Rekordy Polski, Europy i świata

Skewb po polsku!

Dzisiaj mamy dla Was krótki materiał, który po raz kolejny skupi się na polskich zawodnikach i ich wkładzie w rozwój speedcubingu. Chodzi dokładnie o skewba, najmłodszą oficjalną łamigłówkę. Trafiła do rankingów WCA siedem lat temu, a pierwsze rekordy padły dokładnie 1 stycznia 2014 roku. Ponad połowa wszystkich rekordów świata w tej konkurencji należy do Polaków, w tym aktualny WR w średniej - wykręcone w grudniu 2017 roku 2.03 s.

Połowa polskich rekordów świata w skewbie należy do Jonatana Kłosko, który już w pierwszym roku wprowadzenia tej konkurencji został autorem pięciu WR-ów. W 2015 roku pojawiło się drugie polskie nazwisko - Michał Rzewuski, który na przemian z Jonatanem okupował szczyty rankingów. To właśnie Michał przełamał barierę w średniej, kiedy podczas zawodów w Sosnowcu uzyskał rezultat 2.99 s.

Pod koniec 2015 roku Jonatan z kolei wykręcił spektakularny i historyczny rekord w singlu - 1.10 s. - który zelektryzował speedcubingowy świat i na szczycie rankingu utrzymywał się przez prawie 4 lata!

W 2016 roku do grona skewbowych wymiataczy dołączył Łukasz Burliga. Przez kolejny rok wymieniali się, początkowo z Michałem a potem z Jonatanem, WR-ami w średniej, którą to wymianę zakończył właśnie Łukasz wspomnianym już wynikiem 2.03 s. wykręconym podczas CFL Santa Claus Cube Race 2017.

Ale sukcesy naszych zawodników to nie tylko rekordy. Podczas mistrzostw świata w 2017 roku w Paryżu Łukasz Burliga wywalczył tytuł mistrzowski, a Michał Rzewuski - wicemistrzowski. W 2014 roku w duńskim Roskilde niespodziewanie srebrny medal mistrzostw Europy zdobył Przemysław Kaleta. Z kolei w 2016 roku w Pradzie i dwa lata później w Madrycie triumfowali Michał Rzewuski z złotem i Łukasz Burliga ze srebrem.

Warto zaznaczyć, że w światowym rankingu najlepszych singli w pierwszej dziesiątce znajdują się trzy polskie nazwiska (miejsca 5, 6 i 9). Podobnie jest w zestawieniu średnich, z tym, że są to trzy pierwsze miejsca: na czele plasuje się Łukasz Burliga (2.03 s.), Michał Rzewuskim zajmuje drugie miejsce (2.13 s.), a podium zamyka Michał Krasowski (2.23 s.). 

inne z kategorii