To było najbardziej liczne podium ubiegłorocznych mistrzostw w Zawierciu. Na najwyższym jego stopniu stanęło aż czterech zawodników - Marcin Stachura, Miłosz Gdula, Piotr Kózka i Piotr Pojda. Wszyscy osiągnęli ten sam wynik - 33 ruchy. O jakiej konkurencji mowa? Oczywiście o FM-ie czyli układaniu kostki Rubika najmniejszą liczbą ruchów.
Miłosz i Piotr to najmłodsi wiekiem i stażem mistrzowie FM-a. Co ciekawe dla Piotra był to pierwszy występ w tej konkurencji a dla Miłosza - drugi. Dla tego drugiego wynik 33 ruchy nadal pozostaje najlepszym wynikiem życiowym, podczas gdy Piotr swój wynik poprawił (na 29 ruchów) podczas tegorocznego Polish Open w Bielsku-Białej.
Marcin Stachura ma na swoim koncie 35 imprez, w tym aż 23 starty w FM-ie. 10 razy stawał na najwyższym stopniu podium w tej konkurencji. Podczas PLS Marina 2014 ustanowił rekord Polski, który nadal pozostaje aktualny - 25 ruchów. Z wynikiem 31.67 zajmuje czwarte (tuż po rekordzistach) miejsce w rankingu Polski w FM-owej średniej.
Piotr Kózka to najbardziej doświadczony zawodnik nie tylko w tym składzie ale i pośród wszystkich polskich speedcuberów. Swoją kostkową przygodę rozpoczął w 2005 roku i ma na swoim koncie 50 imprez. W tym aż 25 startów w konkurencji FM. Jako jedyny w tym gronie Polak jest vicemistrzem świata w układaniu kostki najmniejszą liczbą ruchów. Tytuł zdobył w 2007 roku podczas mistrzostw w Budapeszcie (pierwsze miejsce zajął wówczas Zbigniew Zborowski).
Rywalizacja o tytuł mistrza Polski w ułożeniu kostki najmniejszą liczbą ruchów będzie w tym roku bardzo ciekawa. Na zawodach pojawi się polska czołówka tej konkurencji łącznie z aktualnymi rekordzistami:
- w pojedynczym podejściu - 25 ruchów - Grzegorz Łuczyna i Marcin Stachura,
- w średniej - 30.67 - Piotr Kuchta, Grzegorz Łuczyna i Michał Pleskowicz.
Czy podium będzie równie ciasne jak w 2014 roku? W przeciwieństwie do ubiegłorocznych mistrzostw o zwycięskim składzie zadecyduje wynik średniej z trzech ułożeń. Dobra średnia z trzech prób to zadanie bardziej wymagające ale i bardziej miarodajne. I trudniej o bardzo wyrównane wyniki.
Czy finałowe krążki zawisną na szyjach mistrzów i rekordzistów czy czekają nas niespodzianki? I czy któryś z zawodników pobije rekord kraju i zbliży się do magicznej bariery 20 ruchów?
Czekamy z niecierpliwością - do mistrzostw pozostało 31 dni!