Podsumowanie tygodnia

Premiera książki Rubika - Podsumowanie tygodnia #125

Newsy

 

Erno Rubik, wynalazca kostki 3x3x3 (nazwanej jego nazwiskiem), napisał swoją pierwszą książkę, która właśnie doczekała się polskiego tłumaczenia. "Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata" to opowieść o początkach i wzroście popularności łamigłówki opisywana przez osobę, która wie o niej chyba najwięcej.

 

Wygląd strony WCA Live od początku istnienia był taki sam, ale właśnie wprowadzono pierwszą zmianę, która bardzo ułatwia sprawdzanie wyników konkretnych osób: przy każdym wyniku będącym rekordem życiowym danego zawodnika wyświetla się napis PR - osobno dla pojedynczego ułożenia i dla średniej. Wcześniej podobne napisy pojawiały się tylko przy okazji bicia rekordów świata, kontynentu lub kraju.

 

Odbyły się - Dragon Cubing 2022 - Magdalena Pabisz: 2Z, 2S, 2B.

 

Rejestracja - o godzinie 18:00 rozpoczęła się rejestracja na Cube4fun Świdnik 2022.

 

Rejestracja - w następny wtorek rozpocznie się rejestracja na BrizZon Sylwester Open 2022.

 

Rekordy

 

WR - Leandro Martin Lopez - megaminx ao5 - 28,56 - prawie pół roku utrzymywał się pierwszy w historii rekord Argentyńczyka, a teraz w dwóch rundach na zawodach w stolicy kraju jego średnie były lepsze od 29,27: w finale 29,25, a w pierwszej rundzie jeszcze lepiej, bo pobił WR o 0,71. Imponująco wygląda seria wyników LML-a: jego najgorszą średnią od początku 2021 roku była 32,54. Na szczęście rund megaminksa na zawodach w jego kraju nie brakuje, więc można spodziewać się kolejnych rekordów - następna okazja już na początku grudnia.

 

NR (Tajwan) - Kai-Wen Wang - 5x5x5 ao5 - 41,87 - ostatnio za sprawą Seung Hyuk Nahma Kai-Wen spadł na drugie miejsce w Azji i piąte na świecie, ale już nadrobił stratę w rankingu światowym, wyprzedzając Feliksa Zemdegsa. Do Koreańczyka zabrakło zaledwie 0,13.

 

NR (Szwecja) - Theodor Nordstrandt - 3x3x3 FM single - 18, mo3 - 22,33 - Theodor znany jest z tego, że zawsze musi zepsuć swoją średnią - miewał takie wyniki jak 20, 25, 30 albo, na Mistrzostwach Europy 2022, 22, 23, DNF. Nie inaczej było tym razem, chociaż w trochę innej skali. W pierwszej próbie otrzymał "wymarzony scramble", w którym dla użytkowników domino reduction pierwsze 7 ruchów było najprostszą możliwą opcją rozpoczęcia ułożenia, a pozostałe 11 było kwestią bezbłędnego wykończenia nie tylko bardzo dobrego, ale też łatwego ułożenia. Natomiast w następnych próbach Szwed miał rozwiązania gorsze średnio o 6,5 ruchu, co i tak dało mu piąte miejsce na świecie w średniej.

 

NR (Francja) - Louis Sarthou - 3x3x3 FM mo3 - 22,33 - dla odmiany tego samego dnia we Francji taki Sam rezultat jak rekordzista Szwecji uzyskał Louis ze bardzo równymi ułożeniami: 22, 22, 23. Podobno autor tej średniej był tym zdziwiony, bo rzadko ma wyniki sub23. W związku z pojawieniem się dwóch średnich sub22,67 w top10 z pierwszej dziesiątki spadli rekordziści Polski, Radomił Baran oraz Cyprian Kalbarczyk.

 

WR6 - Alexei Sinjavin - megaminx ao5 - 31,84 - pierwszy raz zmiana wprowadzona na WCA Live przydała się w praktyce, bo Alexei jako jedyny Amerykanin pojawia się w niniejszym podsumowaniu - w całkiem niezłym stylu, bo poprawił PB o ponad 2 sekundy i wyprzedził 8 osób, w tym m.in. drugiego w Ameryce Północnej Ethana Davisa.

 

SAR - Vicenzo Guerino Cecchini - square-1 ao5 - 6,22 - Brazylijczyk powoli wraca do grona najlepszych zawodników na świecie. Od czasu, kiedy on był najlepszy, dużo się zmieniło, ale już tylko sześciu najlepszych jest przed nim.

 

OcR - Alexander Vujcich - megaminx single - 29,91 - to nie koniec wiadomości o minksie, bo 9. osoba na świecie uzyskała single sub30. PB pobite nieznacznie, ale wcześniejsze było gorsze niż pół minuty.

 

Inne wyniki

 

Jasper Murray faktycznie potrafi układać na poziomie, który prezentuje w domowych treningach i, jaki zaprezentował, kiedy pobił rekord świata na 1,66. Właśnie miał karę +2 sekund na ułożeniu, które trwało 0,97 (byłby to drugi najlepszy czas na świecie). Podobno było to bardzo niefortunne, prawdopodobnie spowodowane przez złe upuszczenie ułożonej kostki (po spadnięciu na stół jedna z warstw przekręciła się). Do tego dołożyłby średnią 1,66, czyli wyrównany rekord świata. Wyniki w pozostałych rundach: obie średnie sub2, obie z DNF-em.

 

Link

 

WCA Live: https://live.worldcubeassociation.org/

inne z kategorii