Ciekawostki

2017 vs 2019. Kto obronił mistrzowski tytuł?

W dniach 11-14 lipca odbyły się najważniejsze zawody tego roku, które wyłoniły mistrzów świata w osiemnastu oficjalnych konkurencjach WCA. Były to dziesiąte mistrzostwa świata, a po raz pierwszy gościły one na kontynencie australijskim. Impreza zgromadziła 833 zawodników z 47 krajów świata, łącznie z praktycznie całą śmietanką światowych rankingów.

Zobaczmy, kto i z jakim wynikiem zdobył złote medale w poszczególnych konkurencjach i jak wyglądało to na tle poprzednich mistrzostw globu.

↑

Na 18 konkurencji tylko w trzech uzyskano wyniki gorsze niż dwa lata temu (w 3x3x3 OH, pyraminxie i skewbie). Czterech mistrzów z 2017 roku nie było obecnych w Melbourne, a tylko dwóch zawodników obroniło tytuły mistrzowskie sprzed dwóch lat - Max Park w 3x3x3 OH i Juan Pablo Huanqui w megaminxie. Wśród zwycięzców najwięcej medali zdobył Max Park - łącznie pięć złotych krążków. Po trzy medale wywalczyli Seung Hyuk Nahm (1 srebrny i 2 brązowe) i Stanley Chapel (2 złote i 1 brązowy).

Trzeciego dnia odbyło się tradycyjne już Cup of Nations. W finale spotkały się drużyny Niemiec oraz USA. Wygrali Niemcy w składzie: Cornelius Dieckmann, Sebastian Weyer oraz Philipp Weyer. W zespole USA zaś zobaczyliśmy Maxa Parka, Patricka Ponce'a oraz Lucasa Ettera.

klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęły bezkonkurencyjne Stany Zjednoczone, których reprezentanci zdobyli łącznie 18 medali (10 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe). Dla porównania drugie w klasyfikacji Chiny zdobyły 7 krążków (w tym 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe).

• Max Park‎ - singiel 7x7x7 (1:44.02), średnia 7x7x7 (1:50.10),
  • Stanley Chapel‎ - singiel 4x4x4 BLD (1:08.07), średnia 4x4x4 BLD (1:21.81), singiel 5x5x5 BLD (2:38.77)