Podsumowanie tygodnia

Azja nadrabia zaległości! - Podsumowanie tygodnia #117

Newsy

 

Na kanale Szafa Grafa na YouTube Graf wraz z Radosławem “DżoDżo” Drozdowiczem nagrali film, w którym rozwiązują “maturę” o tematyce kostek Rubika i speedcubingu ułożoną przez dwóch znanych speedcuberów. To pierwsza tego typu inicjatywa, chociaż już od pewnego czasu organizowane są konkursy wiedzy o speedcubingu itd. Jednak do tej pory nie były one promowane, tylko speedcuberzy mogli mieć do nich dostęp (np. podczas konkretnych zawodów).

 

Aktualnie na liście zgłoszonych zawodów zgłoszonych do World Cube Association mających odbyć się w niedalekiej przyszłości w Polsce jest aż 11 turniejów. Prawdopodobnie nigdy wcześniej ta liczba nie przekroczyła 10. Aktualnie lista obejmuje zawody pomiędzy 17 września i 13 listopada. Niewykluczone, że w tym okresie odbędzie się ich jeszcze więcej, chociaż w tej chwili każdy z weekendów jest już “zajęty”. Suma limitów zawodników na wspomnianych zawodach wynosi 1130.

 

Przy wzrastającej liczbie organizowanych zawodów organizatorzy muszą coraz bardziej “walczyć” o zawodnika, zachęcając go do uczestniczenia na różne sposoby. Niektóre zawody są po prostu dziwne np. ze względu na lokalizację albo zestaw konkurencji. Na nowy pomysł wpadli organizatorzy zawodów Sleepless in Seattle 2023. Wydarzenie będzie trwało przez więcej niż dobę (dokładnie 27 godzin). Nie przewidziano w środku żadnych przerw. Hiszpańskim organizatorom spodobał się ten pomysł oraz fakt, że Sleepless in Seattle odbędzie się dopiero w lutym. Dlatego zapowiedzieli oni organizację podobnych zawodów (Archena 24 Horas 2022), które odbędą się w grudniu. Prawdopodobnie to będą pierwsze zawody trwające co najmniej 24 godziny bez żadnej przerwy.

 

Ostatnio coraz głośniej mówi się o incydentach związanych z niekompetencją sędziów i mieszaczy. Nie wszędzie istnieje możliwość znalezienia i wyszkolenia sędziów zewnętrznych, więc często tę funkcję pełnią zawodnicy - niekoniecznie ci doświadczeni, czasem nawet takich, którzy po raz pierwszy uczestniczą w zawodach. Efekt jest taki, że na zawodach Pretzel Mania 2022 finał pyraminksa prawdopodobnie zostanie unieważniony. Mieszacze mylili się wielokrotnie. Najlepsi zawodnicy wielokrotnie dostawali błędnie pomieszane kostki, zdarzały się powtórki scrambli itd. Na tych samych zawodach organizatorzy rozdawali darmowe kostki osobom, które same zgłoszą się do pełnienia funkcji sędziego lub mieszacza. Kilka miesięcy temu w ten sposób unieważniono finał square-1, w którym brali udział najlepsi zawodnicy na świecie bijący swoje rekordy życiowe (wszystkie anulowano). Ostatnio kilku bardzo dobrych zawodników, głównie w Stanach Zjednoczonych, otrzymało dodatkowe ułożenia przez niekompetencję sędziów, co pozbawiło ich szansy na zmierzenie się z łatwymi scramblami. Podobne sprawy wywołały dyskusję dotyczącą m.in. możliwości wykonywania tak ważnych funkcji przez osoby, które nie były na wielu zawodach, albo po prostu przez zbyt młodych uczestników zawodów - według niektórych organizatorzy nie powinni mieć prawa przyznania im takich funkcji.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Gdańsk Open 2022 - Kacper Rafalski: 1Z, 1S, 1B.

 

Rejestracja - właśnie rozpoczęła się rejestracja na najbardziej odległe zawody z wyżej omawianej listy. Elektryk Cube Race 2022 pomieszczą 90 osób.

 

Rejestracja - rozpoczęła się rejestracja na Poznań Mental Breakdown 2022, czyli kolejne zawody w klubie bilardowym BrizZon, które tym razem zostaną zorganizowane częściowo przez inne osoby i w trochę innym stylu.

 

Rejestracja - w poniedziałek rozpocznie się rejestracja na zapowiadane w lipcu zawody Siedlce Open 2022.

 

Plany/rejestracja - Cube4fun oczywiście nie ma zamiaru kończyć działalności po finale tegorocznej ligi. Już zapowiedziano kolejne zawody, Cube4fun in Dębica 2022 w dniach 15-16 października, do których rejestracja rozpocznie się we wtorek za tydzień. Limit zawodników wynosi 160.

 

Rejestracja - w środę zakończy się rejestracja na Cube4fun League XI Kędzierzyn-Koźle 2022. Zostało 15 wolnych miejsc.

 

Plany - 15 października odbędą się zawody Maine Fall 2022. Dlaczego o tym piszę? Bo zawody te odbędą się w Polsce, a dokładniej: w miejscowości Poland w stanie Maine w USA.

 

Rekordy

 

WR - Zayn Khanani - skewb ao5 - 1,56 - teraz już nie ma wątpliwości co do tego, kto jest najlepszy w skewbie. Rekord lepszy o 0,10 od WR-a w średniej pyraminksa. Czas 1,30 wliczony do średniej, WR zagwarantowany już po 4 pierwszych ułożeniach. Co ciekawe, w piątym ułożeniu zanotowano czas 4,89 (taki wynik pokazał timer), a wyświetlacz pokazywał wynik 4,84. Oczywiście ostatni czas nie jest wliczony do średniej i nie ma znaczenia, ale ten incydent jest dobrym przykładem na to, że nie można do końca ufać displayowi. Wracając do rekordzisty, miał on przed sobą jeszcze 2 rundy skewba. A w pierwszej z nich zrobił to, do czego przyzwyczaił nas w 2x2x2: znowu uzyskał wynik lepszy od rekordu życiowego każdego innego zawodnika na świecie - i to o ćwierć sekundy. Średnia z jego dwunastu kolejnych oficjalnych ułożeń (z odrzuceniem najlepszego i najgorszego czasu) wyniosła… 1,60.

 

AsR - Hill Pong Yong Feng - 4x4x4 BLD single - 1:18,08, 5x5x5 BLD single - 2:32,30 - Kaijun Lin został pokonany już także na swoim kontynencie. Po 8 latach stracił rekord Azji. Tymczasem Hill cały czas progresuje i wygląda na to, że, przynajmniej w 5x5x5 BLD, będzie próbował pobić rekord świata. Prawdą jest, że brakuje mu 11 sekund, ale jeszcze przed chwilą stratę można było liczyć w minutach, a z drugiej strony Stanleyowi Chapelowi nie udało się pobić swojego rekordu świata od 3 lat.

 

ER - Tymon Kolasiński - 7x7x7 mo3 - 1:55,20 - podobno Tymon wykorzystał innowacyjną polską metodę treningu, jaką jest “cykl Barana” (wyrażenie nominowane do plebiscytu na speedcubingowe słowo roku 2021). Otóż po lipcowych Mistrzostwach Europy (w których zwyciężył, bijąc rekord Europy) w ogóle nie układał kostki 7x7x7. Zmieniło się to na mistrzostwach Danii, na których niespodziewanie poprawił ten rekord, zmniejszając stratę do rekordu świata. Brakuje już tylko… 8,5 sekundy.

 

AsR - Tristan Chua Yong - megaminx single - 26,06, ao5 - 29,45 - Leandro Martin Lopez pobił rekord świata “tylko raz”, a jego główny konkurent bardzo się do niego zbliżył. Tak bardzo, że mógłby pobić WR już na ostatnich zawodach. Zabrakło dokładności na końcu jednego z ułożeń, bo właśnie kara +2 pozbawiła go WR-a. W dodatku w singlu już jest lepszy od Argentyńczyka - wyprzedzają go tylko Juan Pablo Huanqui i Nicolas Naing.

 

NAR - Luke Garret - 2x2x2 single - 0,51 - 6,5 roku minęło, a 0,49 Macieja Czapiewskiego dalej utrzymuje się jako rekord świata. Jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że WR nie przetrwa wielu miesięcy, bo wielu zawodników było bardzo blisko pobicia 0,49, a zawodów jest w tej chwili tyle, że w samych Stanach Zjednoczonych bardzo dobre scramble zdarzają się stosunkowo często. W ciągu ostatnich 2 tygodni amerykańscy speedcuberzy dostali 4-ruchowiec i 5-ruchowiec. Najlepszy był Luke Garret, który w ostatnich miesiącach miał 3 scramble na podobnym poziomie trudności. Udało mu się wyrównać rekord Ameryki Północnej Sameera Aggarwala. Obaj znani są raczej z trenowania innych konkurencji niż 2x2x2.

 

WR3 - Simon Kellum - skewb ao5 - 2,01 - gdy widzę Cartera Kucala na zawodach ze skewbem, zawsze dokładnie sprawdzam, czy nie zrobił czegoś ciekawego. Tym razem też tak zrobiłem i zauważyłem średnią 2,01. Bardzo porządny czas, ale miał już kilka sub2. Z tym, że tym razem Carter był drugi, a wyprzedził go były rekordzista świata w pyraminksie. Dzięki temu Amerykanie powtórzyli wyczyn Polaków sprzed kilku lat - zajmują pierwsze trzy miejsca w światowym rankingu.

 

AsR - Leo Borromeo - 3x3x3 ao5 - 5,48 - jeszcze półtora roku temu byłby to rekord świata. A właściwie: to był rekord świata i jednocześnie rekord Azji, który właśnie został wyrównany. Z tym, że wtedy przez pandemię nie mógł układać Filipińczyk, a teraz Chińczyk Ruihang Xu. Remis jest w tym wypadku bardzo sprawiedliwą opcją…

 

AsR - Kai-Wen Wang - 5x5x5 ao5 - 42,50 - kolejny rekord Azji w tym podsumowaniu, a zarazem kolejny AsR reprezentanta Tajwanu w 5x5 - udało mu się tego dokonać na trzech zawodach z rzędu. Rekord w średniej pobity nieznacznie, nie dał awansu w rankingu.

 

OcR - Dwyane Ramos - 3x3x3 OH ao5 - 9,33 - Nowozelandczyk w ciągu jednego weekendu spadł i awansował na czwarte miejsce na świecie, więc zmieniła się tylko jedna cyfra przy jego wyniku. Poprawę o 0,2 zanotował dzięki rundzie, w której każdy kolejny wynik był coraz gorszy: zaczął od 8,74, a skończył na 10,68.

 

WR5 - Joshua Marriott - clock ao5 - 4,33 - nowy sprzęt, nowe metody i inne czynniki przyczyniły się do pojawienia się wielu nowych nazwisk w clocku. Zawodnicy o tych nazwiskach są nieznani i nagle osiągają dobre wyniki. Później kilka razy biją swoje rekordy i już są na najwyższym światowym poziomie. Tak było też z rekordzistą świata, Calebem Trelfordem. Teraz drugi w Stanach Zjednoczonych nie jest Vishwa Sankar, Brendyn Dunagan czy Kerry Creech, ale właśnie Joshua Marriott, który właśnie osiągnął swoją pierwszą średnią poniżej 5 sekund, a już w następnej rundzie poprawił wynik na 4,33.

 

WR5 - Luke Garret - 3x3x3 OH ao5 - 9,46 - trzeci najlepszy Amerykanin jest piąty na świecie. Oczywiście nikomu nie trzeba tego przypominać w przypadku wielu konkurencji, ale jest to nowość dla 3x3x3 OH. Ciekawostka: w top6 3 osoby układają metodą CFOP, a 3 - roux. Wszystkie 3 osoby z pierwszego zbioru reprezentują Stany Zjednoczone, a z drugiego - Indonezję, Nową Zelandię i Kanadę. A co do samego zawodnika - po prostu ma progres i można było się tego spodziewać, prawdopodobnie bardziej niż jego singla w 2x2…

 

NR (Szwajcaria) - Ezra Hirschi - 4x4x4 BLD single - 1:43,92, mo3 - 1:52,07 - ostatnio ER w 5x5x5 BLD, a teraz kolejna udana średnia w bigBLD, ale tym razem w mniejszej z tych kostek. Udana nie tylko ze względu na fakt samego pomyślnego ułożenia kostki trzy razy, ale głównie ze względu na wynik, który jest szósty na świecie. Ewidentnie Szwajcar specjalizuje się w średnich tych najtrudniejszych konkurencji, ale w singlach nie jest o wiele gorszy (może przez duże różnice między kolejnymi zawodnikami w rankingu), bo właśnie awansował na 9. miejsce w rankingu pojedynczych ułożeń 4x4 BLD.

 

NR2 - Szymon Musiał - 3x3x3 single - 4,95, ao5 - 6,43 - Szymon pobił NR2 w średniej 3x3x3 trzykrotnie na dwóch kolejnych zawodach. To wcześniej się nie zdarzało: były udane próby przebicia granicy 7 sekund, ale (oczywiście poza Tymonem Kolasińskim) nikt nie osiągał ich regularnie. A nagle były wicemistrz Polski zrobił to po raz pierwszy w karierze, po czym jeszcze 2 razy poprawiał wynik, kończąc na 6,43. Chociaż trudno tu mówić o “kończeniu”, bo wydaje się, że to dopiero początek sukcesów. W tej chwili jest na 33. miejscu na świecie. Ponadto jako czwarty Polak ustanowił pojedynczy czas sub5 - na bardzo łatwym scramblu, ale jak najbardziej jest to zasłużony wynik, patrząc na to w szerszej perspektywie.

 

NR3 - Maksymilian Piskorowski - megaminx single - 34,10, ao5 - 38,75 - po trzech latach przerwy Maksymilian wrócił na zawody i bez trudu pobił swoje rekordy życiowe: średnią aż o 7 sekund. A zrobił to na mistrzostwach Danii, które “wygrał”, a raczej: miał na nich najlepszy wynik. Tydzień później przyjechał także na polskie zawody i znowu poprawił swoje PB, tym razem w singlu. Dzięki temu uzyskał tytuł trzeciego najlepszego Polaka. Pojedyncze ułożenie daje mu 32., a średnia 36. miejsce na świecie.

 

 

 

inne z kategorii