Ciekawostki

Mistrzostwa Polski Juniorów 2018

Powoli opada kurz po najważniejszej imprezie tego sezonu - Mistrzostwach Polski 2018! Była to impreza bogata w historyczne wyniki oraz wielkie sportowe emocje. Były to jednak pierwsze mistrzostwa Polski zamknięte dla zawodników "słabszych rankingowo". Rozwiązanie to jest oczywiście w pełni zrozumiałe w kontekście profesjonalizacji speedcubingu, jednak z małymi wyjątkami zamyka możliwość rywalizacji najmłodszym speedcuberom. 

W ostatnich sezonach na polskich zawodach pojawia się coraz więcej dzieci, które imponują pozytywnym nastawieniem i walecznością, która często dostarcza większych emocji niż rywalizacja na turniejach otwartych. W związku z tym jako RubiART, w porozumieniu z PSS, postanowiliśmy przeprowadzić pierwszą edycję prestiżowych zawodów dla najmłodszych zawodników. I tak oto powstała idea Mistrzostw Polski Juniorów w Speedcubingu 2018

Zawody będą miały wiele wspólnego z klasycznymi zawodami, ale będą też znaczne różnice wpływające na widowiskowość zawodów oraz uatrakcyjnienie uczestnictwa młodym adeptom speedcubingu. 

KONKURENCJE

Rywalizacja zostanie przeprowadzona przede wszystkim w konkurencji głównej 3x3x3, ale dodatkowo będziemy świadkami walki w dodatkowych konkurencjach: 3x3x3 cykle, 3x3x3 wieża 7, 2x2x2, pyraminx, Snake. Najważniejszą cechą tych zawodów będzie podział głównej konkurencji 3x3x3 na 4 kategorie wiekowe:

  • Do lat 8
  • Do lat 10
  • Do lat 12
  • Do lat 14

Warto wyjaśnić, że w każdej grupie wiekowej obowiązuje jedynie górna granica wieku. Przykładowo, jeżeli zawodnik mający 9 lat będzie bardzo dobrze układał, będzie wysoko nie tylko w grupie do 10 lat, ale załapać może się również do finałów w wyższych kategoriach wiekowych - wszystko zależy od wyników. Zasada ta nie działa w drugą stronę. Jeżeli 13-letni dobry zawodnik pojawi się na mistrzostwach, będzie mógł startować jedynie w grupie "do lat 14". 

Kolejnymi, dobrze znanymi konkurencjami będą 2x2x2 oraz piramida. Są to standardowe konkurencje znane wszystkim speedcuberom. Najszybsze, a zarazem najprostsze, pozwolą wystartować dużej liczbie uczestników i dostarczą nam dodatkowych emocji! Rywalizacja odbędzie się w standardowych formatach znanych z turniejów WCA. Każdy zawodnik będzie mógł ułożyć łamigłówkę 5 razy i na podstawie uzyskanej średniej rozstrzygnie się kwestia obecności w finale. 

Nowością na turnieju będzie łamigłówka Rubik's Snake. Bardzo popularna łamigłówka w naszym kraju, choć nie ujęta w oficjalnych konkurencjach WCA. Zadaniem zawodników będzie rozwiązanie łamigłówki z pozycji "prostej lini" do "kuli". Tutaj zawodnicy mają 3 próby w każdej z rund.

Pierwszy dzień rywalizacji będzie zarazem dniem głównym, kiedy to zamkniemy rywalizację w głównej konkurencji. 

Dzień drugi będzie miał zupełnie inny charakter. Motywem przewodnim będzie mozaikowanie czyli układanie wielkiego obrazu z kostek Rubika! Wspólnymi siłami zamierzamy pobić rekord Polski w wielkości obrazu! Dotychczasowy rekord ustanowiony w marcu tego roku wynosi 4260 kostek Rubika. Rekord został pobity przy okazji triumfu Kamila Stocha w Pucharze Świata 2017 / 2018. 

Tego dnia odbędą się również zmagania w konkurencjach dodatkowych takich jak "Tower 7" oraz "3x3x3 Cykle". Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, polega na ułożeniu wieży z 7 kostek Rubika. Zadanie wydaje się banalne, ale kiedy dochodzi presja czasu oraz rywalizacja o medale kluczowa staje się zręczność, refleks oraz opanowanie nerwów! Pamiętać trzeba jednak o kilku zasadach:

  • Przed startem kostki leżą na płasko przed zawodnikiem
  • Ustawiając wieżę zawodnik może łapać jedynie po jednej kostce każdą dłonią
  • Po zatrzymaniu zegara wieża nie może się przewrócić
  • Kostki zapewnia organizatorCykle 3x3x3 będzie to najszybsza konkurencja na tych zawodach! Zawodnik dostaje UŁOŻONĄ kostkę, a następnie musi wykonać na czas 24 ruchową sekwencję, sprowadzającą kostkę ponownie do ułożonej pozycji. Inna popularna nazwa cyklu to "sexy move". Najpopularniejsze, a zarazem najszybsze algorytmy pochodzą z grupy "RU". Np. (RUR'U' x 6)  lub (RU'R'U x 6). Dopuszczalne będą jednak dowolne 4 ruchy, które po 6 powtórzeniach ułożą kostkę. Najszybszy w Polsce jest obecnie Maciej Czapiewski, który 24 ruchy wykonał w niewyobrażalne 1.19 sekundy! Maciej jednak mając 16 lat nie kwalifikuje się do tych zawodów:) A zatem zobaczymy, kto będzie najszybszy tym razem! 

Ostatnią rywalizacją przeprowadzoną na naszej scenie będzie sztafeta 3x3x3. 16 najlepszych zawodników 3x3x3, którzy będą obecni drugiego dnia wydarzenia zostanie podzielonych na 4 drużyny 4-osobowe. Następnie będą rywalizować w rozwiązywaniu 4 kostek, jedna po drugiej. 

Podsumowując, rozegranych zostanie 7 konkurencji. Konkurencja główna jako jedyna podzielona jest na 4 kategorie wiekowe, a 1 konkurencja zostanie przeprowadzona w systemie drużynowym. Mamy zatem aż 31 medali do rozdania! Dodatkowo organizatorzy zapewniają pokaźną pulę nagród rzeczowych w głównej konkurencji ufundowanych przez Centrum Handlowe ALFA! Nagrodzony zostanie również najmłodszy uczestnik turnieju, który poprawnie ułoży całą kostkę! Widzimy się już za 3 tygodnie! :)

                                                       ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ I DOŁĄCZ DO NAS!

Autor: Adam Polkowski

Witam serdecznie każdego, kto zechciał przeczytać te kilka słów, które chciałbym o sobie napisać:)
Idąc śladem mojego przyjaciela Adasia Joksa, zast…

inne z kategorii