Działalność oficjalna

Znamy nowych mistrzów Polski!

Za nami kolejne, jedyne w swoim rodzaju zawody - osiemnaste Mistrzostwa Polski. Po niezwykle udanej edycji 2021 ponownie zostały przeprowadzone w Gdańsku, na 34 piętrze Olivia Star - największego wieżowca w północnej Polsce! 148 uczestników z całego kraju wzięło udział w siedemnastu oficjalnych konkurencjach WCA, a wyniki osiągnięte podczas trzydniowej rywalizacji wyłoniły najlepszych z najlepszych, nowych mistrzów kraju.

W układaniu 3x3x3 bezkonkurencyjny okazał się Tymon Kolasiński, który był najszybszy we wszystkich trzech rundach, a w finale zaserwował nam średnią 5.35 s. Do niego należał też najlepszy singiel turnieju - pierwszorundowe 4.53 s. Drugie miejsce z tytułem vicemistrza wywalczył w pięknym stylu Radosław Marcinek. Ten młody zawodnik, dla którego PN-y były drugi oficjalnym turniejem, zakończył finałową rywalizację wynikiem 7.46 s. Na trzeciej pozycji uplasował się wielokrotny podiumowicz mistrzostw kraju Łukasz Burliga, któremu miejsce to zapewniła średnia 8.26 s. Łukasz poza brązem w trójce zgarnął również złoto w swojej koronnej konkurencji, czyli skewbie, gdzie uzyskał średnią 2.73 s. 

Wśród naszych pań najlepsza i tym razem okazała się Magda Pabisz, która uzyskała średnią 8.96 s. Drugie miejsce kobiecego podium zajęła Zuzanna Kozicka z rezultatem 11.96 s. Trzecie miejsce trafiło do Joanny Hołdakowskiej, spod której palców wyszła średnia 12.43 s.

Zwycięzca 3x3x3 Tymon, podobnie jak w ubiegłym roku, triumfował jeszcze w wielu innych konkurencjach. W tym roku zdobył łącznie 6 złotych medali i idących za nimi tytułów mistrzowskich. Poza trójką triumfował w dużych sześcianach oraz piramidzie osiągając świetne średnie i znacząco wyprzedzając swoich rywali.

Najmniejszą kostkę najszybciej ułożył Jach Zych, który na szczycie listy startowej znalazł się z wynikiem 2.09 s. Do niego też należał najlepszy wynik w megaminxie, gdzie zwycięstwo zapewniła mu średnia 36.34 s. Square-1 po raz kolejny należał do Michała Krasowskiego, który w finale nie dał żadnych szans rywalom zwyciężając rezultatem 7.31 s. i sporą przewagą na uplasowanym na pozycji drugiej Adamem Kędziorskim. Bardzo wyrównany poziom clocka sprawił, że do ostatniego ułożenia ważyły się losy podium. Ostatecznie zwycięstwo trafiło w ręce Huberta Firka, który najwyższe miejsce w finale tej konkurencji wywalczył średnią 5.77 s.

W układaniu kostki 3x3x3 jedną ręką spodziewaliśmy się zaciętej finałowej potyczki między czołówką tej konkurencji, zwłaszcza Michałem Pleskowiczem i Karolem Zakrzewskim. Niestety Michał nie mógł wziąć udziału w finale, gdzie pozycję lidera wywalczył Karol, który tytuł oraz złoto zapewnił sobie wynikiem 12.40 s. Z kolei w układaniu kostki najmniejszą liczbą ruchów nie miał na siebie mocnych lider tej konkurencji Cyprian Kalbarczyk. W trzech próbach uzyskał średnią 23.00, która nie tylko dała mu mistrzowski tytuł, ale i była nowym rekordem kraju w tej konkurencji. 

Konkurencje blindowe podzielili między siebie Adrian Dębski oraz Kamil Przybylski. Pierwszy z nich zwyciężył w układaniu bez patrzenia kostki 5x5x5 (4:13.93) oraz klasycznej trójki, gdzie po bardzo wyrównanej rywalizacji triumfował wynikiem 20.98 s. Z kolei Kamil osiągnął najlepsze wyniki w układaniu bez patrzenia 4x4x4 (2:05.08) oraz wielu kostek 3x3x3, w której to konkurencji wykręcił nowy rekord kontynentu - w czasie 59:13 zapamiętał i ułożył wszystkie z 46 zadeklarowanych łamigłówek.

Jak co roku, nie mogło też zabraknąć tradycyjnej już sztafety multikonkurencyjnej. Tak, jak zawsze rywalizacja wzbudziła mnóstwo emocji, a po zaciętym boju zwyciężyła ekipa w składzie Tymon Kolasiński, Bartłomiej Krokos, Witold Sołtysik i Karol Piskorek. Sztafeta wyłoniła również bohatera mistrzostw, a nagroda ta trafiła do Przemka Kalety, który swoją brawurową walką z clockiem zdobył serca publiczności i pokazał, że walczyć zawsze trzeba do końca :) 

Cały trzydniowy turniej można  można było śledzić również online na kanale Adama Polkowskiego, gdzie będąca na sali ekipa realizatorska przez cały czas  na bieżąco pokazywała i komentowała trwające rundy. Z kolei wszystkie wyniki spotkania znajdziecie na stronie LIVE WCA MISTRZOSTWA POLSKI 2022.  

Na sali zawodów przez sali czas obecni byli i czuwali nasi specjaliści medialni :) Jak zawsze mogliśmy liczyć na obszerną galerię zdjęć od Franciszka Fidosa (która tradycyjnie wzbogaciła ten materiał), czuwającego też nad udostępnianiem zdjęć w social mediach. Z kolei z nieodłącznymi kamerami i obiektywami wszechobecny był na sali Adam Gottscholl, który zebrał dziesiątki (jeśli nie setki) gigabajtów materiału filmowego, który ujrzy światło dzienne za jakiś czas, ale już dostaliśmy obietnicę, że będzie to pamiętny reportaż. Trzymamy za słowo i już nie możemy się doczekać :) 

Zawody nie mogłyby odbyć się bez niezastąpionej ekipy delegacko-organizatorsko-sędziowsko-rejestratorskiej, która wspólnymi siłami dbała o prawidłowy i sprawny przebieg turnieju, poprawność i zgodność regulaminową. A to wszystko okraszone mnóstwem uśmiechu i pozytywnej energii :)  W jej imieniu dziękujemy wszystkim za kolejny rok i kolejne PN-y, za zaangażowanie, emocje, walkę i sportową rywalizację w duchu fair play. Gratulujemy wspaniałych wyników, zarówno medalistom i rekordzistom, jak i każdemu, kto poprawił swoje besty i zmierzył się ze swoimi limitami. Dziękujemy, że byliście i z pasją tworzycie niesamowity klimat każdej kostkowej imprezy! Do następnego :) 

inne z kategorii