Sylwetki speedcuberów

Marcell Endrey. Historia blindowego mistrza!

Dziś nadrabiamy wczorajszą „Kartkę z kalendarza”. 25 lutego, pięć lat temu, została złamana, jedna z wielu, ale znacząca granica w układaniu kostki 3x3x3 z zamkniętymi oczami. Wynikiem 28.80 s. w singlu przypomniał o sobie światu Marcell Endrey. Był to pierwszy na świecie singiel poniżej 30 sekund, poprawiony o prawie 2 sekundy, który rozpoczął kolejny rozdział w wynikach układania trójki z zamkniętymi oczami.

Autor tego wyniku, węgierski zawodnik Marcell Endrey, na oficjalnym gruncie zadebiutował w 2007 roku ale przełomowy okazał się dla niego rok 2011. Wówczas objawił się całemu światu i było już wiadomo, że trafi na karty speedcubingowej historii. Zaczęło się podczas Czech Open. Pardubice przyniosły mu rekord Europy w układaniu blindem czwórki (4:30.56). Niespełna dwa miesiące później kolejne dwa ER-y, ale już w 3x3x3 BLD (singiel 31.98 s. i średnia 38.77 s.), wykręcił podczas Hungarian Open. Ukoronowaniem tego roku był złoty medal w multiblindzie podczas mistrzostw świata w Bangkoku. W czasie 53:48 osiągnął wówczas wynik 19/19, który nie tylko dał mu tytuł mistrza ale i nowy rekord świata w tej konkurencji. 

Kolejne dwa lata to pasmo blindowych sukcesów - rekord Europy w średniej 3x3x3 (34.36 s.) i łącznie 12 rekordów świata w układaniu 3x3x3, 4x4x4 i 5x5x5 zamkniętymi oczami.

Zwieńczeniem sukcesów był triumf tego zawodnika podczas mistrzostw świata w 2013 roku w Las Vegas, skąd wrócił z czterema złotymi krążkami, za zwycięstwo we wszystkich konkurencjach blindowych. To do tej pory jedyny zawodnik z takim wyczynem na koncie! Był to też ostatni tak spektakularny występ tego zawodnika, który od tamtej pory pojawił się na zawodach tylko kilka razy, nie startując w ogóle w blindach :) 

inne z kategorii