Podsumowanie tygodnia

Początek zmiany pokoleniowej - Podsumownie tygodnia #129

Newsy

 

Jak można "udziwnić" swoje ułożenie? Sposobów na pewno jest wiele: np. kara +16, układanie bez patrzenia w konkurencji "z patrzeniem". Ale 3x3x3 FM daje więcej możliwości. Aktualny mistrz świata w tej konkurencji, Christopher Chi, ułożył kostkę w 25 ruchach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wszystkie jego ruchy to L (ewentualnie L', L2) i rotacje. Nie jest to sprzeczne z zasadami, ale podobno delegat był bardzo niezadowolony, kiedy sprawdzał to rozwiązanie…

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - BrizZon Sylwester Open 2022 - Michał Krasowski: 2Z, 0S, 0B.

 

Odbyły się - GLS I 2023 - Mikołaj Zubowicz: 1Z, 0S, 1B (bardzo wyrównane zawody pod względen klasyfikacji medalowej).

 

Plany - No Triangle in Dębica 2023 - kolejne zawody w Dębicy, ale tym razem nie organizowane przez C4F, co sugeruje sama nazwa, ponieważ na tych zawodach nie będzie konkurencji pyraminx. Zawody organizowane przez Karola Zakrzewskiego i Maksymiliana Kulasa odbędą się w dniach 28-30 (przy czym pierwszego dnia, w piątek, rozegrana zostanie tylko konkurencja 3x3x3 FM) i będą nastawione głównie na 3x3x3 OH, clock, megaminx, square-1 i skewb - po 3 rundy w każdej z nich.

 

Rekordy

 

NAR - Tommy Cherry - clock single - 2,97 - najlepszy wynik w pierwszym tygodniu 2023 roku (drugie miejsce na świecie) należy do Tommy'ego Cherry'ego, co nie powinno nikogo zdziwić, bo jest on nie tylko najlepszym blinderem na świecie, ale też jednym z najlepszych all rounderów, a w dodatku jest profesjonalistą w metodzie 7 simul (no-flip to za mało, rozwój clocka trwa), która polega na jednoczesnym układaniu wskazówek zegarów po obu stronach układanki. Efekt: NAR i drugie na świecie sub3. Pierwsze należy do Yunhao Lou, który mimo braku startów utrzymuje się na prowadzeniu od połowy 2021 roku.

 

OcR - Jode Brewster - 3x3x3 single - 3,88 - ostatnio pisałem, że geograficznie, bez podziałów politycznych, można byłoby uznać, że Feliks Zemdegs stracił rekord Oceanii na rzecz Matty'ego Hiroto Inaby z Hawajów. Nie trzeba dalej spekulować, bo faktycznie, po 13,5 roku Zemdegs stracił rekord Australii w pojedynczym ułożeniu 3x3. A sam Jode Brewster ma na koncie średnią sub6, ale przyznał, że był to bardzo szczęśliwy wynik i przez długi czas go nie poprawi. Na średnią musi poczekać, ale już na pierwszych zawodach w 2023 roku spełnił swoje postanowienie noworoczne - single sub5. A w następnej rundzie dołożył do tego sub4.

 

NR (Filipiny) - Leo Borromeo - 3x3x3 ao5 - 5,24 - tak jak w przypadku rekordu świata, w Azji na pierwszym miejscu było dwóch zawodników: Leo Borromeo dogonił Ruihanga Xu, który od dawna nie uczestniczy w zawodach (chociaż ostatnio zapisał się na zagraniczne zawody). Teraz jeszcze poprawił swój wynik o 0,24, dzięki czemu jest samodzielnym rekordzistą. Poza awansem na 4. miejsce w światowym rankingu średnich dwukrotnie pobił rekord kraju w pojedynczym ułożeniu, ostatecznie na 4,31.

 

ER - Jakob Gunnarson - 3x3x3 BLD mo3 - 17,67 - średnia 3BLD to nie jest coś, co udaje się osiągnąć za każdym razem najlepszym zawodnikom. Możliwe, że jest to jeden z powodów, dla którego różnice w rankingu są duże, bo nowy rekord Szwecji i Europy jest czwartym wynikiem na świecie, ale do rekordu świata brakuje aż 2,5 sekundy. Z kolei drugi w Europie Martin Vædele Egdal ma najlepszy wynik o prawie sekundę gorszy. Ciekawostka: Jakob jest jedynym zawodnikiem w top10, który nie pochodzi z kraju anglojęzycznego.

 

NR (Rumunia) - Janos Bereczki - 6x6x6;mo3 - 1:19,99, 5x5x5 single - 39,55, 5x5x5 ao5 - 44,26 - kolejne solidne wyniki Janowa. 6x6 nie dziwi, progres mały, ale ważny ze względu na pokonanie bariery 80 sekund. Zgodnie z zapowiedziami poprawa wyników nastąpiła też w 5x5 - awans na 7. i 8. miejsce w rankingu światowym.

 

WR5/WR6 - Alexei Sinjavin - megaminx single - 28,30, ao5 - 31,21 - Amerykanin od dawna pojawia się w podsumowaniach, ale nie ma on nadzwyczajnych wyników, pozostaje gorszy od Nicolasa Nainga w swoim kraju. Na ostatnich zawodach bił dwoje rekordy życiowe, zarówno w pojedynczym ułożeniu, jak i w średniej, dwukrotnie, przy czym drugi raz nieznacznie. Ostatecznie awansował na 5. miejsce na świecie w pojedynczym ułożeniu i 6. miejsce w średniej.

 

WR8 - Hassan Khanani - square-1 ao5 - 5,97 - kiedy Hassan i Elijah Rain Phelps bili rekordy świata w pojedynczym ułożeniu, pojawiały się zarzuty, że polegały one na szczęściu, ponieważ ich średnie wyniki nie były najlepsze. Można powiedzieć, że w przypadku pierwszego z nich się to zmienia, ponieważ właśnie osiągnął średnią sub6 jako ósma osoba na świecie. A zrobił to w dosyć nietypowym miejscu, bo w okresie świąteczno-noworocznym był razem z braćmi w Turcji.

 

WR9 - Ethan Davis - megaminx single - 29,15, ao5 - 32,62.

 

NR2 - Olaf Kuźmiński - 3x3x3 ao5 - 5,92 - sytuacja w 3x3 w okolicach ostatnich Mistrzostw Polski: Tymon Kolasiński, długo nic, jeszcze dalej nic, później kilku zawodników, którzy czasem osiągają średnie o 2 sekundy gorsze od jego rekordu świata. W takim razie Tymon mógł spokojnie układać sekundę dłużej niż by mógł, ale i tak by wygrał. Ale w tym tygodniu w Gdańsku by przegrał z czasem około 6 sekund. Olaf Kuźmiński miał średnią sub7, największe osiągnięcie to prawdopodobnie 5. i 7. miejsca w kolejnych rundach Mistrzostw Europy, ale ogólnie nic nadzwyczajnego. A teraz niespodziewanie, podczas finału (rozgrywanego w widowiskowym formacie, który nie sprzyja utrzymaniu koncentracji), pobił rekord życiowy w pojedynczym ułożeniu (5,07), dołożył do tego kilka dobrych ułożeń i awansował na 16. miejsce na świecie. Już dawno drugi najlepszy Polak nie był tak wysoko w 3x3x3.

 

NR - Maciej Skowroński - clock single - 3,90 - możliwe, że w nowym roku dojdzie do zmiany pokoleniowej. W zeszłym roku jedynymi nowymi rekordzistami Polski to FM-owcy, co było ściśle związane z opanowaniem nowej metody. W clocku też nowa metoda jest, ale Maciej jej nie używa (tak samo jak np. Jacobs Chambers, rekordzista świata). Już 7 stycznia Wojciech Knott po 4 latach stracił NR na rzecz najmłodszego rekordzisty Polski w tym momencie, bo Maciej ma 13 lat. 3,90 daje dopiero 31. miejsce w światowym rankingu.

inne z kategorii