Działalność oficjalna

Ankiety zawodnicze 2017

Poważne zmiany w systemie

Za nami wspaniały sezon 2016. Organizatorzy z całej Polski podjęli się organizacji 22 oficjalnych turniejów WCA, którym patronowało Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu. Rok 2016 był również czasem wznowienia kontroli jakości organizowanych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się z listą zwycięzców klasyfikacji generalnej 2016


Efekty Waszej oceny pozwoliły wyciągnąć szereg wniosków nie tylko organizatorom, ale również delegatom WCA oraz zarządowi PSS. W związku z tym wprowadzamy różne, mniej lub bardziej poważne zmiany w systemie ocen:

WAGI ZAWODNICZE

Najważniejszą zmianą systemu jest wprowadzenie „wag zawodniczych" w oparciu o liczbę zawodów WCA, jakie wypełniający ankietę ma na swoim koncie. Im więcej zawodów, tym ankieta będzie miała silniejszy wpływ na ocenę końcową. Poniżej grafika obrazująca efekt.

SKALA OCEN OD 1 DO 10 
Kolejną ważną zmianą jest skala ocen. Do tej pory ocenialiśmy w skali od 1 do 6, co miało nawiązywać do systemu ocen szkolnych. Ostatni sezon pokazał jednak, że zarówno w ocenie zawodniczej, jak i delegackiej, brak ocen pośrednich może być problematyczny. Wiele razy słyszeliśmy, że organizator w jednym z elementów wyszedł poza wymagania i zasługuje na notę wyższą niż 5, ale 6 dalej było za wysokie, w efekcie czego pozostawała nota 5. W związku z tym postanowiliśmy rozciągnąć skalę ocen.
W sezonie 2017 oceniamy elementy w skali od 1 do 10 punktów.

NOWE PYTANIA W ANKIECIE
Kosmetycznym zmianom poddano również pytania ankietowe. W 2016 było ich 9, natomiast w tym sezonie przydzielimy punkty aż w 12 kategoriach. Pojawiło się jedno nowe pytanie, a dwa stare zostały rozbite na dwie części. Trzeba tu wspomnieć o bardzo ważnym dodatku, jakim są opisy pomocnicze pod pytaniami, zgłębiające znaczenie pytań ankietowych. Poniżej lista pytań wraz z opisami, które będą zawarte w każdej ankiecie:

1. Kontakt ze społecznością przed zawodami (NOWE) 
Czy na stronie www znalazły się ważne dla Ciebie informacje? Czy organizator prowadził wydarzenie FB lub inną formę komunikacji z uczestnikami? Jak oceniasz osobisty kontakt z organizatorem, jeżeli taki miał miejsce?

2. Dostosowanie wielkości obiektu do liczby uczestników

Czy na sali było wystarczająco miejsca dla wszystkich uczestników? Czy było wystarczająco dużo stołów i miejsc siedzących? Czy można było swobodnie się przemieszczać?

3. Komfort przebywania na sali

Jak oceniasz  rozplanowanie przestrzeni,  umeblowanie, temperaturę, oświetlenie obiektu itp.

4. Komfort układania oraz przebywania w strefie startowej (ZMIENIONE)

Czy przy stanowiskach startowych było wygodnie? Czy było wystarczająco dużo miejsca? Czy publiczność znajdowała się w odpowiedniej odległości? Czy pozostali zawodnicy i obsługa poruszająca się po scenie nie przeszkadzały w układaniu?

5. Oświetlenie stanowisk startowych (ZMIENIONE)

Czy oświetlenie odpowiadało Twoim preferencjom? Czy nie było za ciemno lub czy nie było zbyt mocne oświetlenie boczne, oświetlenie zmieniające kolory naklejek itp.

6. Prowadzenie zawodów

Jak oceniasz pracę konferansjera prowadzącego turniej? Czy konferansjer aktywnie budował dobrą atmosferę? Czy podawane były najważniejsze informacje? Czy praca konferansjera ubogacała wydarzenie? 

7. Budowa harmonogramu  (ZMIENIONE)

Jak podobają Ci się zastosowane rozwiązania takie jak: czas trwania, godziny rozpoczęcia i zakończenia, zestaw konkurencji, liczba rund, kolejność rund, cut-offy, limity, liczby awansujących zawodników itp.? 

8. Realizacja harmonogramu  (ZMIENIONE)

Czy miały miejsce opóźnienia lub długie przerwy? Czy w trakcie turnieju zmieniły się planowane założenia (liczba rund, awansujących zawodników itp.)?

9. Rozwiązania żywieniowe

Czy odpowiadały Ci rozwiązania żywieniowe zaproponowane przez organizatorów? Czy zorganizował zamówienie czy też poprzestał na poleceniu lokali gastronomicznych? Jak oceniasz stosunek ceny do jakości? Czy mogłeś wygodnie spożyć posiłek?  

10. Obsługa sędziowska

Jak oceniasz rozwiązania w tym zakresie? Czy organizator zadbał o sędziów zewnętrznych? Jak oceniasz profesjonalizm zespołu sędziowskiego (kwalifikacje, ubiór, nastawienie)?

11. Prezentacja wyników

Czy organizator zapewnił rzutnik lub telewizor do wyświetlania bieżących wyników? Jak oceniasz jakość tych sprzętów? Czy prezentowane materiały były czytelne? Czy wywieszane były wyniki rund zamkniętych?

12. Ogólna atmosfera

Jakie jest Twoje ogólne wrażenie jako uczestnika wydarzenia? Czy poczułeś się częścią społeczności? Czy poleciłbyś innym podobne wydarzenie?

OBNIŻENIE WPŁYWU OCENY DELEGATA NA WYNIK KOŃCOWY

W latach poprzednich delegat miał 50% wpływu na ocenę zawodów. Jego nota w bardzo dużym stopniu decydowała o pozycji w rankingu. Po roku 2013 wynikało to z potężnej liczby nowych turniejów oraz konkretnych wymagań postawionych przed nami przez WCA. Elementy techniczne powiązane z regulaminem WCA były, i nadal są, bardzo istotne, ale po ostatnich sezonach PSS wzbogacił się o wielu dobrych organizatorów, dzięki czemu delegaci mogą być już spokojniejsi o jakość techniczną oficjalnych imprez. W tym roku ocena delegacka będzie traktowana jak jedno pytanie w ankiecie, zatem siła jego wpływu na ocenę końcową będzie wynosiła niespełna 8%.  Z przyjemnością będziemy przyglądać się wynikom jakościowym kolejnych turniejów. 

Ankiety zawodnicze są dla nas niezwykle istotnym narzędziem, które pozwala spojrzeć szerzej na jakość naszej ogólnokrajowej działalności. W tym roku wprowadziliśmy powyższe zmiany i zobaczymy, jakie wnioski pomoże nam to wyciągnąć za rok.

Dziękuję delegatom oraz członkom grupy Polish PRO Cubers za rozmowy i analizy w ostatnim czasie. System z pewnością będzie ewoluował w kolejnych latach, ale już teraz wszystkim organizatorom życzę fantastycznych projektów 2017! Do zobaczenia przy stackmacie!:)

Autor: Adam Polkowski

Witam serdecznie każdego, kto zechciał przeczytać te kilka słów, które chciałbym o sobie napisać:)
Idąc śladem mojego przyjaciela Adasia Joksa, zast…

inne z kategorii