Działalność oficjalna

Za nami kolejny zakręcony sezon!

Za niecały tydzień rozpoczynamy kolejny, piętnasty już, sezon kostkowej rywalizacji. Zanim jednak to nastąpi czas na tradycyjne kilka słów podsumowania minionego roku :) 

Był to sezon wyjątkowo obfity w zawody, odbyło się ich aż 38. Większość z nich była częścią regularnych lig speedcubingowych - Gdańskiej Ligi Speedcubingu, Cube Factory League, Lubelskiej Ligi Speedcubingu i Krakowskiej Ligi Speedcubingu

W zawodach brało udział średnio 61 osób. Tylko dwa turnieje zgromadziły więcej niż stu zawodników: Polish Open (153 osoby) i Warsaw Cube Masters (112 osób), kolejne w zestawieniu były Mistrzostwa Polski (95 osób) i Dragon Cubing (93 osoby). 

Po raz pierwszy w oficjalnych zawodach wzięło udział 307 zawodników, a dla równowagi dwóch weteranów - Michał Halczuk i Adam Polkowski - świętowało swoje setne zawody. Najwięcej imprez w minionym roku zanotowali na swoim koncie Przemek Rogalski (31), Tymon Kolasiński (25) i Wojtek Szatanowski (24). 

Podczas trójkowej rywalizacji najczęściej zwyciężał Michał Rzewuski, który triumfował 9 razy. Niewiele mniej, bo 8 złotych krążków w 3x3x3, zgromadził na swoim koncie Tymon Kolasiński. Zwycięzcy układania klasycznej kostki stawali na najwyższym miejscu podium ze średnią średnią 8.29 s. 

Tak duża liczba zawodów nie pozostała bez wpływu na rekordy naszych zawodników, którzy wykręcili ich w 2018 roku aż 67 - 7 rekordów świata, 4 rekordy Europy i 56 NR-ów. Wyniki te padły w 14 konkurencjach - nie doczekaliśmy się żadnych rekordowych wyników w 3x3x3 BLD i multiblindzie, skewbie oraz feetcie. 

Polskie WR-y wykręcili Tymon Kolasiński (pyraminx singiel 1.20 s. i średnia 1.87 s.), Dominik Górny (dwa razy singiel pyraminx - 1.19 s. i 0.91 s.), Maciek Czapiewski (średnia 2x2x2 1.35 s.) oraz Szymon Jeziorski i Kacper Rafalski (singiel 3x3x3 FM - 19 ruchów). Rekordy Europy należały do Michała Halczuka (singiel 7x7x7 2:14.18), Wojtka Knotta (średnia Clock 5.14 s.), Michała Pleskowicza (średnia OH 10.71 s.) i Jakuba Kipy (singiel 3x3x3 4.59 s.). 

O rekordy kraju, a co za tym idzie sportową rywalizację na rodzimym podwórku, zadbali dodatkowo Jan Zych (megaminx), Michał Krasowski (square-1), Marek Pepke (3x3x3 FM), Adrian Dębski (4x4x4 BLD, 5x5x5 BLD), Przemek Kaleta (4x4x4), Łukasz Burliga (3x3x3), Michał Rzewuski (4x4x4), Ernest Seroczyński (megaminx) i Witali Bułatow (4x4x4 BLD). 

W lipcu 33-osobowa reprezentacja naszego kraju wzięła udział w Mistrzostwach Europy w Madrycie, skąd wróciła z 10 krążkami i zwycięstwem w klasyfikacji medalowej. Cztery tytuły mistrzowskie starego kontynentu trafiły w ręce Polaków: Wojciecha Knotta - w układaniu stopami i clocku, Michała Rzewuskiego - w skewbie i Kamila Przybylskiego - w multiblindzie. Srebro wywalczyli dla nas Jan Zych w megamixie, Karol Zakrzewski w układaniu jedną ręką, Łukasz Burliga w skewbie i Adrian Dębski w 5x5x5 blindfolded (do sukcesów dołożył jeszcze dwa brązowe krążki - w układaniu bez patrzenia 4x4x4 i multiblindzie). 

Ale to nie koniec międzynarodowych sukcesów naszych zawodników. We wrześniu nasza najlepsza zawodniczka Kalina Jakubowska wzięła udział w finałach Mistrzostw Świata w Speedcubingu Redbull 2018, gdzie zajęła trzecie miejsce!

W październiku po raz kolejny odbyły się Mistrzostwa Polski, które wyłoniły najlepszych zawodników kraju we wszystkich oficjalnych konkurencjach. Po raz pierwszy odbyły się one w niecodziennych wnętrzach galerii handlowej, przy ogromnej publiczności i z niesamowitym charakterem medialnym. Niecały miesiąc później, po raz pierwszy w historii naszego speedcubingu, odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów, które zgromadziły najmłodszych adeptów układania kostki. Młodzi mistrzowie pokazali, że nie jest im obca prawdziwa sportowa rwalizacja i że za kilka lat to oni będą walczyli o medale i trofea ze starszymi kolegami.

Podczas juniorskich mistrzostw młodzi zawodnicy zbudowali też mozaikę z 4332 kostek. Był to nowy rekord kraju ułożony z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To drugi w minionym roku, po portrecie Kamila Stocha z okazji jego medalu olimpijskiego, mozaikowy rekord kraju ekipy RubiART.

Jednym z ostatnich ważnych wydarzeń minionego sezonu był rezygnacja Wojtka Szatanowskiego z pełnienia funkcji delegata. Było to dla niego zakończenie intensywnego okresu - po tym jak na początku roku dołączył do Komitetu Dyscyplinarnego WCA i do końca 2018 roku wziął udział w ponad 140 turniejach Wojtek postanowił zrobić sobie przerwę.  Dziękujemy mu za serce, zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój speedcubingu i życzymy mnóstwa sukcesów i kolejnych życiowych wyzwań. I mamy nadzieję, że po chwili oddechu zobaczymy go jeszcze na salach turniejowych :) 

Za nami kolejne 365 dni kostkowych wyzwań, wrażeń i wydarzeń. W kwietniu nasza strona obchodziła czwarte już urodziny, a archiwum powiększyło się o kolejne kilkaset artykułów. Każdego dnia dokładamy starań, by na stronie znalazły się interesujące Was materiały - informacje o zawodach, rekordach, relacje, wywiady i ciekawostki z kostkowego świata. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony z nami miniony sezon 2018, za wszystkie emocje, rekordy, chwile wzruszeń, dumy i radości, które dzięki Wam stały się udziałem całej naszej społeczności. Przed nami kolejny rok, pełen pomysłów, wyzwań, nadziei i planów, które pozwolą nam rozwijać się i pracować dla dobra naszego kostkowego środowiska. Mamy nadzieję, że damy radę i że będzie razem z nami :) 

inne z kategorii