Działalność oficjalna

Za nami Mistrzostwa Polski 2018!

Za nami Mistrzostwa Polski 2018 - najważniejsza speedcubingowa impreza sezonu. W tym roku zawodnicy spotkali się w Bydgoszczy, by tam w duchu kostkowej rywalizacji rozdzielić między siebie najważniejsze tytuły w kraju. Pierwszego dnia, podczas konkurencji wymagających ciszy i skupienia, zawody odbyły się w Centrum Konferencyjnym 'Zawisza'. Pozostałe dwa dni zawodnicy spędzili w galerii handlowej 'Zielone Arkady'.

Nad całością zmagań czuwał sztab organizacyjny oraz wszyscy polscy delegaci WCA! W sobotę i niedzielę mogliśmy liczyć na wsparcie zewnętrznej ekipy sędziów, która spisała się na medal i zwolniła zawodników z konieczności mieszania i sędziowania podczas turnieju. Zapoznajmy się zatem z wynikami wszystkich oficjalnych konkurencji i zobaczmy, do kogo trafiły złote medale i tytuły mistrzów Polski 2018.

Finał 3x3x3 okazał się pasmem zaskakujących wydarzeń. Najlepszą średnią - 8.30 s. - wykręcił Tymon Kolasiński, który na szczyt trafił z 10 miejsca w półfinałowej rozgrywce. Dodatkowo wygrał finał o singla, bo to jego ułożenie 6.60 s. zadecydowało o kolejności tabeli. Taką samą średnią zanotował na swoim koncie również Łukasz Burliga, który zajął drugie miejsce. Co ciekawe, gdyby w ostatnim ułożeniu finałowej pary Michał Pleskowicz wykręcił besta całe podium zamknęłoby się w średniej 8.30 s., a miejsca ustalane byłyby na podstawie singli. Tak się jednak nie stało i trzecia lokata przypadła obrońcy tytułu, Michałowi Rzewuskiemu, który zakończył rywalizację wynikiem 8.39 s. Najszybszego singla turnieju - 4.59 s. - który jest równocześnie nowym rekordem Europy i trzecim czasem świata, wykręcił w pierwszej rundzie Jakub Kipa. Wspaniale zaprezentowały się nasze Panie. W rywalizacji kobiet pierwsze miejsce zajęła Kalina Jakubowska z wynikiem 9.93 s. Drugą lokatę wywalczyła Patrycja Michalska rezultatem 14.05 s., a trzecie miejsce przypadło Małgorzacie Nowagiel ze średnią 14.14 s.

W 2x2x2 najlepszą średnią w finale - 2.08 s. - wykręcił Maciej Czapiewski. Dodatkowo wywalczył też złoto w 5x5x5 nową bestową średnią 58.67 s. Z czwórką najlepiej poradził sobie Michał Rzewuski, który zwyciężył z wynikiem 30.09 s. Przy okazji trzeba podkreślić piękny wynik Przemka Kalety, który po dłuższej nieobecności pojawił się i w pięknym stylu wykręcił w pierwszej rundzie nowy rekord Polski w średniej tej konkurencji - 29.55 s.  Big cuby zdominował po raz kolejny Michał Halczuk, który zakończył rywalizację z dwoma złotymi medalami i trzema rekordami kraju. W 6x6x6 wykręcił średnią 1:42.19, a w 7x7x7 - 2:20.78. 

W układaniu kostki najmniejszą liczbą ruchów najlepszy okazał sie Kacper Rafalski, który w trzech próbach uzyskał średnią 27.00 - nowy rekord kraju. Nie możemy zapomnieć, że Kacper razem z Szymonem Jeziorskim w pierwszej próbie znaleźli 19-ruchowe rozwiązanie - nowy rekord świata. Niestety dzień później w Stanach Zjednoczonych ten wynik został poprawiony. W układaniu kostki jedną ręką najszybciej poradził sobie Przemysław Kaleta zwyciężając średnią 12.74 s. W feetcie ponownie niepokonany był Jakub Kipa, który do ER-a w 3x3x3 dołożył też złoto i średnią 31.99 s. Piramida należała do Tymona, który prowadził we wszystkich trzech rundach, a ostatecznie zwyciężył wynikiem 2.49 s. 

Jan Zych okazał się najlepszym megaminxerem i mistrzowski tytuł zapewnił sobie średnią 41.65 s. i sporą przewagą nad swoimi rywalami. Clocka ponownie zdominował Wojciech Knott, który w pierwszej rundzie był o krok od rekordu Europy. W finale dopiął swego i zwyciężył wynikiem 5.14 s., nowym ER-em :) Właścicielem tytuła mistrza skewba został Łukasza Burliga, który złoto zapewnił sobie rezultatem 2.56 s. Z kolei square-1 był szczęśliwy dla Michała Krasowskiego, do którego wraz ze średnią 10.63 s. trafił zasłużony tytuł mistrzowski.

Konkurencje blindowe to popis umiejętności Adriana Dębskiego. Zwyciężył w układaniu pez patrzenia kostek 4x4x4 (2:22.20) i 5x5x5 (4:53.27), przy czym rezultat w piątce to nowy rekord Polski. A 32 ułożone na 39 zadeklarowanych kostek dały mu pierwsze miejsce również w multiblindzie. W układaniu klasycznej kostki bez patrzenia musiał jednak uznać wyższość starszych kolegów, w tym nowego mistrza Krzysztofa Bobera, który po wyrównanej pierwszej rundzie w ostatnim ułożeniu finału (25.84 s.) pokazał rywalom na co go stać i czasem 25.84 s. zapewnił sobie wygraną. Wszystkie wyniki mistrzostw znajdziecie na stronie Cube Comps Polish Championship 2018

Poza konkurencjami oficjalnymi nie mogło zabraknąć sztafety, która już na stałe zagościła w harmonogramie mistrzostw kraju :) W tym roku rywalizację, po bardzo wyrównanej walce, zwyciężył team w składzie Tymon Kolasiński, Michał Pleskowicz, Szymon Malinowski i Joantan Kłosko. 

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak wyglądały mistrzostwa lub przeżyć jeszcze raz najlepsze momenty zapraszamy do obejrzenia 17-godzinnej relacji :) Jej autorami, którzy przez dwa dni nie schodzili ze stanowisk i relacjonowali nam wszystkie najciekawsze chwile, komentowali wydarzenia i prowadzili wywiady, byli Radek Drozdowicz i Grzesiek Pacewicz. To pierwsza w historii polskich zawodów tak poważna i rozbudowana relacja. Trzeba przyznać, że efekt przerósł nasze oczekiwania - ogromne podziękowania dla obydwu Panów za fantastyczną pracę, której efekty możecie podziwiać.

Na koniec zapraszamy na nieco wspomnień, czyli do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Tomasza Burligi. Serdecznie gratulujemy wszystkim nowym mistrzom kraju - dziękujemy Wam za piękne czasy i niesamowite emocje. A uczestnikom dziękujemy za trzy dni pozytywnej energii :) 

inne z kategorii