Działalność oficjalna

WCA ułatwiło życie organizatorom!

Aby zorganizować oficjalne zawody WCA organizatorzy muszą przestrzegać wielu punktów regulaminu tej organizacji. Jednym z najważniejszych jest polityka odległości między turniejami. Od wielu lat obowiązywały nas dwa wskaźniki:

  1. Odległość geograficzna między lokalizacjami. Jest to odległość w prostej linii między lokalizacjami turnieju. Wynosiła ona minium 200 km. 
  2. Odstęp czasowy między turniejami. Jest to liczba dni od zakończenia jednego turnieju do dnia rozpoczęcia kolejnego. Wynosiła ona minimum 26 dni. 

Aby zorganizować oficjalny turniej bezwzględnie musi być spełniony jeden z powyższych warunków. Jeżeli odległość między turniejami wynosiła np. 130 km to turnieje musiało dzielić minimym 26 dni. Oraz jeżeli turnieje dzieliło np. jedynie 14 dni to wówczas odległość musiała być większa niż 200 km. 

W historii polskiego  speedcubingu wielokrotnie zdarzało się, że organizatorzy musieli przekładać swoje turnieje w czasie, aby spełniać warunki, jednak z roku na rok turniejów i organizatorów przybywa, a co za tym idzie, pogodzenie wszystkich inicjatyw sprawia coraz więcej kłopotów.  W Polsce powstało w ostatnich latach kilka ośrodków speedcuberskich, które rozwijają się niesamowitym tempie. 

Niestety okazało się, że konflikty czasowe i odległościowe są nie do uniknięcia. 200 km oraz 26 dni sprawiło, że terytoria organizacyjne zaczęły się nakładać nawet kilkukrotnie. Pojawiło się widmo paraliżu niektórych inicjatyw w roku 2018, tym bardziej, że poza imprezami ligowymi organizowane są również imprezy niezależne w różnych miejscach kraju. 

Mając na uwadze sytuację z powyższego zdjęcia polscy delegaci WCA zgłosili wniosek o zmianę wytycznych, które nie były dostosowane do realiów naszego kraju. Zaproponowaliśmy zmniejszenie limitów o około 50%. Miało to znacząco poprawić wydajność naszego kalendarza, wykorzystując potencjał powiększonego zespołu delegackiego

Nasza propozycja wyglądała następująco:

Okazało się, że z całego świata spływały różne propozycje zmian w tym zakresie, a nasza prezentacja jako lidera speedcubingu europejskiego stała się kropką nad „i” w procesie zmian wytycznych w skali światowej. Udało się! :) WCA uchwaliło zmiany, które pokrywają się z naszymi oczekiwaniami.  Od 24 listopada 2017 wygląda to nastepująco:

  • Odległość - minimum 100 km
  • Czas - minimum 19 dni

Są to wspaniałe informacje nie tylko dla naszego kraju, ale dla wszystkich państw, gdzie na stosunkowo niedużej powierzchni organizowanych jest kilkadziesiąt turniejów rocznie! W takim razie nie ma co czekać tylko brać się za organizowanie! :)

Autor: Adam Polkowski

Witam serdecznie każdego, kto zechciał przeczytać te kilka słów, które chciałbym o sobie napisać:)
Idąc śladem mojego przyjaciela Adasia Joksa, zast…

inne z kategorii