskiej Lidzie Speedcubingu, Gdańskiej Lidzie Speedcubingu, Drużynowej Lidze Speedcubingu oraz Cube Factory League. Poza rywalizacją oficjalną trzeba też doliczyć mnóstwo spotkań i turniejów nieoficjalnych zwiększających swoją liczbę z roku na rok, a zwykle stanowiących dobry początek dla oficjalnych inicjatyw. A te będą miały teraz nieco łatwiej. To efekt pracy nowego zarządu Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, który wyłoniło w czerwcu tego roku Walne Zgromadzenie. Naszej ekipie pssowej-delegackiej udało się znacząco przyczynić do zmiany zasad organizacji zawodów

Rosnąca liczba inicjatyw i zawodów zwiększyła zapotrzebowanie na delegatów. W ich gronie mieliśmy w minionym sezonie małe przetasowania. Przerwę w delegowaniu zrobili sobie Grzegorz Łuczyna i Tomek Żołnowski, a podczas mistrzostw Polski karierę delegacką zakończył Piotr Kózka.  Jednak we wrześniu grono polskich delegatów powiększyło się o trzy nowe osoby - do ekipy dołączyli Wojciech Szatanowski, Radosław Drozdowicz i Piotr Trząski. Z kolei najbardziej doświadczony polski delegat - Adam Polkowski - w sierpniu w Gdańsku świętował swoje 50-te przedelegowane zawody.

Taka liczba zawodów nie mogła nie zaowocować wspaniałymi wynikami. W trakcie całorocznej rywalizacji padło łącznie 38 rekordów - 8 światowych, 3 europejskie i 27 krajowych.

Aż sześć WR-ów ustanowiono w skewbie, co czyni nas w tej chwili absolutną potęgą w tej konkurencji na świecie. Trzej muszkieterowie tej łamigłówki - Łukasz Burliga, Jonatan Kłosko i Michał Rzewuski - wywindowali jej wyniki do absolutnie niesamowitego poziomu. Końcówka roku przyniosła również najlepszy wynik świata w średniej clockowej i średniej pyraminx. Rekordy pobiliśmy we wszystkich konukrencjach poza feetem i blindami. Ale w przypadku blinda mamy jeszcze jeden niesamowity rekord minionnego roku - WR Marcina Kowalczyka został najdlużej utrzymującym się rekordem świata w historii

A jak już mowa o wynikach. W listopadzie po raz kolejny wyłoniliśmy nowych mistrzów Polski.  Wcześniej, w lipcu, nasza reprezentacja z sukcesami walczyła w mistrzostwach świata w Paryżu. Przywiozła stamtąd 10 medali zajmując w klasyfikacji drużynowej drugie miejsce.  Ale Francja to nie jedyne miejsce, do którego dotarli w tym roku nasi zawodnicy. Kostkowe wędrówki zaprowadziły ich w różne zakątki świata - na Litwę,  UkrainęWęgry, Słowację, do SzwajcariiBelgii, Estonii, Czech, a nawet Japonii.  

Do grona najbardziej doświadczonych zawodników dołączyły dwa nowe nazwiska, po Tomku Żołnowskim, setne zawody obchodzili w minionym roku Wojciech Szatanowski i Marcin Jakubowski. Dla kilku naszych kostkowiczów był to wyjątkowy rok również prywatnie - podczas wakacji na ślubnym kobiercu stanęło aż czterech naszych zawodników.  

We wrześniu, po miesiącach pracy, odpaliliśmy nową wersję naszej strony, który zmienił nazwę z kostkarubika.org na speedcubing.pl. A chwilę później, w listopadzie, został opublikowany 1000 artykuł na naszym portalu. Każdego dnia dokładamy starań, by na stronie znalazły się interesujące Was materiały - informacje o zawodach, rekordach, relacje, wywiady i ciekawostki z kostkowego świata.

Ale nasza strona to nie jedyne media, w jakich kostka pojawiała się w ubiegłym roku. Do wzrostu jej popularności i rozpoznawalności przyczyniły się występy naszych zawodników w popularnym programie Polsatu „The Brain. Genialny umysł”. Z sukcesem wzięli w nim udział Kamil PrzybylskiAdam Polkowski i Michał Rzewuski - każdorazowo zwyciężając i zdobywając ogromne uznanie zarówno jurorów jak i publiczności.

Za nami intensywne 365 dni 2017 roku. Czas wypełniony zawodami, rekordami i kostkowymi wydarzeniami. Przed nami kolejny sezon, z nowymi pomysłami, inicjtywami i perspektywami. Życzymy wszystkim, by był to kolejny dobry rok dla polskiego speedcubingu. 

inne z kategorii