Działalność oficjalna

Kolejna edycja BrizZona za nami!

 W miniony weekend w klubie BrizZon w Poznaniu, przy wsparciu sklepów Speedcube oraz Halcube, odbyła się druga w tym roku edycja zawodów BrizZon Side Open. Ponownie jak poprzednia odsłona turnieju, cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem o czym świadczy to, że limit zawodników został osiągnięty niemal natychmiast po otworzeniu rejestracji. Tak jak miesiąc wcześniej, rywalizowano w pięciu konkurencjach. 

Oba dni zaczynały się od prób multiblinda. Przez wielu bardzo wyczekiwanego, ponieważ od początku sytuacji związanej z pandemią było tylko kilka okazji by wykręcić oficjalny wynik. Dla niektórych była to jedna z nielicznych okazji by zadebiutować w tej kategorii, a tym samym powalczyć o kwalifikację na Mistrzostwa Polski. Nie zabrakło emocji i ataków na legendarny już rekord Europy Marcina Kowalczyka, ten jednak pozostał niezmienny. Zwycięzcę, Adriana Dębskiego, po wykręceniu 42/46 w czasie 59:55 dzieliły od tego rezultatu 3 punkty. Podium uzupełnili Radomił Baran (34/37 59:52) oraz Michał Bogdan (34/42 58:30).

W sobotę odbyły się jeszcze pierwsze rundy w konkurencjach megaminx, clock i square-1. Dzień później rozegrano finały oraz trzy rundy w 3x3x3 bez patrzenia. W minxie triumfował Kacper Rafalski ze średnią 51.49 s, znacznie odjeżdżając reszcie stawki. Drugie miejsce wywalczył Maksymilian Majcher (59.78 s), wyprzedzając o niecałą sekundę trzeciego Michała Krasowskiego (1:00.75).

Clocka zdominował Hubert Hanusiak wygrywając obie rundy, a w finale wyrównując rekord Polski w średniej. Dzięki wynikowi 5.14 s od tej pory jest na szczycie krajowego rankingu razem z Wojciechem Knottem. Drugie miejsce przypadło Przemysławowi Rogalskiemu (6.11 s) a podium zamknął Michał Krasowski (7.89 s).

Ten ostatni nie pozostawił wątpliwości co do tego kto jest najlepszy w square-1. Obecny rekordzista Europy osiągnął wynik 7.49 s, który jest ponad dwa razy lepszy od średniej srebrnego medalisty Kacpra Dworaka (16.62 s) i niemal trzy razy lepszy niż wynik brązowego medalisty Pawła Duraja (22.32 s). Warto wspomnieć, że dla Kacpra Dworaka był to pierwszy medal na zawodach w Polsce. Wcześniej stawał już na podium dziewięciokrotnie, jednak za każdym razem był to medal na zawodach zagranicznych.

Najwięcej zwrotów akcji było w klasycznym blindzie, który był też nominalnie główną konkurencją tych zawodów. W pierwszej rundzie padły dwa rekordy krajowe. Arthur Garcin ustanowił rekord Francji w singlu (17.65), natomiast Adrian Dębski rekord Polski w średniej (20.77). Adrian odebrał rekord Krzysztofowi Boberowi, który wcześniej pobijał go trzykrotnie, ostatnio na lipcowej edycji BrizZona.

Pozostali zawodnicy nie zamierzali łatwo oddać czołowych miejsc i w drugiej rundzie doszło do sensacji. Świeżo upieczony rekordzista Polski zajął dopiero siódme miejsce, co nie pozwoliło na awans do finału. Ostatecznie w blindzie triumfował Radomił Baran z singlem 22.31, który jest też jego nowym rekordem życiowym. Jako drugi zakończył rywalizację Wojciech Rogoziński z czasem 23.91, wyprzedzając zaledwie o dwie setne sekundy naszego gościa z Francji Arthura Garcina, który z wynikiem 23.93 stanął na najniższym stopniu podium.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej filmowej relacji na kanale Adama Gottscholla

Pełne wyniki są obecnie dostępne na stronie WCA Live

inne z kategorii