Rekordy Polski, Europy i świata

Rekord świata Yusheng Du 3.47. Analiza

Najnowszy rekord świata w pojedynczym ułożeniu kostki 3x3 od kilku dni należy do Yusheng Du i wynosi 3.47. Czas ten aż o 0.75 sekundy jest lepszy od poprzedniego rekordu (Feliks Zemdegs 4.22). Stąd też pierwszą reakcją było niedowierzanie, że jest to możliwe, zwłascza że wynik należał do zawodnika nieznanego szerzej społeczności speedcuberów. Dlatego warto się przyjrzeć nieco samemu zawodnikowi, jak i ułożeniu, które zrobił. 

Yusheng Du układa od conajmniej 5 lat. W swoim debiucie osiągnął znakomite wyniki - 9.12 singla i 10.54 w średniej, co jest porównywalne z debiutem Feliksa Zemdegsa. Do tej pory był autorem znakomitego singla w kostce 4x4 24.17, co stanowiło rekord Chin. W kraju tym jest zresztą znany, a firma Moyu umieszczała jego postać w kartach dodawanych do kostek. Wiadomo też, że jego domowe PB to 3.41 w pojedynczym ułożeniu.

Przyjrzyjmy się samemu ułożeniu. Scramble: F U2 L2 B2 F' U L2 U R2 D2 L' B L2 B' R2 U2

z y // inspekcja
U R2 U' F' L F' L' L U' L' // xxcross
U' R U R2 U R // 3rd pair
U2 R' U R // 4th pair
U R' U' R U' R' U2 R // OLL(CP)
U // AUF

Jak widać jest ono krótkie. Początkowo wyglądało to na 27 ruchowe ułożenie, ale dokładna analiza ujawniła, że było to ułożenie 29 ruchowe. Jest więc porównywalne z rekordem świata SeungBeom Cho (4.59) - 28 ruchów, czy też wynikiem Jaya McNeilla - 4.97 i 28 ruchów. Czas Jaya mógł być lepszy, jednak wyślizgnęła mu się kostka.

W wypadku Yusheng Du ułożenie ma kilka pauz. Samo rozwiąznaie jest niemal idealne. Wiele osób sądzi, że jest to granica rekordu świata. Ja zaś sądzę, że dość szybko padnie jeszcze lepszy wynik, ponieważ równie krótkie ułożenia można zrobić jeszcze szybciej. Jest to tylko kwestia czasu.

inne z kategorii