Podsumowanie tygodnia

Rekord świata wraca do Europy - Podsuwamoenie tygodnia #118

Newsy

 

Rzadko się o nich mówi, ale istnieją tacy pasjonaci kostek i innych układanek, którzy zamiast układaniem na czas zajmują się kolekcjonowaniem lub konstruowaniem kostek. Do nich należy Damian Wilding, który właśnie stworzył ghost cube 3x3x9. Kuboidy są bardziej skomplikowane od klasycznych sześcianów, a ghost cube to taka modyfikacja, w której każdy element ma inny kształt, ale po ułożeniu układanka staje się sześcianem. A w tle na zdjęciu widać inną ciekawą układankę - clock w wersji 5x5.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Szansa Cubing Open Warsaw 2022 - Daniel Wallin: 2Z, 1S, 1B.

 

Odbyły się - Cube4fun League X Rzeszów 2022 - Magdalena Pabisz: 2Z, 2S, 3B (podium w każdej konkurencji na zawodach).

 

Rekordy

 

WR - Jacob Chambers - clock ao5 - 3,56 - jest tyle nowych dobrych wyników w clocku, że rekordy świata też muszą być bite. Nowym rekordzistą jest Jacob Chambers pochodzący z Wielkiej Brytanii. Poprawił WR o ćwierć sekundy, ale niektórzy mówią, że mogłoby być lepiej, gdyby używał tej samej metody, co Caleb Trelford. Nowy rekordzista świata obraca układankę w środku ułożenia (używa tradycyjnej metody), co zajmuje czas, ale z drugiej strony dzięki temu można uniknąć błędów.

 

ER - Jacob Chambers - clock single - 3,16 - wypadałoby napisać, w jakim stylu Jacob dokończył rekordową średnią. Pierwsze 4 ułożenia zapewniły mu rekord Europy 3,83 - o 0,02 gorszy od rekordu świata. W piątym ułożeniu do pobicia WR-a wystarczył mu czas gorszy od 4 sekund. Ale zamiast tego w piątym ułożeniu pobił rekord Europy w pojedynczym ułożeniu. W jednej rundzie ustanowił 3 rekordy, bo wcześniejszy czas 3,39 był rekordem Wielkiej Brytanii.

 

NAR - Zayn Khanani - 2x2x2 single - 0,50 - Luke Garret mógł cieszyć się aktualnym rekordem Ameryki Północnej tylko przez tydzień, bo rekordzista świata w średniej po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trafił na 5-ruchowy scramble. Prawdopodobnie wykonał go perfekcyjnie, ale różnica jednego ruchu jest dosyć duża, więc do rekordu świata to nie wystarczyło - zabrakło 0,01, a właściwie - 0,006. Zayn jest pierwszym człowiekiem, który dwukrotnie ułożył kostkę w czasie krótszym niż 0,55. Podobno był to jeden z trudniejszych do zauważenia 5-ruchowców; tylko jemu udało się uzyskać czas poniżej sekundy.

 

AsR - Yanchen Zhu - skewb ao5 - 1,79 - sytuacja się powtarza: prawie wszyscy Chińczycy nie mogą uczestniczyć w oficjalnych zawodach, ale niektórzy żyją za granicą i też układają na wysokim poziomie. Właśnie oni zdobywają rekordy Chin, a nawet Azji, co dla niektórych jest niesprawiedliwe, ale sytuacji raczej nie da się naprawić. O niesprawiedliwości nie można mówić w przypadku Yanchena, ponieważ 1,79 jest wynikiem niespodziewanie dobrym. Jeszcze kilka tygodni temu byłby rekordem świata. Aktualnie jest lepszy od rekordu życiowego trzeciego na świecie Cartera Kucala. Dla samego zawodnika był to rekord życiowy o pół sekundy (30% ułożenia).

 

ER - Krzysztof Bober - 3x3x3 MBLD single - 51/55 58:06 - Krzysztof znowu zrobił to samo (ułożył 51 kostek), ale tym razem nie ułożył tylko 4, a nie 5 pozostałych, więc wynik jest lepszy o punkt. I tak już po raz kolejny w tym roku rekord Europy w 3x3x3 MBLD został pobity. Ale druga próba była jeszcze ciekawsza, ponieważ po raz pierwszy w historii ktoś inny niż Graham Siggins miał udaną próbę na 60 kostek. Wynik 40/60 nie jest zbyt dobry, ale sam fakt układania 1 kostki na minutę jest interesujący. Prawdopodobnie w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych tak dużych prób.

 

WR4 - Brendyn Dunagan - clock ao5 - 3,94 - Jacob Chambers w ostatnim ułożeniu zrobił rekord Europy, a Brendyn Dunagan odwrotnie - zapewnił sobie średnią 3,94 po 4 ułożeniach i miał szansę na rekord świata (wtedy 3,81 - zawody w Wielkiej Brytanii odbywały się kilka godzin później), ale w ostatnim ułożeniu miał “tylko” 4,94. Ten czas jest lepszy od jego najlepszego wyniku z poprzedniej rundy, ale był za słaby na rekord świata.

 

NR - Radomił Baran - 3x3x3 FM mo3 - 22,67 - Radomił debiutował w tej konkurencji w lutym z wynikiem 26,67, a już po 7 miesiącach awansował do pierwszej dziesiątki, a nawet ósemki zawodników na świecie. Ostatnio o podobnym progresie słyszeliśmy kilkanaście miesięcy temu, gdy ten sam Radomił Baran w drugiej oficjalnej próbie MBLD awansował do grona 20 najlepszych zawodników na świecie. W multi od tego czasu poprawił swój najlepszy wynik tylko o 1 punkt, ale w FM-ie nie praktykuje tzw. “cyklu Barana”, więc trudno uwierzyć, że w najbliższym czasie nie będzie intensywnie trenował, żeby pobić rekord Polski - teraz tylko wyrównał NR. A do pobicia zabrakło bardzo niewiele, właściwie tylko wiary w to, że można znaleźć coś lepszego na samym końcu 21-ruchowego ułożenia.

 

NR (Szwecja) - Daniel Wallin - 3x3x3 MBLD single - 41/41 58:04 - Daniel nie tylko układa bigBLD. Właściwie układa wszystkie konkurencje, ale znany jest oczywiście najbardziej z 4x4x4 BLD. Oczywiście z takimi wynikami w multi też jest całkiem dobry, a przede wszystkim skuteczny. 41/41 to wynik znany od 2013 roku za sprawą Marcina Kowalczyka. Daniel Wallin na polskich zawodach pobił NR dwukrotnie - najpierw na 34, a później na 41 punktów. Co ciekawe, właśnie na tych zawodach przyznawano nagrody finansowe za rekordy (także krajowe), więc przez sam fakt pobicia rekordu Daniel otrzyma kilkadziesiąt złotych.

 

NR4/WR10 - Jakub Hibszer - pyraminx ao5 - 1,94 - Jakub na jednych zawodach osiągnął trzecie i czwarte w karierze sub2. Pierwsze z nich to dla niego rekord życiowy, dzięki któremu wrócił na miejsce w pierwszej dziesiątce globalnego rankingu. Przy tak wysokiej skuteczności, jeśli chodzi o średnie sub2, można się spodziewać, że wystarczą dobre scramble do poprawienia tego wyniku - a może nawet bez dobrych scrambli się uda…

 

NR2 - Maciej Skowroński - clock single - 4,07 - dla Macieja jest to debiut w podsumowaniu. Nic dziwnego, bo jeszcze rok temu układał clocka w czasie około 10 sekund. Na mistrzostwach Polski był czwarty, ale w rankingach nie był tak wysoko - do zawodów w Rzeszowie, na których ułożył zegar w czasie 4,07, dzięki czemu awansował na 30. miejsce na świecie.

 

UNR - Adrian Dębski - 5x5x5 BLD single - 2:54,36 - aktualnie Adrian przebywa w Wielkiej Brytanii, przez co trochę rzadziej jeździ na zawody, ale właśnie pojawiły się takie, na których będą bigBLD. Nie dziwi fakt, że zaczął w tej sytuacji trenować. 180 ułożeń w ciągu miesiąca robi wrażenie, ale jeszcze lepszy jest jego najnowszy wynik. Ustanowił pierwszy w Polsce czas sub3.

 

Inne wyniki

 

Bartosz Krzysztoszek zrobił coś ciekawego: uzyskał najgorszy w Polsce czas udanej próby 5x5x5 BLD - 50:15:00 - można to nazwać “antyNR-em”. Taki czas nie zmieściłby się w limitach na wielu zawodach, ale tym razem mógł sobie pozwolić na ukończenie drugiego ułożenia, które prawie się udało, a było o 13 minut krótsze. Nie tylko drugiego na zawodach, ale też drugiego w życiu, bo Bartosz, jako jeden z bardzo nielicznych zawodników, ułożył kostkę 5x5 bez patrzenia w swojej pierwszej oficjalnej próbie.

inne z kategorii