Ciekawostki

Podsumowanie drugiego dnia Mistrzostw Świata!

Drugiego dnia Mistrzostw Świata byliśmy świadkami zaskakujących wydarzeń. Wraz z rozpoczęciem zmagań dostaliśmy potwierdzenie nieoficjalnych wyników w FMC. Okazało się, że do grona medalistów, obok Fristiana Fushady, Christophera Chi (obaj pierwsze miejsce) i Sebastiano Tronto (brąz) dołączył Niemiec Jan Bentlage, który zdobył brąz.

Później emocje rozpalił nieoczekiwany rekord świata w pojedynczym ułożeniu w skewbie. Nieznany zawodnik ze środka stawki, Andrew Huang, na bardzo łatwym scramblu wykręcił 0.93 s. Było to na tyle zaskakujące, że nawet nie ma nagrania z tego wydarzenia.

W Melbourne było już po południe, gdy tuż przed finałami konkurencji bocznych (sidowych) oficjalnie otworzono mistrzostwa. Po ceremonii byliśmy świadkami czterech finałów: 6x6x6, clocku, square-1 oraz 7x7x7.

W bigach było rekordowo. Główny faworyt, czyli Max Park, nie zawiódł, zdobywając złoto zarówno w układaniu kostki 6x6x6 jak i 7x7x7.  Srebro w 6x6x6 zdobył drugi Amerykanin, Kevin Hays, zaś brąz Irlandczyk Ciaran Beahan, który jednocześnie wykręcił nowy rekord Europy (1:27.33).  W kostce 7x7x7 Max Park zwycięstwo przypieczętował rekordem świata (1:50.10), srebro zdobył Ciaran Beahan, zaś brąz Koreańczyk Seung Hyunk Nahm. Zaskakujący jest przede wszystkim brak na podium Feliksa Zemdegsa.

Finał clocka zdominowali Chińczycy obsadzając trzy pierwsze miejsca. Yunaho Lou zdobył złoto (średnia 4.73), Tairan Zhong srebro (6.01), a brąz Zija Feng (6.10). Sytuacja taka, gdy trzech zawodników z jednego kraju obsadziła podium miała miejsce ostatnio 10 lat temu.

W finale square-1 Amerykanin Aiden Bartlett zdobył złoto (średnia 7.60), srebro przypadło Japończykowi Makoto Takaoka (średnia 7.94), a braz wywalczył Amerykanin Daniel Karnaukh (średnia 8.15).

Dziś rozdano też medale w dwóch konkurencjach blinderskich. Z rana miała miejsce druga próba układania wielu kostek z zamkniętymi oczami (mulitblind). Nie przyniosła ona zmian w klasyfikacji podium po pierwszym dniu, chociaż niektórzy zawodnicy poprawili swój wynik puktowy. Zwyciężył dość spodziewanie nowy król tej konkurencji, Amerykanin, Graham Siggins (51/54 kostek, czyli 48 punktów), drugi był Amerykanin Mark Boyanowski (47/50 kostek, czyli 44 punkty), a trzeci mistrz świata z Paryża , Hindus, 1Shivam Bansal (46/49, czyli 43 punkty). Wynik nowego mistrza mógł być lepszy, ale w trakcie zapamiętywania kostki przypadkowo zrobił ruch kostką, którą należało wobec tego zdyskwalifikować jako nieułożoną.

Wreszcie zmagania w 5x5x5 blidnfolded, jak już pisałem wygrał Stanley Chapel z rekordem 2:38.77. Srebro zdobył drugi Amerykanin Graham Siggins (3:38.88), a brąz były rekordzista świata w tej konkurencji, Chińczyk Kaijun Lin (3:40.93).

Jutro trzeci dzień mistrzostw. Wynik live są na cubecomps. Relacja live zaś na twitchu.