Działalność oficjalna

Znamy nowych mistrzów świata!

Za nami najważniejsza impreza sezonu - Mistrzostwa Świata w Speedcubingu 2019. Zgromadziły one setki najlepszych zawodników z całego świata! Byliśmy świadkami rewelacyjnych wyników i pięknej walki o tytuły mistrzowskie. Jak się ona zakończyła? Zobaczmy.

Po zaciętym i bardzo wyrównanym finale byliśmy świadkami zaskakującego układu na podium. Mistrz sprzed dwóch lat i czarny koń turnieju, przez pierwsze trzy rundy lider rankingu Max Park zakończył rywalizację poza podium. PIerwsze miejsce ze średnią 6.74 s. zajął Philipp Weyer. Drugie miejsce wywalczył młodziutki reprezentant Filipin Sean Patrick Villanueva, który uzyskał rezultat 6.78 s.  Brązowy medal trafił w ręce drugiego z braci Weyerów Sebastiana, który wykręcił wynik 6.81 s. O najszybszego singla turnieju - 4.82 s. - postarał się w pierwszej rundzie Feliks Zemdegs. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z rywalizacji całej finałowej szesnastki.

Nowym mistrzem świata w układaniu najmniejszej kostki został reprezentant Chin Jiazhou Li, który w finale wykręcił średnią 1.49 s. Z kolei duże kości to festiwal świetnych wyników Maxa Parka. W czwórce wywalczył złoto wynikiem 21.58 s., w 5x5x5 - rezultatem 41.43 s. W 6x6x6 zakończył finał średnią 1:20.40, a w 7x7x7 zwycięstwo przypieczętował dwoma nowymi rekordami świata - w średniej 1:50.10 i singlu 1:44.02. Do amerykańskiego zawodnika należał również najlepszy wynik w finale 3x3x3 OH - 10.48 s.

W układaniu kostki najmniejszą liczbą ruchów złoty medal wynikiem 25.33 wywalczyło dwóch zawodników - reprezentant Stanów Zjednoczonych Christopher Chi i Indonezji Firstian Fushada. Z kolei w układaniu trójki bez patrzenia byliśmy świadkami nie lada niespodzianki - w finale liderzy nie podołali zadaniu i złoto trafiło w ręce Argentyńczyka Manuela Gutmana, który zapamiętał i ułożył kostkę w czasie 18.44 s. Ostatnim mistrzem świata w układaniu stopami (konkurencja ta zostanie niebawem wycofana z oficjalnego zestawu) został reprezentant Malezji Lim Hung, który swój występ zakończył z dwoma rekordami kontynentu - średnią 23.29 s. (i singlem 17.10 s.).

Nie zawiódł oczekiwań lider megaminxa, Juan Pablo Huanqui, który mistrzostwo zapewnił sobie średnią 33.81 s. Wspaniale dla nas ułożył się finał piraminxa, gdzie dwa pierwsze miejsca zajęli polscy zawodnicy. Złoto trafiło w ręce Tymona Kolasińskiego (2.40 s.), a srebro wywalczył Dominik Górny (2.77 s.). Podium clocka zdominowali reprezentanci Chin, wśród których najlepszy wynik uzyskał rekordzista świata Yunhao Lou, który zakończył finał wynikiem 4.73 s. i sporą przewagą nad swomi kolegami.  Najlepszy wynik w finale skewba uzyskał Noriyuki Okada, który zwyciężył ze średnią 3.00 s., a złoto w square-1 trafiło w ręce Aidena Bartletta z finałowym rezultatem 7.60 s.

Big blindy należały zdecydowanie do Stanleya Chapela, który mistrzostwo w obydwu konkurencjach przypieczętował nowymi rekordami świata - 1:08.07 w 4x4x4 i 2:38.77 w 5x5x5.  Z kolei w multiblindzie triumfował Graham Siggins z pięknym wynikiem 51/54 (59:06).

Wszystkie wyniki światowej rywalizacji możecie prześledzić na CubeComps WCA World Championship 2019. Po tysiące ujęć z czterech dni kostkowego zakręcenia zapraszamy do galerii zdjęć, a na Facebookowej stronie mistrzostw znajdziecie videorelacje z poszczególnych dni turnieju.