Sylwetki speedcuberów

„To był naprawdę wyjątkowy moment, który zapoczątkował wszystko..."

Nie tak dawno w materiale „Rekordowa historia świata” pisaliśmy o najlepszych wynikach globu. Jednym z bohaterów tej opowieści był australijski zawodnik Feliks Zemdegs. Nie ma chyba w speedcubingowej społeczności nikogo, kto nie znałby tego nazwiska. Nazwiska, które nie schodzi z czołówek konkurencji i rankingów.

Po raz pierwszy pojawił się na New Zealand Champs w 2009 roku, gdzie zadebiutował 12 rekordami kontynentu i 4 NR-ami. Na kolejnym turnieju, Melbourne Summer 2010, padły pierwsze WR-y, w tym ten najważniejszy, w 3x3x3. Średnią 9.21 s. zabrał wówczas najlepszy wynik świata naszemu zawodnikowi, Tomkowi Żołnowskiemu. Od tamtej pory nikt nie jest w stanie zabrać mu najlepszej średniej. Poza nim tylko dwóch zawodników osiągnęło średnią poniżej 7 sekund, podczas gdy Feliks ma takich wyników na koncie już kilkanaście. Ostatnio, po ponad 5 latach, odzyskał najlepszy wynik świata również w singlu (4.73 s.). Do końca 2016 roku, czyli w czasie ośmiu lat swojej kostkowej kariery, ustanowił 90 rekordów świata. Najwięcej - 29 - w 5x5x5, a w najbardziej elektryzującej środowisko konkurencji 3x3x3 - aż 17! Ma na swoim koncie rekordy świata w aż 8 konkurencjach, to najlepszy wynik w historii. W czasie 52 turniejów zgromadził 386 medali, w tym 19 z mistrzostw świata (12 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe). Jako jedyny zawodnik w historii obronił tytuł mistrza świata w 3x3x3. Ufff... czy jest jeszcze coś, co mógłby chcieć osiągnąć? :) Po ostatnim, bardzo udanym, rozpoczęciu roku, postanowiliśmy zapytać go o to... i jeszcze o parę innych spraw :) 

kostkarubika.org: Jesteś bardzo utalentowanym i (nie boimy się tego powiedzieć) najlepszym zawodnikiem na świecie. Jaki jest sekret Twoich rekordów?

Feliks Zemdegs: Sekret? Hmm...trening! Nie używam żadnych tajnych metod ani technik, podczas ostatnich dziewięciu lat zrobiłem tyle ułożeń CFOP, że zaznajomiłem się z metodą, lookahead-em, skrótami itp. i zoptymalizowałem je całkiem nieźle :) Ale jeśli miałbym wskazać jedną rzecz to zdecydowanie bycie kolor neutral. 

kostkarubika.org: Masz na swoim koncie dziesiątki rekordów. Który był dla Ciebie najważniejszy?

Feliks Zemdegs: Ciężko wybrać tylko jeden, ale jeśli już to prawdopodobnie WR w średniej  3x3x3 9.21 s. To były dopiero moje drugie zawody i udało się złamać barierę 10 sekund - to był naprawdę wyjatkowy moment, który w zasadzie zapoczątkował wszystko :) 

kostkarubika.org: Ale jest jedna jedyna konkurencja, w której nigdy nie brałeś udziału - układanie stopami. Zamierzasz w przyszłości zmierzyć się z takim wyzwaniem? 

Feliks Zemdegs: Ha, ha, ha... nie, nie zamierzam :) Uważam, że to trochę śmieszna konkurencja, ale absolutnie nie mam nic przeciwko zawodnikom, którzy ją układają. To po prostu nie dla mnie :) 

kostkarubika.org: Jak oceniasz udział nowych, innowacyjnych kości w ostatnich rekordach? Czy rozwój sprzętu wpłynął na Twoje wyniki i na wyniki światowe?

Feliks Zemdegs: Tak, szczególnie w przypadku dużych kości ostatni rozwój sprzętu miał ogromny wpływ na rekordy. Nie miałbym szans na zrobienie czasu poniżej 2:30 na siódemce i sub 1:45 na szóstce V-Cube. Kiedy się pojawiły były oczywiście wspaniałymi kośćmi ale zostały bardzo usprawnione. Trójki od zawsze był dobre, udoskonalane powoli ale znacząco, w ostatnich latach również. 

kostkarubika.org: A masz jakieś postanowienia noworoczne (poza tymi, o których wspominasz w filmie na swoim kanale YT? Bariery do przełamania? Rekordy? 

Feliks Zemdegs: Mokm celem jest zawsze poprawa wyników, ale w moich tegorocznych startach chciałbym poprawić spójność i uniknąć średnich powyżej 8 sekund. Dążę również do osiągnięcia miejsc podiumowych w konkurencjach od 3x3x3 do 7x7x7 oraz 3x3x3 OH na tegorocznycn mistrzostwach świata. Poza tym mam nadzieję dobrze się bawić i pracować nad kilkoma fajnymi projektami, o których więcej informacji niebawem :) 

inne z kategorii