Podsumowanie tygodnia

Max Park z drugim WR-em w singlu 3x3x3 OH - Podsumowanie tygodnia #116

News

 

DianSheng zapowiedział wydanie nowej głównej kostki 3x3x3 z serii MS. Więcej szczegółów poznamy wkrótce. 

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Poznań Summer Side Open 2022 - Tymon Kolasiński: 3Z, 0S, 0B.

 

Odbyły się - Cube4fun Bialsko-Biała 2022 - Michał Krasowski: 2Z, 0S, 1B.

 

Plany/rejestracja - Amelia i Karol Zakrzewscy (niespokrewnieni ze sobą, to tylko zbieżność nazwisk), a także Krzysztof Bober i Majk Tomas zapowiedzieli, że w dniach 15-16 października zorganizują zawody Lake Cubing Szczecinek 2022 - pierwsze w historii zawody w tym mieście. Rejestracja rozpocznie się 5 września.

 

Rekordy

 

WR - Max Park - 3x3x3 OH single - 6,20 - można było się dziwić, dlaczego już 7 osób miało sub7 (w tym pierwsze ustanowiono 7 lat temu), a rekord świata dalej wynosił 6,82. Sytuacja się zmieniła - oczywiście za sprawą Maxa Parka, który znacznie powiększył swoją przewagę nad drugim Antonio Kamem - z 0,03 do 0,65. Rekordowe ułożenie miało skip ostatniego etapu.

 

WR2 - Max Park - 3x3x3 OH ao5 - 8,76 - WR w singlu to nie wszystko na co było stać Maxa Parka w tej rundzie, bo dołożył do tego counting sub8, a cała średnia była równa 8,76, co jest jego rekordem życiowym - już trzecim, od kiedy Patrick Ponce pobił jego rekord świata. Ułożenia 8,95, 6,20 i 7,86 składają się na najlepszą w historii średnią z 3 kolejnych ułożeń - 7,67.

 

NR (Francja) - Virgile Perrot - clock single - 3,30 - w tej chwili tylko dwóch Francuzów może pochwalić się miejscem wśród 5 najlepszych zawodników w oficjalnej konkurencji: Anthony Lafourcade w średniej skewba (2,14) i właśnie Virgile Perrot, który w finale mistrzostw kraju będącymi jego piątymi zawodami w karierze (drugimi od 2020 roku) pobił swój rekord Francji o prawie sekundę. Średniej nie pobił, ale też był bardzo blisko, dzięki czemu został mistrzem Francji z ogromną przewagą nad drugim najlepszym zawodnikiem.

 

ER - Alessandro Ricci - square-1 ao5 - 6,30 - w niedzielę rywalizowało ze sobą dwóch najlepszych square’owców w Europie: Michał Krasowski i Alessandro Ricci. Najpierw pierwszy z nich miał szansę na pobicie rekordu Europy i to z bardzo dużą przewagą. Jednak po ułożeniach 5,61, 8,23, 5,17 i 5,24, które gwarantowały mu średnią 6,36 (prawie rekord Europy), a dawały szansę nawet na drugie miejsce na świecie, ułożył kostkę w czasie 12,86 - 2 razy gorszym od jego średniej. Na ER-a nie czekaliśmy długo, ale zdobył go Włoch, który mimo wliczonego czasu powyżej 7 sekund ustanowił swój pierwszy rekord Europy.

 

NR2 - Hubert Firek - clock ao5 - 4,96 - clock ostatnio bardzo szybko się rozwija, oczywiście nie tylko w Polsce. Najpierw pojawił się sprzęt o wiele lepszy od tego, który był dostępny przed 2020 rokiem, a następnie wynaleziono nowe metody, które zyskują coraz większe zainteresowanie. Ale no flip i inne techniki nie są jeszcze na tyle popularne, żeby bez nich nie osiągać dobrych wyników. Hubert Firek wcześniej nie miał szczęścia na zawodach, ale na tegorocznych mistrzostwach Polski zwyciężył po raz pierwszy w karierze na turnieju tak wysokiej rangi. W Bielsku-Białej mistrz potwierdził, że to nie był przypadek, ustanawiając drugie w Polsce sub5, mimo że w pierwszym ułożeniu miał DNF… ale za to już w kolejnym ułożeniu pobił swój dotychczasowy najlepszy rezultat - 4,22 daje mu trzecie miejsce w Polsce pod względem pojedynczego ułożenia.

 

NR2 - Szymon Musiał - 3x3x3 ao5 - 6,65 - bardzo rzadko się zdarza, że drugi najlepszy Polak zajmuje miejsce poza pierwszą pięćdziesiątką w światowym rankingu, ale właśnie tak jest w 3x3x3, w której rankingu najlepszy Polak jest oczywiście pierwszy - to obrazuje, jak Tymon Kolasiński zdominował 3x3x3 w Polsce. Ale to się powoli zmienia. Średnie poniżej 7 sekund ma już około 10 polskich zawodników, a niektórych z nich to nie zadowala i próbują osiągać jeszcze lepsze czasy. Oczywiście do sub5 jest bardzo daleko, ale już Tymon Kolasiński nie najlepszych czasów na każdym ułożeniu. I właśnie w Poznaniu przegrał na jednym ułożeniu w każdej z rund. Jego rywalem był Szymon Musiał, były wicemistrz Polski, który właśnie pobił swój rekord życiowy w średniej (pierwsze sub7) na 6,65, dzięki czemu awansował na najwyższe miejsce w swojej karierze.

 

NR3 - Magdalena Pabisz - 4x4x4 ao5 - 28,35 - Magdalena pojawia się przy wynikach w wielu różnych konkurencjach, co nie dziwi, bo jest najlepszym polskim all rounderem, czyli wszechstronnym zawodnikiem. Tym razem 4x4x4, gdzie Polacy są jeszcze gorsi niż w 3x3, więc teoretycznie najłatwiej awansować na podium rankingu (28,35 daje 81. miejsce na świecie).

 

Inne wyniki

 

Bardzo trudna technicznie nieoficjalna konkurencja polegająca na żonglowaniu 3 kostkami, jednocześnie układając je, jest coraz bardziej popularna - zarówno wśród speedcuberów, którzy lubią stawiać sobie wyzwania, jak i wśród widzów, którzy nie mają pojęcia, jak można coś takiego zrobić bezbłędnie. Guinness przyznaje w tej konkurencji tytuł rekordu świata (GWR) i właśnie miał do tego kolejną okazję, ponieważ pochodzący z Chin Zhihao Li ułożył 3 kostki, żonglując nimi, w czasie 3:29,29. Zrobił to w sposób niezwykły: czasem wykonywał aż 2 ruchy za jednym razem, oba w czasie, w którym jedna z kostek była w powietrzu.

 

Ogłoszenie

 

Podsumowanie musi się zmienić. Zasady pisania podsumowania są adekwatne do innych realiów niż obecne. Co tydzień mamy ponad 20 zawodów i bardzo dużo wyników. Po pandemii na zawodach pojawili się nowi zawodnicy, którzy trenowali i doszli do wysokiego poziomu, kiedy prawie nikt nie śledził ich wyników. O takich osobach niewiele można napisać. Nie tylko oni, ale też inni zawodnicy, którzy przez ostatnie 2 lata intensywnie trenowali, biją swoje rekordy życiowe wiele razy i widać, że jesteśmy bardzo oddaleni od perfekcji - perspektywa jest taka, że top10 będzie się zmieniać bardzo szybko, co dzieje się mniej więcej od wznowienia organizacji zawodów w Stanach Zjednoczonych - podsumowania tygodnia w tym okresie bardzo się wydłużyły, bo wyników jest po prostu bardzo dużo. Z tego powodu wpisy typu “zawodnik X po raz kolejny pobił swój rekord życiowy, ale nie wystarczyło to na awans w rankingu” są bardzo nudne. Dlatego, od niniejszego podsumowania, zmieniam pewne zasady. Na razie ostrożnie - zobaczę, jak zmiany wpłyną na rzeczywistość. Po pierwsze, poza najszybszymi konkurencjami, tzn. 2x2x2, pyraminx, skewb, clock, 3x3x3, square-1, jeśli ktoś pobije swój rekord życiowy o mniej niż 0,1 i nie da mu to miejsca w top5, nie muszę o tym napisać. Po drugie daję sobie prawo do niepisania o wynikach WR9 i WR10, o ile nie ustanowili ich Polacy (Polakom wystarczy WR15 lub NR3). Oczywiście mogę o tym napisać, ale tylko wtedy, kiedy będę miał do napisania coś ciekawego. Mam nadzieję, że dzięki temu podsumowanie tygodnia będzie lepsze dla mnie i dla czytelników. Możliwe, że w przyszłości wprowadzę kolejne zmiany tego typu; planuję dostosowywać się do sytuacji.

inne z kategorii