Podsumowanie tygodnia

Rekord świata pobity po tygodniu, WR fail w pyraminksie - Podsumowanie tygodnia #123

Newsy

 

Callum James Goodyear zaproponował, żeby zmniejszono minimalny dystans między zawodami odbywającymi się w krótkim odstępie czasowym zmniejszono ze 100 km do 10 km. Kilka lat temu miała miejsce podobna zmiana, wcześniej limitem było 250 km. Biorąc pod uwagę fakt, że Goodyear jest członkiem zarządu WCA, można spodziewać się, że zmiany wejdą w życie. To oznaczałoby, że np. w Poznaniu mogłyby odbywać się dwa zawody jednocześnie.

 

W speedcubingu, tak, jak wszędzie, gdzie pojawiają się sprawy finansowe i pewna popularność, nie zawsze wszyscy żyją ze sobą w zgodzie. Właśnie DianSheng, znany producent kostek, oskarża Yushenga Du, rekordzisty świata w pojedynczym ułożeniu 3x3x3, o złamania zasad umowy. Du jest projektantem kostek w DianShengu, ale, jak się okazało, także w MoYu, co nie było zgodne z umową: Chińczyk nie mógł jednocześnie pracować dla obu firm. Ponadto MoYu wykorzystało jego wizerunek (rekordzista świata z pewnością jest bardzo wartościowy w celach promocyjnych), miał on także wydać własną serię kostek, tak jak kiedyś np. Mats Valk. Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Mikołajki Open 2022 - Olaf Kuźmiński: 1Z, 1S, 2B.

 

Występy Polaków za granicą

 

Prague Open 2022 - Przemysław Rogalski: 1Z, 0S, 1B; Jakub Hamkało: 0Z, 1S, 1B.

 

Rekordy

 

WR - Elijah Rain Phelps - square-1 single - 4,33 - Hassan Khanani nie cieszył się długo z rekordu świata, bo tydzień później stracił go o 0,01 (najmniejszą możliwą różnicę) na rzecz innego Amerykanina, który układa square-1 średnio w około 8 sekund, co odbiega od dzisiejszych standardów. To pokazuje, że do dobrego singla nie trzeba mieć świetnych średnich wyników, w szczególności nie trzeba znać nawet zaawansowanych technik, bo Elijah nie używa CSP. Ale możliwe, że tak jest teraz, za niedługo ktoś lepszy w średniej pobije ten rekord na sub4 albo jeszcze lepszy czas - w końcu Max Siauw ma już kilkanaście oficjalnych czasów sub5…

 

ER - Ezra Hirschi - 5x5x5 BLD single - 3:30,36 - można stwierdzić, że najciekawszy pojedynek z wielu zapowiadanych, które odbyły się na mistrzostwach Wielkiej Brytanii, toczył się między Adrianem Dębskim (który dopiero mierzył się z mistrzem Europy, z którym wygrał) i Ezrą Hirschi, którego rekord Europy dopiero odebrał właśnie Adrian. Runda 5BLD zaczęła się od 2 DNF-ów Szwajcara i 3:38,84 (prawie rekordu Europy) Polaka. W trzecim ułożeniu Adrian miał szansę na pobicie ER-a w średniej, ale w ostatnim ułożeniu miał DNF o 3 elementy. Za to Ezra wykorzystał okazję i wyprzedził konkurenta o 8,5 sekundy, tym samym bijąc rekord Europy.

 

WR9 - Hassan Khanani - square-1 ao5 - 6,36 - Hassan odpowiedział na utratę WR-a awansem w rankingu światowym. Tydzień temu miał 6,45, a teraz jeszcze poprawił ten wynik, awansując o jedno miejsce w rankingu.

 

WR10 - Elias Malomgre - skewb ao5 - 2,35.

 

WR10 - Daniel Wallin - 3x3x3 BLD single - 16,34.

 

Inne wyniki

 

Harsha Paladugu jest znany z tego, że twierdzi (zarówno on, jak i osoby, które mają z nim kontakt), że wystarczy mu dobry scramble do tego, żeby z łatwością pobił rekord świata w pojedynczym ułożeniu pyraminksa. Rzeczywiście, jego 0,98 (3. najlepszy czas na świecie) zostało ustanowione na 8-ruchowcu, więc scramblu dalekiego od najkrótszego. I właśnie nadszedł ten dzień, w którym trafił się dobry scramble. Steven Wintringham miał 1,01+2, więc coś musiało się wydarzyć. Podobno Harsha miał czas lepszy niż 0,91, ale wiemy to tylko nieoficjalnie, ponieważ… na zawodach korzystano z timerów generacji piątej, do której nie jest on przyzwyczajony. Jedną z głównych różnic między gen4 i gen5 jest czas potrzebny do zapalenia się zielonej lampki, która oznacza, że można zacząć ułożenie (sensory były aktywowane dostatecznie długo). Przy ogromnym stresie Amerykanin robił to, co znał i ćwiczył latami, a w ten sposób wystartował zbyt wcześnie, przez co jego ułożenie zostało zdyskwalifikowane. Ta sytuacja w pewien sposób potwierdza tezę głoszoną przed dopuszczeniem timerów generacji piątej do użycia, że generacja czwarta może mieć pewną przewagę nad nowszą, co może prowadzić do niesprawiedliwych sytuacji. Oczywiście w tym momencie bardzo mało wiadomo na temat całej sytuacji, np., czy czas rozpoczynania ułożenia byłby za krótki także na starszych timerach.

 

Ogłoszenie

 

W ostatnim czasie Facebook usuwał podsumowania tygodnia z powodu spamu. Z tego powodu jestem zmuszony wybrać jedną grupę, na której będę wstawiał swoje teksty. W takim razie, tak jak wcześniej, posty będę wstawiał tylko na Speedcuberzy Polska (tam były nieznacznie lepsze zasięgi). Oczywiście wszystkie podsumowania będą wstawiane na speedcubing.pl.

inne z kategorii