Działalność oficjalna

Młodzi mistrzowie 2020! Za nami Mistrzostwa Polski Juniorów!

Za nami trzecia w historii polskiego speedcubingu rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski Juniorów. Cykl został zapoczątkowany w 2018 roku, a obecnie ze względu na panujące warunki epidemiologiczne całość zmagań odbyła się w przestrzeni wirtualnej. Nie przeszkodziło to młodym adeptom układania wznieść się na najwyższy poziom swoich umiejętności i w duchu fair play pokazać, że młode pokolenie speecuberów coraz odważniej poczyna sobie w kostkowym świecie.

Mistrzostwa Polski Juniorów trwały od 14 do 22 listopada, wzięło w nich udział prawie 150 osób, a podzielone były na trzy fazy - eliminacyjną, grupową i pucharową. W pierwszej z nich byliśmy świadkami wielu wspaniałych ułożeń, ale bez wątpienia bohaterem pierwszej jej rundy został najmłodszy uczestnik, 4,5-letni Teodor Zajder, który średnią 33.09 s. wywalczył podium w swojej kategorii wiekowej.

Do drugiej rundy fazy eliminacyjnej awansowało 64 zawodników, a średnia dająca awans wyniosła 18.88 s. Ta runda przyniosła też wiele życiowych rekordów, bo żeby dostać się do fazy grupowej zawodnicy musieli wznieść się na szczyty swoich umiejętności - konieczna była bowiem średnia 12.74 s. Po drugiej rundzie fazy kwalifikacyjnej wyłonieni zostali mistrzowie kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych:

13.98

Był to też ostatnia runda, w której istotna była średnia, kolejne etapy (faza grupowa i pucharowa) rozgrywane były w formacie 1 vs 1. Do fazy grupowej awansowało 32 zawodników, którzy podzieleni na 8 grup przez 6 dni rywalizowali o jak najlepsze wyniki. Emocjonujące pojedynki wyłoniły 16 zawodników, którzy dostali się do fazy pucharowej. Ta z kolei wyłoniła mistrzów juniorów w kategorii open.

Tytuł mistrza wywalczył Kajetan Opach, który pokonał w finale Szymona Musiała. Brązowy medal zdobył Adam Chodyniecki zwyciężając w walce o trzecie miejsce Adama Jagłę. Poniżej znajdziecie nagrania finałowych pojedynków.

10 dni fascynującej online'owej rywalizacji wyłoniło młodych mistrzów bieżącego sezonu. Gratulujemy zwycięzcom uzyskanych tytułów, a wszystkim zawodników wyników i sportowej rywalizacji. Nagrody dla zwycięzców i finalistów ufundował wieloletni partner - sklep speedcubingowy STREFA KOSTEK , a wydarzeniu patronowało oczywiście Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu.

Wszystkie streamy z poszczególnych etapów i faz turnieju wraz z podsumowaniami, relacjami, wywiadami i komentarzami prowadzących, Adam Polkowskiego i Grzegorza Pacewicza, znajdziecie na kanale YouTube Adama Polkowskiego - pomysłodawcy Mistrzostw Polski Juniorów.