Sylwetki speedcuberów

Tak to się zaczęło...

Dzisiejsza kartka z kalendarza jest bardzo wyjątkowa. Dokładnie 35 lat temu, podczas pierwszych Mistrzostw Świata, które odbyły się w Budapeszciepadł pierwszy rekord świata w singlu 3x3x3. 

Funkcję delegata (chociaż wówczas nie istniała jeszcze instytucja WCA) i zarazem sędziego turnieju pełnił konstruktor kostki Rubika - Ernő Rubik, a w rywalizacji wzięło udział 19 zawodników z różnych krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Pojawił się tam również polski reprezentant - Piotr Sebeński.

Każdy z zawodników miał trzy próby, z których wybierano najlepszą. Najlepszy rezultat - 22.95 s. - uzyskał amerykański zawodnik, szesnastoletni wówczas uczeń szkoły średniej z Los Angeles, Minh Thai, który pierwszego oficjalnego WR-a wykręcił w drugiej próbie. 

Niedługo po zwycięstwie Minh wydał poradnik dotyczący układania kostki „The Winning Solution" (co ciekawe Ortega Corners-First Solution Method bazowała właśnie na metodzie układania Minh Thaia) ale turniej w Budapeszcie pozostał jedynym oficjalnym startem tego zawodnika. Dziś, z wynikiem 22.95 s. zajmowałby w światowym rankingu... 31182 miejsce :) 

inne z kategorii