Działalność oficjalna

Tymon Kolasiński zwycięzcą Szczecin Open 2022!

W ubiegły weekend prawie 100 speedcuberów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych przyjechało do stolicy województwa zachodniopomorskiego, żeby walczyć o najwyższe miejsca zawodów Szczecin Open 2022, które są pierwszym oficjalnym turniejem WCA od 2016 roku, w którym to odbyła się Kaskada Open 2016. Tym razem impreza miała miejsce nie w galerii handlowej, a w niedaleko usytuowanym Liceum Ogólnokształcącym nr XIV. Za organizację odpowiedzialni byli Amelia i Ernest Zakrzewscy oraz Krzysztof Bober, który również pełnił funkcję delegata WCA podczas tego wydarzenia. Poza nim o zgodność zawodów z regulaminem i wytycznymi WCA zadbali Przemysław Rogalski i Karol Zakrzewski.

W finale konkurencji 3x3x3 o dreszczyk emocji zadbał Tymon Kolasiński, który był naprawdę blisko pobicia rekordu świata w średniej tej konkurencji. Wynik 5.19 s Tymona jedna z pięciu najlepszych średnich w historii tej konkurencji. Drugie miejsce dzięki wynikowi 8.16 s zajął Karol Zakrzewski, a zaraz za nim uplasował się Adam Kędziorski (8.70 s).

Na najwyższym stopniu podium kostki 2x2x2 stanął Stefan Zajder, dla którego były to drugie oficjalne zawody i pierwszy medal w karierze! Udało mu się tego dokonać dzięki średniej 2.71 s. Triumf w konkurencji 4x4x4 zaliczył zwycięzca całego turnieju – Tymon Kolasiński. Jego wynik 24.69 s dał mu prawie 10 – sekundową przewagę nad drugim miejscem.

Niesamowitych emocji dostarczyły dwie z trzech rund układania 3x3x3 bez patrzenia. W pierwszej Adrian Dębski pobił rekord Polski w średniej (20.21 s), a w finale padł rekord Europy w singlu 15.61 s w wykonaniu Niemca Jensa Habera, dla którego jest to pierwszy rekord tej rangi (wcześniej pięciokrotnie pobijał rekordy Niemiec) Oczywiście rekordowe ułożenie zapewniło mu zwycięstwo w tej kategorii. W konkurencji clock złoty medal wywalczył Przemysław Rogalski (5.93 s). Jako jedyny na tych zawodach osiągnął średnią poniżej 6 sekund.

Pierwsze miejsce w megaminxie bez zaskoczenia zajął Ukrainiec Igor Tarasov, który dzięki średniej 41.17 s zapewnił sobie przewagę ponad 8 sekund nad srebrnym medalistą. W finale popularnej piramidy obserwowaliśmy prawdopodobnie jeden z najlepiej obsadzonych finałów w historii tej konkurencji. Zwyciężył Piotr Olszewski (2.04 s), drugi był Tymon Kolasiński (2.15 s), a podium zamknął Adam Kędziorski (2.29 s). Średnia obliczona z tych 3 średnich wynosi 2.16 s, która dawałaby 19 miejsce na świecie! Co więcej - w drugiej rundzie Tymon Kolasiński poprawił swój rekord Europy z 1.83 s na 1.72 s, czym przybliżył się do rekordu świata na jedyne 0.06 s! Na zawodach w Szczecinie rozgrywano też konkurencję skewb, w której zdecydowanym faworytem do zwycięstwa był Cezary Mach i to on sięgnął po złoty medal dzięki średniej 3.30 s.

Wszystkie wyniki z tych zawodów są dostępne stronie WCA Live.

inne z kategorii