Podsumowanie tygodnia

Polak wraca na drugie miejsce na świecie - Podsumowanie tygodnia #130

News

 

Harsha Paladugu jest znany z tworzenia porządnych materiałów do nauki pyraminksa na najwyższym poziomie. Amerykanin postanowił zebrać wiele rad w jednym miejscu. The Pyraminx Sheet to ogromny projekt, który jest dopiero na początku rozwoju. Zawiera on głównie listy algorytmów (wraz z tzw. trainerami), ale docelowo ma też uczyć np. rozpoznawania danych sytuacji. Harsha opisał w swoim dziele także nową, trudniejszą do nauki notację nazwaną PyNotation, która upraszcza zapisy algorytmów.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Imagine FMC in Rzeszów 2023 - Radomił Baran: 1Z, 0S, 0B.

 

Cube4fun in Warsaw 2023 to powtórka zawodów z zeszłego roku, chociaż tym razem odbędzie się w innym miejscu (poprzednia szkoła miała już całkiem bogatą historię związaną z pewnymi legendarnymi wydarzeniami w polskim speedcubingu). Zawody odbędą się 11 lutego na początku ferii w województwie mazowieckim. Rejestracja już się zaczęła, limit zawodników wynosi 200.

 

Reach Your Goals 2023 to zawody o dziwnej nazwie, która nie nawiązuje do miasta, w którym się odbędą. Otóż jest to kontynuacja Reach Your Limits Wrocław 2023, ale tym razem nie będą to zawody side'owe. Z drugiej strony nie będzie rozgrywany pyraminx, mimo że miejsce zawodów zlokalizowane jest w tzw. wrocławskim trójkącie. Data: 25-26 lutego, rejestracja rozpocznie się 27 stycznia, limit zawodników wynosi 45.

 

Zawody Wheel of Cubing 2023 zmieniły nazwę na Energy Cube Koło 2023. Jest to nawiązanie do innych zawodów z nowej serii Energy Cube (Konin, Tomaszów Mazowiecki).

 

Występy Polaków za granicą

 

Vilnius Winter Open 2023 (Litwa) - Wojciech Barciaga: 0Z, 2S, 3B.

 

Kubsala Winter 2023 (Szwecja) - Tymon Kolasiński: 5Z, 0S, 0B.

 

Rekordy

 

ER - Tymon Kolasiński - 6x6x6 mo3 - 1:16,13 - może ostatnio Tymon rzadziej uczestniczy w zawodach, ale częstotliwość bicia rekordów Europy nie jest znacząco zmniejszona. Tym razem 6x6 i powrót na drugie miejsce na świecie, chociaż mogło być lepiej, bo trzecie ułożenie (1:18,00) miało w sobie długą pauzę. Oczywiście nie miało wpływu na rekord świata, ponieważ najlepsza średnia na świecie jest lepsza o 5 sekund od najlepszego ułożenia w nowej najlepszej średniej w Europie.

 

OcR - Jayden McNeill - 3x3x3 FM mo3 - 21,67 - w ciągu jednego dnia padło chyba najwięcej sub24 w historii, trzy sub23 i jedno sub22 autorstwa drugiego Australijskiego zawodnika (wygląda na to, że FM to “sport narodowy” w Australii, bo trzeci Tommy Kiprillis ma średnią 22,33). Jest to drugi najlepszy wynik na świecie i wyrównany rekord Oceanii. W najlepszym ułożeniu (20 ruchów) niewiele zabrakło do 19-ruchowego rozwiązania, co dałoby średnią 21,33.

 

SAR - Gael Augusto Lapeyre - pyraminx single - 1,03 - Ameryka Południowa doczekała się dobrego scrambla na zawodach. Dokładniej: pojawił się on w Urugwaju, a autor pochodzi z Argentyny. Rozwiązanie miało 7 ruchów i jedną wyraźną rotację.

 

WR9 - Dylan Baumbach - square-1 single - 4,61.

 

NR - Radomił Baran - 3x3x3 FM mo3 - 22,67 - FM jest bardzo podatny na remisy, ale sytuacja, w której dwa rekordy Polski ma ten sam zawodnik, a w dodatku taki sam wynik ma też inny Polak, jest wyjątkowa. Przynajmniej w średniej, bo w singlu rekord wyrównano już 3-krotnie. W takim razie opis rekordu można powtórzyć…

 

NR3 - Wojciech Rogoziński - 3x3x3 FM mo3 - 23,33 - na zawodach w Rzeszowie odbyły się 2 rundy. W pierwszej barierę 24 ruchów jako drugi w Polsce przekroczył Bartosz Karpiński (23,67, PB poprawione o 1,33), a w następnej rundzie Wojciech Rogoziński poprawił jego wynik o 0,33 i dzięki temu to on jest trzeci w Polsce. Dzięki temu 4. najlepszy Polak jest 27. na świecie.

 

Inne wyniki

 

Stanley Chapel poświęcił próbę multi blinda na zawodach na rzecz multi na 2 kostki, konkurencji znanej od dawna, w której co jakiś czas biorą udział najlepsi zawodnicy. Amerykanin pobił rekord świata, poprawnie układając obie kostki w czasie 41 sekund - średnio niecałe 21 sekund na jedną.

 

Przemysław Rogalski tuż po uczestnictwie w swoich dwusetnych zawodach pobił rekord Polski w liczbie ułożeń wykonanych na zawodach - dokładnie 10737. Poprzednim liderem był Wojciech Szatanowski, który ma na koncie o 62 zawody mniej, więc średnio układał na pojedynczych zawodach o wiele więcej.

 

Ogłoszenie

 

Rezygnuję z podziału na “plany” i “rejestracja” w sekcji “Zawody w Polsce”. Podział ten w ostatnim czasie przestał się sprawdzać, ponieważ organizatorzy coraz częściej ogłaszają zawody tuż przed rozpoczęciem rejestracji lub wiele miesięcy przed jej rozpoczęciem. W pierwszym przypadku pojawiał się jeden łączony wpis, a w drugim śledzenie terminów początków rejestracji jest trudne i raczej niepotrzebne. W związku z tym przed każdymi zawodami pojawi się o nich jeden opisowy wpis, który będzie zawierał datę rozpoczęcia rejestracji, jeśli w tym czasie będzie ona znana. Drugi wpis pojawi się oczywiście po ich zakończeniu. Wyjątek stanowi wystąpienie istotnych zmian (tak jak w tym tygodniu - zmiana nazwy), ponadto, jak wcześniej, będę starał się informować o zakończeniu rejestracji na zawody w przypadku, w którym limit zawodników jeszcze nie został osiągnięty, a czasu do zapisania się zostało niewiele.

 

Link

 

The Pyraminx Sheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/12FH8MswpdBJxLJ_Eu_gopoxTCySPk9H_o7_yjN8_ECw/edit?usp=sharing

inne z kategorii