Podsumowanie tygodnia

18 ogłoszonych zawodów i WR brata Khananiego, Hassana - Podsumowanie tygodnia #122

Newsy

 

Jak w praktyce wygląda omijanie płacenia podatków? Tak, jak na liście zapowiedzianych oficjalnych zawodów. Do WCAT, czyli komisji WCA ds. ogłaszania zawodów, codziennie wpływają średnio 4 wnioski o zatwierdzenie zgłoszenia oficjalnych zawodów dziennie. W pierwszym dniu po ogłoszeniu zwiększenia WCA dues było ich 17, a w ostatnim przed wejściem nowych zasad w życie - aż 30.

 

Efekt to przede wszystkim zgłoszenie tych zawodów, o których jest znany komplet informacji, ale nawet nie były nigdzie ogłoszone. To jest ciekawe zjawisko, bo można odnieść wrażenie, że coraz częściej organizatorzy wiedzą o zawodach wszystko, ale nie mówią o nich nic, a speedcuberzy dowiadują się o jakichkolwiek planach organizacji zawodów np. w ich mieście nawet na kilka dni przed początkiem rejestracji. Teraz mamy sytuację, w której został pobity rekord najwcześniej zgłoszonych zawodów: Stevenage November 2023 odbędą się, jak nazwa wskazuje, dopiero w listopadzie następnego roku w Wielkiej Brytanii. Aktualnie na liście zawodów w tym kraju znajduje się 19 imprez, w tym 15 z datą 2023. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Polaków. Po kilku dniach rekord został ponownie pobity przez BrizZon Sylwester Open 2023 ogłoszony 432 dni przed jego rozpoczęciem 30 grudnia 2023. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii pojawił się komunikat "rejestracja rozpocznie się później niż za rok".

 

Przy okazji ogłoszenia tak wielu zawodów można zaobserwować pewne trendy, jeśli chodzi o konkurencje. Jeśli chodzi o 23 zapowiedziane zawody w Polsce, które jeszcze się nie odbyły, tak prezentuje się rozkład konkurencji: w największej liczbie, bo aż 21 z nich, będzie można wystartować w 4x4x4. Dalej na liście są: clock (19), megaminx (17), square-1 (16), Dopiero dalej na liście są konkurencje, w których Polak utrzymuje rekord świata: 3x3x3 i 2x2x2 (14), pyraminx (11). Brakuje zawodów side'owych: MBLD można poukładać na 5 turniejach (wszystkie odbędą się w Poznaniu), ale 4x4x4 BLD, 5x5x5 BLD występują na liście tylko raz, a 3x3x3 FM na niej nie ma. Jednak możliwe, że organizatorzy tego typu zawodów nie spieszyli się z ich zgłaszaniem, ponieważ koszt zorganizowania tego typu zawodów jest zwykle o wiele niższy, więc też wpisowe ma mniejszą wysokość, a wartość odprowadzanego podatku jest mniejsza. Interesujący jest jeszcze jeden fakt: pojawiły się zawody, na których oficjalną konkurencją jest 3x3x3, ale nie jest to główna konkurencja na tych zawodach. Wcześniej było to niespotykane, ale teraz, przy tak dużej liczbie zawodów organizatorzy mogą sobie pozwolić na odejście od pewnej tradycji - dzięki temu wydarzenie przez nich organizowane wyróżnia się wśród innych.

 

Mogłoby się wydawać, że wszystkie najbardziej prestiżowe zawody w tym roku są już za nami, ale okazuje się, że lista emocjonujących pojedynków, których będziemy świadkami w następnym tygodniu podczas Mistrzostw Wielkiej Brytanii 2022, jest bardzo długa: Jacob Chambers (Wielka Brytania) vs Yunhao Lou (Chiny) w clocku - pierwsze od dawna zawody rekordzisty świata (zawody w Chinach nie są organizowane); Max Park (USA) vs Tymon Kolasiński (Polska) w 3x3, do tej dwójki należy dodać Ciarána Beahana (Irlandia) w 5x5, 6x6 i 7x7; Max Park vs Sebastian Weyer (Niemcy) w 4x4; Adrian Dębski (Polska) vs Ezra Hirschi (Szwajcaria) w 4x4 BLD I 5x5 BLD; Carlos Méndez Garcia-Barroso (Hiszpania) vs Rasmus Stub Detlefsen (Dania) w skewbie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są to mistrzostwa krajowe i m.in. w Polsce (przed pandemią) do takich pojedynków nie mogłoby dojść ze względu na ograniczenia narodowościowe.

 

"W poprzednim odcinku" opisałem sytuację, w jakiej znajduje się speedcubing w Chinach, a teraz trafiła się dobra okazja do napisania czegoś o Rosji. Otóż właśnie został pobity rekord tego kraju w skewbie, przy czym jednocześnie nie jest to najlepszy rosyjski wynik w skewbie. Wyjaśnienie jest bardzo proste: to, że z powodu agresji na Ukrainę WCA zabroniła organizować oficjalne turnieje w Rosji, nie oznacza, że zawody w tym kraju nie odbywają się. Wygląda na to, że speedcubing na wschodzie Europy prężnie się rozwija, rekordy Rosji (a nawet Europy w przypadku clocka) są bite, rosyjska organizacja je rozpoznaje, więc nie ma problemu z tym, że rekordzista nie zostaje doceniony. Jedynie zmieniło się miejsce, gdzie ogłaszane są wyniki: WCA nie uznaje rosyjskich zawodów, więc też nie ogłasza rekordów itd. Nic dziwnego, że dochodzi do sytuacji, w których zostaje pobity "rekord Rosji" uznawany przez WCA, który jest gorszy od faktycznego, "oficjalnego" według Rosjan, rekordu kraju ustanowionego na zawodach. Jest to możliwe, ponieważ Rosjanie nie są zdyskwalifikowani z uczestnictwa w zawodach w innych krajach i właśnie Alexei Tsvetkov pobił NR Ekateriny Kanevy, która wcześniej nieoficjalnie pobiła NR na rosyjskich zawodach, więc jej wynik jest najlepszy w Rosji, ale nie według WCA.

 

Opublikowano formularz z wieloma pytaniami dotyczącymi różnych aspektów wyglądu strony WCA, rejestracji na zawody, problemów w znalezieniu odpowiednich zawodów itd. Jest to dobra okazja to wskazania błędów i podania propozycji zmian.

 

Miesiąc temu Yanchen Zhu ustanowił nowy rekord Azji w średniej skewba, ale WCA przez długi czas nie ogłaszało jego osiągnięcia. Ostatecznie wynik został wpisany po fakcie w zmienionej formie - na jednym ułożeniu Chińczyk otrzymał karę +2 sekund, co kompletnie zepsuło jego średnią - nie jest to już nowy rekord Azji, na pierwszym miejscu utrzymuje się poprzedni najlepszy wynik tego zawodnika (2,32, gorszy o ponad pół sekundy od nowego AsR-a, gdyby został uznany bez poprawek).

 

Daniel Karnaukh opublikował projekt, nad którym pracował 4,5 roku: listę wszystkich optymalnych PBL-i do square-1 (metoda CSP->OBL->PBL, rozszerzenie Vandenbergh): optymalnych w sensie liczby ruchów, czasu wykonania, a także alternatywnych algorytmów mających liczbę ruchów / o innej parzystości, czyli właściwie są to algorytmów na PBL i jednocześnie orientację środkowej warstwy. Algorytmy zapisano w tzw. "karnotacji", czyli notacji wymyślonej przez twórcę tej listy.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Cubing Rising Stars Olesno 2022 - Karol Zakrzewski: 3Z, 1S, 0B.

 

Plany/rejestracja - 27 listopada odbędą się jednodniowe zawody Cube4fun in Lublin 2022, kolejne z cyklu C4F, ale też takie, które nie wchodzą w skład żadnej ligi (Cube4fun League 2022 jest już zakończona). Są to typowe zawody z 5 popularnymi konkurencjami, które mogą przypominać dawny LLS. Limit zawodników: 75.

 

Plany - Przeźmierowo Winter Open 2022 - będą to pierwsze zawody w tym mieście, ale wszystko wyjaśnia jego położenie: Przeźmierowo leży w powiecie poznańskim, więc jasne jest, że zawody są współorganizowane przez poznaniaków: Kamila Przybylskiego i Wojciecha Rogozińskiego, ale też Igora Jankowskiego, Jakuba Dłużaka i Mateusza Szwugiera. Zawody odbędą się w dniach 3-4 grudnia, limit zawodników: 150.

 

Plany/rejestracja - Szczecin Open już był w tym roku, więc trzeba wymyślić nową nazwę dla kolejnych zawodów, a te odbędą się w dniach 10-11 grudnia, czyli jesienią, więc naturalne jest nazwanie zawodów prawie tak samo jak tych w Przeźmierowie - Szczecin Winter 2022… Rejestracja rozpocznie się już w czwartek. Konkurencje typowe (tak jak w Przeźmierowie), limit zawodników: 90.

 

Plany/rejestracja - aż trudno w to uwierzyć, ale OH stało się mało popularną konkurencją, którą interesuje się coraz mniej organizatorów. Jest "boczna* do tego stopnia, że będzie główną konkurencją zawodów Beskidy Side Days 2022 organizowanych przez Witolda Sołtysika, które odbędą się wtedy, kiedy Szczecin Winter Open 2022, ale na drugim końcu Polski - w Bielsku-Białej. Limit zawodników: 40.

 

Plany - tak samo jak rok temu, wszystkie zawody z cyklu BrizZon Side Open 2023 zostały ogłoszone za jednym razem. Kolejne edycje odbędą się: 21-22 stycznia, 29 kwietnia - 1 maja, 3-4 czerwca, 2-3 września i 30-31 grudnia (sylwestrowe zawody w następnym roku będą trwały dzień dłużej). Limit zawodników: 35.

 

Plany - obok BrizZona będzie odbywał się jeszcze jeden znany cykl zawodów - Gdańska Liga Speedcubingu po pandemii wraca do intensywnej działalności. Kolejne edycje odbędą się: 7-8 stycznia, 11-12 marca, 15-16 kwietnia, 13-14 maja, 23-24 września i 18-19 listopada. Ciekawy jest fakt, że zawody będą odbywać się w równych odstępach czasowych z jednym wyjątkiem: nie zaplanowano lipcowej edycji. W tym miesiącu w 2022 roku właśnie w Gdańsku odbyły się mistrzostwa Polski - może to znaczyć, że pojawiły się pierwsze plany powtórzenia PN-ów w podobnym czasie, ale tego dowiemy się dopiero po rozstrzygnięciu konkursu na organizatora. Limit zawodników na GLS-ach prawdopodobnie będzie wynosił 120.

 

Plany - niedługo po Beskidy Side Days 2023 odbędą się kolejne zawody w regionie - Kęty Open 2023 - organizowane przez inny zespół, mianowicie przez Karola Piskorka, Krzysztofa Bobera oraz Maksymiliana Sordyla. Zawody zapowiedziane na 4-5 lutego nie będą już side’owe. Limit zawodników: 60.

 

Plany - już wcześniej nawiązałem do zawodów Olsztyn Squared 2023, pisząc, że zostały zapowiedziane zawody, na których 3x3x3 będzie rozgrywana, ale nie jako główna konkurencja. Główny będzie square-1. Zawody 11 lutego zorganizuje Maciej Spirydowicz. Limit zawodników: 50.

 

Plany - Ice Cubing Szczecinek 2023 - organizatorów szczecinkowskich zawodów chyba już nie trzeba przedstawiać, ponieważ niedawno odbyły się tam pierwsze zawody. Drugie są już w planach, tym razem z “Ice” w nazwie, chociaż przy aktualnych trendach raczej 18 i 19 lutego bardzo zimno nie będzie. Limit zawodników: 120.

 

Rekordy

 

WR - Hassan Khanani - square-1 single - 4,34 - kolejny WR Khananiego, już dziesiąty. Jeżeli ktoś najpierw zdominował 2x2, a później skewba, to nie widać przeszkód, dla których nie miałby być bardzo dobry w square-1. Problem w tym, że nazwisko się zgadza, ale imię już nie. Hassan to brat Zayna, a razem utrzymują łącznie 4 rekordy świata. Samo ułożenie było bardzo proste: miało 12 sleszów i wykorzystywało tylko podstawowe algorytmy, w dodatku ułożenie miało 2 dość długie pauzy. Biorąc pod uwagę fakt, że WR w średniej jest gorszy tylko o trochę więcej niż pół sekundy, a UWR w pojedynczym ułożeniu już od dawna jest prawie 3 razy lepszy, można spodziewać się, że ten rekord jeszcze wiele razy zostanie pobity w niedługim czasie. Ale na razie Sameer Aggarwal stracił rekord. Już drugi raz na rzecz Khananiego: rekord Ameryki Północnej w singlu 2x2x2 miesiąc temu zabrał mu Zayn, a teraz rekord świata w square-1 przeszedł do Hassana. Wracając do aktualnego rekordzisty: w poprzedniej rundzie uzyskał średnią 6,45 (10. miejsce na świecie), co pokazuje, że nie jest on losowym układaczem, który miał trochę szczęścia - on rzeczywiście jest jednym z najlepszych zawodników na świecie… który miał trochę szczęścia.

 

NAR - Nicolas Naing - megaminx ao5 - 29,63 - kto zostanie następnym rekordzistą świata? Takie pytanie chyba najbardziej uzasadnione jest w megaminksie, w którym starzy rekordziści (Juan Pablo Huanqui, Yu Da-Hyun) już raczej nie pobią nastęnego rekordu, a z drugiej stronie nowi najlepsi zawodnicy (Leandro Martin Lopez, Tristan Chua Yong) mają duży progres i powoli poprawiają swoje oficjalne wyniki. Ale gdzieś obok nich przez cały czas jest Nicolas Naing, który także jest poważnym kandydatem do pobicia rekordu świata. Właśnie ustanowił pierwsze sub30 w Ameryce Północnej i teraz do WR-a brakuje mu 0,36.

 

AsR - Seung Hyuk Nahm - 5x5x5 single - 36,82, 5x5x5 ao5 - 41,76, 7x7x7 single - 1:41,29, 7x7x7 mo3 - 1:58,12 - wrócił ten, kto mimo wielkich umiejętności i ambicji zawsze przegrywał. Najpierw z Feliksem Zemdegsem i Kevinem Haysem, a później z Maxem Parkiem. Mimo że przez dłuższy czas był jednym z najbardziej rozpoznawalnych speedcuberów, nigdy nie pobił rekordu świata i nigdy nie został mistrzem świata. Jego porażka w finale 3x3x3 Mistrzostw Świata 2017 była tak niefortunna, że stała się jedną z głównych przyczyn wprowadzenia zmian w zasadach WCA, których celem było uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości (reset timera, dodatkowe ułożenie). Za to na swoim kontynencie nie miał konkurencji: pobił 54 rekordy Azji, a w 2018 roku zwyciężył w 5 konkurencjach mistrzostw Azji. Tymczasem po przerwie pandemicznej wrócił i wydaje się, że nigdy wcześniej nie był aż tak dobry. W 7x7x7 uzyskał czas 1:41,29, czyli gorszy od tylko dwóch wyników Maxa Parka, który jeden z nich ustanowił dosłownie przed chwilą. A Koreańczyk zrobił to w swoim piątym ułożeniu po długiej przerwie od zawodów. Do tego dołożył 3. najlepszą średnią na świecie i także 3. najlepsze wyniki w 5x5x5. Ale teraz, mimo takiej formy, nie będzie tak łatwo na jego kontynencie, bo w samej Korei ma godnego przeciwnika, który nie pozwolił mu pobić rekordu kraju, mimo że Seung zajął 4. miejsce na świecie w średniej 6x6x6 (1:19,39) i 7. miejsce w singlu (1:17,39).

 

AsR - DongSoo Park - 6x6x6 single - 1:13,77 - a tym rywalem Seung Hyuk Najman jest DongSoo Park, który awansował na czwarte miejsce na świecie w 6x6. Ciekawe jest to, że, w przeciwieństwie do swojego konkurenta, on wyraźnie specjalizuje się w jednej konkurencji: 6x6x6. Jest to niespotykane, bo zwykle poziom w 6x6x6 i 7x7x7 lub 5x6x5 jest podobny.

 

WR4 - Graham Siggins - 5x5x5 BLD single - 3:12,12 - tydzień temu rekord w 4BLD, a teraz w 5BLD. PB pobite o 5 sekund, ale do trzeciego miejsca w rankingu cały czas brakuje ponad 30 sekund.

 

NR - Jan Zych - megaminx ao5 - 33,70 - Jan ponownie poprawia swój rekord kraju, którego od jakiegoś czasu nie zabrała mu Magdalena Pabisz, a Polska, także w wyniku nałożenia kary na rekord Azji w skewbie, wyprzedziła Chiny w rankingu SoR średnich i jednocześnie oddaliła się od Australii w zestawieniu, chociaż dzieli te trzy kraje różnica kilku punktów (przed weekendem: Chiny - 146, Polska - 148, Australia - 150). Dzięki temu Jan Zych powrócił na 9. miejsce światowego rankingu.

 

NR3 - Kajetan Opach - 3x3x3 single - 4,66 - właśnie NR3 stał się dwukrotnie lepszy, licząc według miejsca rankingowego. Na 29. miejscu Kajetan jeszcze nie był, co jest dobrym potwierdzeniem jego progresu. Warto wspomnieć o tym, że w 2x2 był bliski pobicia swojego rekordu życiowego, a nawet przy łatwiejszym ostatnim scramblu mógłby pobić rekord Polski, ale to mu się nie udało. Udaje mu się za to bić swoje rekordy życiowe w 3x3, tym razem w pojedynczym ułożeniu, w którym pokonał Szymona Musiała, ustanawiając swoje drugie sub5. Do byłego rekordu Europy Jakuba Kipy zabrakło 0,07. Tylko tej dwójce udało się raz ułożyć kostkę szybciej od najlepszej średniej Tymona Kolasińskiego.

 

NR2 - Karol Zakrzewski - 3x3x3 OH single - 8,20, ao5 - 10,89 - może nie jest to czas 8,05 albo chociaż 8,15, czyli aktualny rekord kraju, ale 8,20 to solidny wynik lepszy od aktualnego rekordu świata w średniej. Został on poprzedzony trzema w miarę równymi ułożeniami, które złożyły się na drugą w Polsce średnią sub11. W niej też niewiele zabrakło do NR-a, bo dokładnie 0,16.

 

UWR - Ben Tibbetts - 3x3x3 FM single - 15 - nie można być pewnym, że prawdą jest, że do tej pory WR był jednocześnie WB, czyli najlepszym kiedykolwiek ustanowionym wynikiem na świecie. Ale można w to uwierzyć ze względu na brak informacji na ten temat (chociaż niektórzy z nieznanych przyczyn odmawiają chwalenia się wynikami - ale wtedy nie liczą się w kontekście mówienia o UWR-ach) i prawdopodobieństwo. Bo 15-ruchowy scramble zdarza się średnio raz na ponad 400 prób. W dodatku według Jacka Love’a, drugiego najlepszego FM-owca według rankingu średnich, możliwe jest znalezienie 15-ruchowego optymalnego rozwiązania na około 17% takich scrambli (z tzw. method neutral oczywiście ta część może być większa). Raczej można to powiedzieć: Ben Tibbetts jako pierwszy w historii znalazł 15-ruchowe rozwiązanie na losowo wygenerowanym scramblu. Ciekawostka: kolejne ułożenia 19, 31, 15 dały mu średnią z 3 ułożeń 21,67 równą aktualnemu WR2. Oczywiście sama liczba “15” prawie nic nie znaczy w kontekście sportowym - raczej ma charakter ciekawostki, sytuacji, która szybko się nie powtórzy.

 

Inne wyniki

 

Zachwytów nad Martinem Vædele Egdalem ciąg dalszy. Chociaż może to być jeden z ostatnich wpisów o jego osiągnięciach (jako all roundera), ponieważ Tommy Cherry zbliżył się do niego już na 100 punktów w rankingu SoR singli (właśnie strata zwiększyła się do około 200, ale to dalej nie jest bardzo duża różnica). Na razie Martin jest najlepszy. Jak dobry? Dzięki nowemu rekordowi Danii w singlu 2x2x2, 0,64, jego rekordy życiowe w każdej konkurencji są lepsze od rekordów świata w 2011 roku. 11 lat temu 100% rekordów świata należałoby do jednej osoby, gdyby znane były aktualne metody, sprzęt itd.

 

Florian Kastenmeier został rekordzistą Guinnessa w nietypowej konkurencji. Posiada on największą na świecie kolekcję różnych układanek ruchomych liczącą 1519 unikalnych kostek i układanek.

 

Ogłoszenie

 

W związku z wydarzeniami, które pojawiają się coraz częściej, rozszerzam podsumowanie o dwie nowe sekcje. Pierwsza z nich to Występy Polaków za granicą (wcześniej pisałem o tym w Zawodach w Polsce, co nie do końca ma sens). Warunkiem wpisania na listę jest uczestnictwo co najmniej pięciu Polaków w zawodach, przy czym co najmniej jeden z nich zdobył medal lub zdobycie medali przez dwóch Polaków. Zwykle wpisy nie będą komentowane - tak jak Odbyły się w Zawodach w Polsce. Będę liczył faktycznie zdobyte medale i miejsca, a nie występy na tle innych Polaków.

 

Druga z nich to Nieoficjalne konkurencje. Jeżeli na oficjalnych polskich zawodach zostanie rozegrana co najmniej jedna konkurencja nieoficjalna organizowana w klasycznym stylu znanym z zawodów WCA (czyli np. bez pojedynków - forma musi umożliwiać faktyczne porównywanie czasów) oraz padnie “oficjalny”, czyli ustanowiony na polskich oficjalnych zawodach, rekord Polski, to napiszę o nim w tej sekcji (z opcjonalnym komentarzem, który zazwyczaj będzie dotyczył zasad rozgrywania tej konkurencji). Pierwszy przykład z przyczyn technicznych nie mógł wystąpić w niniejszym podsumowaniu. Podjęcie takiej decyzji jest spowodowane wzrostem popularności różnych konkurencji w Polsce i na świecie, przy czym wyniki są zwykle ukryte i trudno do nich dotrzeć oraz zazwyczaj nie są prowadzone rankingi. Uwagi: 1. o “WR-ach” lub innych wynikach ustanowionych na zagranicznych zawodach nie będę informował - nie mam wystarczających kompetencji w tym zakresie); 2. z powyższych zasad wynika, że pierwsze zawody w danej konkurencji (przynajmniej pomijając te, o których istnieniu wiem), mają zapewniony występ w sekcji “Nieoficjalne konkurencje” - poza nietypowymi przypadkami, gdy np. nikt nie miał udanej próby albo organizator nigdzie nie opublikował wyników; 3. jeżeli konkurencja została nazwana tak samo mimo wyraźnie odmiennych zasad (tzn. w takim stopniu, który wpływa na wyniki zawodników), liczona jest jako dwie różne konkurencje, a konkurencje będą oznaczane nazwą pierwszych zawodów od dnia dzisiejszego, na których się odbyły przy takich zasadach.

 

Jednocześnie rezygnuję z informowania o wynikach domowych lub ustanowionych na zagranicznych lub nieoficjalnych zawodach w konkurencjach nieoficjalnych, tzn. takich, których nie rozpoznaje WCA. Takie wpisy zwykle były mało wiarygodne i pojawiały się coraz rzadziej. Jedyny wyjątek stanowią ciekawe Światowe Rekordy Guinnessa, które okazjonalnie będą opisywane w Innych wynikach. Ponadto całkiem usuwam z podsumowania informacje o wydawaniu nowego sprzętu, jeśli nie jest on na tyle innowacyjny, że w pewien sposób może zmienić wygląd speedcubingu, dalszego spojrzenia na różne produkty itd. (kwestia uznaniowa). Zawsze ten temat był trudny i szczerze mówiąc nie radziłem sobie z wyszukiwaniem informacji dotyczących nowinek sprzętowych. Sam na ten temat wiem prawie nic, więc takie newsy były niepotrzebne i faktycznie pojawiały się coraz rzadziej.

 

Wszystkie zmiany są wprowadzone na czas nieokreślony i możliwe, że z niektórych się wycofam po pewnym czasie. Warto odnotować, że w pierwotnej formie podsumowanie tygodnia miało 2 sekcje, a po wprowadzeniu nowych zmian jest ich 8.

 

 

Linki

 

 

Kolekcja Floriana Kastenmeiera: https://www.youtube.com/watch?v=zj926kKFp8A

 

Formularz - ocena strony internetowej WCA i rejestracji na zawody: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScHuStLhCL16RHbEHrq6IZzXrNrSUqV3vMeAZKklYTfNTp0eA/viewforminne z kategorii