Sylwetki speedcuberów

Wybraliście speedcubera roku!

Rok 2022 był bardzo udany zarówno w światowym, jak i w polskim speedcubingu. Cezary Mach wraz z Cyprianem Kalbarczykiem postanowili podsumować najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku podczas transmisji, która skupiała się wokół innego, ważniejszego tematu - 2. Plebiscytu na Człowieka Roku Polskiego Speedcubingu.

Plebiscyt rozpoczął się tuż po 1 stycznia. Wzięło w nim udział prawie 300 polskich speedcuberów, którzy mogli wybierać swoich faworytów spośród kilku wcześniej nominowanych osób w czterech kategoriach:

• konkurencja roku.

Stream został podzielony na 3 części: rok 2022 w liczbach, przedstawienie nominacji i zwycięzców w kategoriach dodatkowych oraz omówienie wyników kategorii "osobowych" wraz z rozmowami ze zwycięzcami. To wystarczyło do dosyć szczegółowego podsumowania roku w wielu aspektach - stream trwał 2,5 godziny!

Zapraszamy do obejrzenia streama - całego lub fragmentów, w szczególności zachęcamy do zapoznania się z nominacjami. Jeśli policzymy członków zespołów organizacyjnych, nominowanych zostało 28 osób - średnio 7 na kategorię. Wybór był duży, ale w każdej kategorii zwycięzca może być tylko jeden...

Zwycięzcy

Speedcuberem roku 2022 został Tymon Kolasiński!

Zwycięstwo (z ogromną przewagą nad konkurencją) nie dziwi - żadnemu innemu Polakowi nie udało się pobić rekordu świata, a on zrobił nie tylko to (średnia 4,86 w 3x3x3), ale też dołożył do tego wiele rekordów Europy w różnych konkurencjach, został multimedalistą Mistrzostw Europy 2022, o Mistrzostwach Polski nie wspominając.

Odkryciem roku został Radosław Marcinek, najlepszy debiutant w historii 3x3x3 ze średnią 7,55, aktualny wicemistrz Polski 3x3x3 (mistrzostwa były jego drugimi oficjalnymi zawodami). Organizatorem roku, także bez niespodzianek, został organizator Mistrzostw Polski, Pucharu Polski Online, Mistrzostw Polski Juniorów i Gdańskiej Ligi Speedcubingu, Adam Polkowski. W kategorii medialnej ponownie doceniono Adama Gottscholla za jego relacje z mistrzostw Polski i Europy, Podsumowania Miesiąca i inne projekty.

W kategoriach pobocznych wyróżniono:

• zwrot "POLSKA GUROM", hasło reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy 2022;
  • konkurencję 3x3x3 - jedyną, w której aktualnie Polak utrzymuje rekord świata;
  • rekord świata Tymona Kolasińskiego w 3x3x3, rekord, który padł w trudnych warunkach po zwrotach akcji.

Jeszcze raz zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami - wszystko można znaleźć na streamie  na kanale Cezarego Macha: CezarCube.