Rekordy Polski, Europy i świata

Jonatan Kłosko odzyskuje rekord świata w skewbie?

Zaledwie tydzień temu Andrew Huang w trakcie Mistrzostw Świata przesunął barierę w pojedyńczym ułożeniu kostki skewb poniżej jednej sekundy (0.93 s.). Tym samym Jonatan Kłosko utracił rekord w tej konkurencji po 1364 dniach od jego ustanowienia - było to 17 października 2015 roku. 20 lipca ten rekord prawdopodobnie wrócił do naszego zawodnika - w trakcie zawodów Będzinie na trzecim scramblu Jonatan Kłosko ustanowił czas 0.91 sekundy. 

Po zatrzymaniu timera trzeba było jednak głęboko sięgnąć do regulaminu, żeby ocenić czy kostka jest ułożona. W tej konkurencji sytuacje zdarzają się stosunkowo często. Kostka jest ułożona gdy element, który z niej wypadnie ma jeden kolor. A na zdjęciu widać wyraźnie, że czerwony center wypadł z kostki. Ścianki skewba nie są przesunięte względem siebie o więcej niż 60 stopni. Ocena tego, czy tak jest w tym wypadku jest utrudniona przez brak centra, wygląda jednak na to, że ścianki są ułożone poprawnie.

Regulamin także stwierdza, że rozwiązanie powinno być przynajmniej 7-ruchowe. Tak było w tym wypadku - pomarańczową ściankę można ułożyć w 3 ruchach, a potem zastosować 4-ruchową sekwencję do ułożenia całości. Dla porównania - ułożenie Andrew Huanga było 8-ruchowe. 

Delegat, Piotr Trząski, zgodnie z na ogół przyjętą interpretacją regulaminu zaakceptował ułożenie, jednakże wszystkie zdjęcia tej sytuacji zostały przesłane do Komitetu Regulacyjnego WCA (WRC), który oceni poprawność takiego rozstrzygnięcia. Powinno ono nastąpić w ciągu kilku dni. 

inne z kategorii