Po prawie 6 latach przerwy, na speedcubingową mapę Polski powraca Cube Factory League! W 2025 roku seria zawodów w centralnej Polsce ponownie dostarczy niezapomnianych emocji, a speedcubingowe zmagania zagoszczą w nowych miejscach naszego kraju!
Cube Factory – speedcubingowa historia ziemi łódzkiej
Historia zawodów spod szyldu Cube Factory sięga aż do początku drugiej dekady XX wieku. Pierwsza taka impreza odbyła się w Łodzi w 2011 roku na terenach XXVI LO. Na zawody delegowane przez nieaktywnego już delegata, Stefana Łapickiego, zjechało się 58 zawodników z całego kraju. Mimo że na dzisiejsze standardy nie jest to imponujący wynik, to wtedy była to przyzwoita liczba uczestników.
Co ciekawe, kilku z nich to postacie, które po dziś dzień możemy spotkać przy stackmacie, bowiem w szranki stanęli wtedy np. Adam Polkowski, Marcin Stachura czy Maksymilian Majcher.
Podczas Cube Factory 2011 przeprowadzono 13 oficjalnych konkurencji, w tym dwie które zdążyły zostać wycofane przez WCA – Magic oraz Master Magic.
Główną konkurencję, 3x3x3, ze średnią 11.22 wygrał Tomasz Żołnowski, postać legendarna w polskim speedcubingu. Podium uzupełnili Piotr Kózka oraz Michał Halczuk, czyli osoby których również nikomu nie trzeba przedstawiać.
Niespełna 2 lata później byliśmy świadkami kolejnej edycji zmagań spod szyldu Cube Factory. W październiku 2013 roku 87 zawodników stawiło się w łódzkim IX LO, aby rywalizować we wszystkich 17 oficjalnych wówczas konkurencjach. Warto zaznaczyć, że w tym czasie obie konkurencje Magic były już usunięte, oficjalną konkurencją nadal było układanie kostki 3x3x3 stopami, natomiast Skewb jeszcze nie miał statusu oficjalnej kategorii.
Cube Factory 2013 był debiutem delegackim Krzysztofa Kunckiego, który był też głównym organizatorem zawodów, a kilka lat później również współinicjatorem powstania Cube Factory League.
Cube Factory 2013 (fot. FB ”lumosarium.pl“ (dawniej: magicznakostka.pl))
Na drugiej edycji Cube Factory pojawiło się już o wiele więcej osób, które mogą być kojarzone przez młodszych układaczy. Do Łodzi zawitali bowiem wtedy np. Michał Bogdan, Radosław Drozdowicz, Wojciech Szatanowski czy Radosław Opoka, a debiutował Piotr Olszewski. Zawody ze średnią 9.31 zwyciężył Marcin Zalewski, a za nim uplasowali się Tomasz Żołnowski oraz Piotr Tomczyk.
Narodziny Cube Factory League
Ceremonia zamknięcia zawodów Cube Factory 2013 była jednocześnie początkiem względnej posuchy na ziemi łódzkiej, gdzie przez następne kilka lat nie odbył się żaden oficjalny turniej. W 2016 roku ten stan rzeczy postanowiło odmienić kilku młodych pasjonatów speedcubingu, a konkretnie Krzysztof Bober, Franciszek Fidos oraz Szymon Jeziorski, wspierani dodatkowo przez wspomnianego wcześniej Krzysztofa Kunckiego. Zespół ten postanowił najpierw zaktywizować lokalną społeczność przez serię mniejszych meetingów w murach Łódzkiego Domu Kultury, podczas których prowadzona była również nieoficjalna rywalizacja. W październiku 2016 roku, niemal równo 3 lata po ostatnich oficjalnych zawodach w Łodzi, odbyło się pierwsze takie nieoficjalne spotkanie, a cała seria została nazwana Cube Factory League, w nawiązaniu do tradycji speedcubingowych miasta.
Przez następne lata liga Cube Factory prężnie się rozwijała, czego owocem było kilkanaście nieoficjalnych spotkań oraz coraz częstsze zmagania oficjalne. W latach 2017-2019 seria gościła nie tylko w Łodzi, ale również w Bełchatowie, Sieradzu, Częstochowie czy też kameralnych Domaniewicach, a skrót CFL na stałe zagościł w świadomości polskich speedcuberów.
CFL Luty 2018 (fot. Zbigniew Fidos)
Ostatnimi do tej pory zmaganiami Cube Factory League był finał serii w czerwcu 2019 roku – w eleganckiej sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury batalię o najwyższe ligowe pozycje toczyło 41 zawodników, a wisienką na torcie był rekord Polski w średniej 3x3x3 (6.42) autorstwa Tymona Kolasińskiego, który na początku swojej kariery bardzo chętnie gościł na łódzkich spotkaniach.
Lata 2020-2022 odznaczyły się chwilowym przestojem w zmaganiach speedcubingowych w Łodzi - niepewność wywołana pandemią skutecznie krzyżowała plany na jakiekolwiek regularne spotkania, a mniejsza aktywność łódzkiej społeczności poddawała w wątpliwość logistyczne powodzenie prób organizatorskich.
Cube Factory – odrodzenie
Cube Factory 2023 (fot. Franciszek Fidos)
Na początku 2023 roku ten stan rzeczy powoli zaczął się zmieniać. Powiew świeżości w szeregi łódzkiej społeczności wprowadził Szymon Grodzki, który postanowił przeprowadzić pierwsze od 4 lat oficjalne zawody w Łodzi. Z pomocą weteranów łódzkiego speedcubingu, czyli Krzysztofa Bobera, Mateusza Szwugiera oraz Franciszka Fidosa, zorganizował największą do tej pory taką imprezę w historii miasta. Do rywalizacji w murach IX LO, tego samego co 10 lat wcześniej, stawiła się tym razem aż setka zawodników! Sam Szymon dodatkowo okrasił swój debiut organizatorski pierwszym w życiu rekordem kraju w konkurencji Clock!
Imprezy spod szyldu Cube Factory w 2023 roku przyciągnęły uwagę obserwatorów z okolicznych miejscowości, co zaowocowało pierwszymi w historii zawodami w Brzezinach w grudniu tego samego roku. Od tego czasu marka Cube Factory gościła w powiecie brzezińskim jeszcze kilka razy, a jak się okazuje – zagości jeszcze nie raz!
Cube Factory Brzeziny 2024 (fot. Franciszek Fidos)
Cube Factory League 2025 – końcowe odliczanie!
W sezonie 2025 odmłodzona ekipa Cube Factory, w której do Krzysztofa Bobera, Franciszka Fidosa i Szymona Grodzkiego dołączyli Piotr Gabara oraz Amelia Zakrzewska, zaprasza na co najmniej 7 imprez w okolicach Łodzi! Cykl ligowy zagości w znanych nam już Brzezinach i Rogowie, a dodatkowo po raz pierwszy zawody odbędą się w Koluszkach, Justynowie czy Jeżowie! Zmagania będą ze sobą spięte klasyfikacją generalną w której na koniec do wygrania będą atrakcyjne nagrody! Szczegółowy harmonogram potwierdzonych do tej pory zawodów CFL 2025 prezentuje się następująco:
08-09 lutego 2025 | |
15-16 marca 2025 | |
26-27 kwietnia 2025 | |
24-25 maja 2025 | |
14-15 czerwca 2025 | |
23-24 sierpnia 2025 | |
20-21 września 2025 |
Początek zapisów na inaugurację ligi startuje już niebawem, bo w niedzielę 29 grudnia o godzinie 19:45. 100 zawodników ugoszczonych przez Szkołę Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Rogowie zmierzy się ze sobą w 10 oficjalnych konkurencjach.
Rejestracji będzie można dokonać tutaj: https://www.worldcubeassociation.org/competitions/CubeFactoryLeagueRogow2025
Gorąco również zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych Cube Factory na portalach Facebook (https://www.facebook.com/CubeFactoryLodz) oraz Instagram (https://www.instagram.com/cubefactorylodz/), gdzie organizatorzy zapewnią Wam relacje na żywo z każdej imprezy cyklu oraz będą przekazywać Wam wszystkie niezbędne informacje na temat zawodów zarówno tych już potwierdzonych jak i tych, o których póki co wiedzą tylko oni.
Pytania do zespołu organizacyjnego Cube Factory League można kierować na adres mailowy: cubefactorylodz@gmail.com.
Mamy nadzieję, że w sezonie 2025 licznie zawitacie do centrum Polski i dołożycie cegiełkę w budowaniu sukcesu imprez z cyklu Cube Factory League, który zawsze kojarzył się ze wspaniałą atmosferą oraz mnóstwem kostkowych emocji. Do zobaczenia!