Podsumowanie tygodnia

Rekord pobity po 6 latach! - Podsumowanie tygodnia #126

Newsy

 

WCA powołało Zespół do spraw Organizacji Sportowych (WSOT). Jego zadaniem ma być podejmowanie działań w celu rozpoznawania WCA jako organizacji sportowej. Aktualnie trwa nabór na członków WSOT.

 

Na zawodach Cube4fun in Lublin pojawił się Mateusz Krzyżanowski znany jako Mini Majk - jest to członek "Ekipy", znanej grupy youtuberów. Jego profil na Instagramie obserwuje prawie 1,8 miliona internautów, a na YouTube - 1,5 miliona. Wcześniej można było zaobserwować, że nauczył się układać kostkę dzięki Radosławowi "DżoDżo" Drozdowiczowi, który pracuje d. Mini Majk jest prawdopodobnie najbardziej znaną osobą w Polsce, która wzięła udział w zawodach speedcubingowych.

 

DianSheng po raz kolejny bije rekord. Producent wydał największą masowo produkowaną magnetyczną kostkę - 11x11x11.

 

Na nowym kanale YouTube Cubing Couch Podcast pojawił się film przydatny dla twórców tzw. YouCube'a, czyli filmów na YouTube i tematyce speedcubingu. Autorzy podzielili się pomysłami na 100 różnych filmów z podziałem na kategorie. Jest to drugi podcast z cyklu 100 nagrań, które mają ukazywać się co tydzień.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Cube4fun In Lublin 2022 - Gabriel Rejdych: 2Z, 0S, 0B.

 

Rejestracja - w najbliższy czwartek rozpocznie się rejestracja na Ice Cubing Szczecinek 2023 (zawody odbędą się za ponad 2,5 miesiąca).

 

Rejestracja - w najbliższy piątek rozpocznie się rejestracja na pierwszą edycję Gdańskiej Ligi Speedcubingu 2023.

 

Rejestracja - jutro zakończy się rejestracja na Szczecin Winter 2022. Zostało 28 wolnych miejsc.

 

Polacy za granicą

 

KoprCube 2022 (Czechy) - Karol Zakrzewski: 3Z, 0S, 0B.

 

Rekordy

 

WR - Guanbo Wang - 2x2x2 single - 0,47 - ten rekord jest legendarny. Można się o nim rozpisywać w wielu aspektach, więc nie przegapię takiej okazji. Otóż po 6,5 roku Maciej Czapiewski stracił najdłużej utrzymujący się rekord świata w tzw. nowożytnym speedcubingu. Jest to tylko 3 razy krótszy okres czasu od istnienia WCA. Ostatnio znani speedcuberzy (Luke Garret, Zayn Khanani) zbliżali się do WR-a, ale to nie oni zdobyli tytuł rekordzisty. Kolejny dobry scramble (4 HTM, ale 5 QTM, więc nie scramble idealny) trafił się w Australii. W zawodach uczestniczył nieznany Chińczyk, Guanbo Wang, który na ogół nie ma najlepszych wyników, a jego średnia na tych zawodach to… DNF. Obok niego widać napis "WR", czas 0,47 i oczywiście ostatnie miejsce w rundzie - rekordzista świata w tym aspekcie nie pokazał swojej wyższości, ale nie musi. Wszyscy pozostali byli dalecy od tego wyniku, rekord Australii nie został pobity. A przy okazji okazało się, że, nie tak jak w przypadku byłego WR-a w skewbie pobitego także w Australii, rekord został nagrany. Jednak na filmie niewiele widać, w szczególności niejasne jest zatrzymanie timera. Według znanej sentencji: jeśli chcesz uniknąć kontrowersji związanych ze swoim rekordem, nie nagrywaj go. Wiele osób podejrzewa, że zatrzymanie timera nie było prawidłowe, ale ze względu na jakość nagrania nie moźna tego stwierdzić, a rekord został zatwierdzony. Ale to nie wszystko, bo przy okazji został pobity rekord Chin Qiyu Zhanga (ale nie tego bardziej znanego, który miał bardzo dobre średnie 2x2 - to zbieżność nazwisk), którego wynik utrzymywał się na szczycie krajowego rankingu przez ⅓ życia starego rekordu - ustanowił go w wieku 7 lat.

 

ER - Jakub Hibszer - pyraminx ao5 - 1,72 - tego rekordu można było się spodziewać, ale może nie aż tak szybko: mogłoby się wydawać, że wyniki w pyraminksie bardzo zależą od scrambli, ale okazuje się, że stałe układanie w okolicach 1,9-2,0 jest osiągalne przez Jakuba. A stąd już stosunkowo niedaleko do wyrównania ER-a Tymona Kolasińskiego, szczególnie przy nowym PB i 5. wynikiem na świecie w singlu - 1,00 (7-ruchowiec). 1,72 oczywiście daje 2. miejsce na świecie, do WR-a brakuje 0,06.

 

NR (Rumunia) - Janos Bereczki - 6x6x6 single - 1:12,47 - dwa ułożenia nie odebrały Rumunowi motywacji do układania na najwyższym poziomie, bo w trzecim ułożeniu rundy pobił swój rekord życiowy o 1,5 sekundy, wyprzedzając 2 osoby. Przed nim jest tylko Ciaran Beahan (1,5 sekundy straty) i oczywiście Max Park, który jest poza zasięgiem jakiegokolwiek speedcubera.

 

Inne wyniki

 

"Podwójny WR fail" zaliczył Gianfranco Huanqui. Jeden z najlepszych blinderów od lat jest znany z bardzo szybkiego zapamiętywania kostki. Już 3 lata temu na oficjalnych zawodach udało mu się ją zapamiętać w czasie sub5 (ostatecznie ułożenie nie było udane przez przerwy w egzekucji), a teraz poprawił ten wynik o sekundę, co jest wynikiem nieosiągalnym dla innych blinderów. Udaje mu się to dzięki zapamiętywaniu kostki tylko wzrokowo, bez pomocniczych technik, które ten proces spowalniają. Egzekucja tym razem była szybka, a całość trwała 11,45. Jednak rekord świata nie został poprawiony o 3 sekundy: przy zatrzymaniu timera Peruwiańczyk zresetował czas, a do ułożenia kostki został jeden lub dwa rogi (na nagraniu nie widać jednego narożnika).

 

Alwin Rolz uzyskał średnią 2:15,03 w 7x7. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że układa on metodą hoya. Okazuje się, że w top20 światowego rankingu są użytkownicy trzech głównych metod: redukcji, yau i hoya.

 

Ogłoszenie

 

Mała, ale ważna korekta: w nowej sekcji "Polacy za granicą" będę podawał tylko najlepszego Polaka pod względem klasyfikacji medalowej (tak jak w sekcji "Zawody w Polsce"). Ponadto we wpisie będę umieszczał informację o kraju, w którym odbyły się dane zawody.

 

Link

 

Podcast dotyczący twórczości na YouCube: https://www.youtube.com/watch?v=dBZEp3zJO14

 

inne z kategorii