Ciekawostki

Utrata 10-sekundowej przewagi Maxa Parka w jego głównej konkurencji - Podsumowanie tygodnia #110

Newsy

 

Oficjalnymi konkurencjami zajmuje się World Cube Association, a nieoficjalnymi - Extra Events, z tym, że to już przeszłość, bo organizacją zarządzał Rosjanin, który zawiesił jej działalność w odpowiedzi na sankcje WCA nałożone na Rosję.

 

Rozwija się strona internetowa WCA. Tym razem administratorzy pracują nad dodaniem możliwości bezpośredniego sprawdzenia limitów kwalifikacyjnych do poszczególnych konkurencji. Obecnie takie informacje znajdują się w innym, trudniej dostępnym miejscu na stronie zawodów. Dodanie tej możliwości prawdopodobnie jest odpowiedzią na zwiększającą się liczbę zawodów z limitami - szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Mysłowice Big Cube Open 2022 - Janos Bereczki: 4Z, 0S, 0B.

 

Plany - w dniach 5-6 listopada Hubert Firek i Filip Rudnicki planują zorganizować Siedlce Open 2022.

 

Rekordy

 

WR - Max Park - 5x5x5 ao5 - 38,42 - Max trochę oddalił się od drugiego w rankingu Tymona Kolasińskiego. Teraz dzieli ich już ponad sekunda. Rekord świata tego zawodnika można już nazwać normalnością, bo na większości zawodów, na których się pojawia, bije jakiś rekord. Ale pojawiają się kolejni rywale mogący zabrać mu prowadzenie w niektórych konkurencjach, o których można przeczytać niżej.

 

ER - Janos Bereczki - 7x7x7 single - 1:42,51, mo3 - 1:58,65 - może średnia na tym poziomie nie powinna nikogo dziwić, bo Janos nie odstaje od swojego głównego rywala, Ciarana Beahana, który niedawno ustanowił pierwsze europejskie sub2 w średniej, ale single to zupełnie inna sprawa. Poprzedni rekord Europy został pobity o 13 sekund. Drugi na świecie Feliks Zemdegs - o 11 sekund. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że w konkurencji, którą Max Park zdominował najbardziej, ma przewagę nad drugim najlepszym zawodnikiem na poziomie półtorej sekundy, a nie 13 sekund. Pomijając rekordy świata, można ten wynik uznać za jeden z najważniejszych w tym roku, szczególnie dlatego, że Park jest w dobrej formie, co pokazał w konkurencji 5x5x5.

 

AsR - Fahmi Aulia Rachman - 3x3x3 OH ao5 - 8,98 - po raz pierwszy w tej części podsumowania pojawia się zawodnik, który stałym czytelnikom jest już znany ze świetnych nieoficjalnych wyników. Wróciły zawody w Indonezji, a na pierwszych z nich Fahmi miał tylko jedną rundę OH. Oczekiwania wobec niego były wysokie, ale udało mu się ustanowić trzecie na świecie sub9. Do rekordu świata zabrakło 0,33, więc może się okazać, że rekordzista zmieni się w perspektywie kilku następnych rund. Co ciekawe, obecnie w pierwszej piątce najlepszych zawodników w OH dwóch używa metody CFOP, a trzech (w tym opisywany zawodnik) - roux.

 

NAR - Nicolas Naing - megaminx ao5 - 30,67 - Nicolas znowu pobił NAR w megaminksie, tym razem w średniej, w której przesunął się o jedno miejsce w rankingu, pokonując czwartego na świecie Amosa Nordmana. PB o sekundę zdobył dzięki bardzo równym czasom. Różnica między najgorszym i najlepszym wynikiem wchodzącym do średniej wyniosła 0,32.

 

ER - Abris Galler - 3x3x3 OH single - 6,99 - rekordy w singlu OH bywają bardzo dziwne. Było wiele historii związanych z misscramblami, ale też nagle pojawiały się prawie nikomu nieznane nazwiska, szczęśliwe ułożenia, nawet lepsze od rekordów w układaniu obiema rękami. Najlepszym wynikiem Abrisa przed tymi zawodami było 9,91, czyli czas gorszy o 1,3 od rekordu świata w średniej. Miał też tylko jedno ułożenie poniżej 7 sekund obiema rękami. A na zawodach w Mysłowicach pobił rekord Europy o 0,75 i, gdyby nie zaciął się na samym końcu ułożenia, kiedy zobaczył skip, miałby rekord świata (zabrakło 0,17). Jednak fakty są takie, że wykonanie ostatniego ruchu zajęło mu pół sekundy i jest sklasyfikowany “dopiero” na 7. miejscu światowego rankingu. Wcześniej OH było najgorszą konkurencją dla zawodników pochodzących z Europy, bo najlepszy z nich (Jakob Gunnarson) zajmował 14. miejsce w zestawieniu.

 

WR8 - Alexei Sinyavin - megaminx single - 29,83 - ostatnio pisałem, że w megaminksie każdy z dziesięciu najlepszych zawodników reprezentuje inny naród. Minął tydzień i sytuacja się zmieniła, bo Alexei pochodzący z USA awansował do grona ośmiu zawodników z pojedynczym ułożeniem trwającym mniej niż pół minuty. Mimo to nie był najlepszy w tym ułożeniu, bo Nicolas Naing uzyskał wynik 29,51 na tym samym scramblu.

 

WR8 - Brandon Nunez - 4x4x4 ao5 - 23,61 - Brandon jest znany z dobrych wyników w 5x5x5, ale w 4x4x4 do tej pory nie miał wybitnych osiągnięć. Sytuacja jeszcze się nie zmieniła, bo do rekordu świata traci 4 sekundy, ale faktem jest, że wyprzedza go tylko siedmiu zawodników.

 

AsR - Anyu Zhang - 6x6x6 single - 1:24,11 - swój czternasty rekord Azji zanotował Chińczyk na zawodach w Malezji. Rekord życiowy pobił o około półtorej sekundy, a poprzedni wynik nie był ani rekordem Azji, ani kraju, bo Anyu był trzeci w Chinach. Jego ostatnim rekordem kontynentu był wynik 1:30,33 ustanowiony w 2018 roku. 1:24,11 daje awans na 9. miejsce w globalnym rankingu. Do średniej weszły dwa czasy poniżej 1:30 i jeden powyżej 1:40 - średnia 1:31,32 była jego rekordem życiowym, ale nie na długo, bo już w następnej rundzie pobił ją o półtorej sekundy - jest teraz 10. na świecie w tej konkurencji. Na tych samych zawodach pobił rekordy życiowe także w 7x7x7 - single 1:56,84 dał mu 9. miejsce na świecie i 2. w Chinach. A tego wszystkiego dokonał dzięki zmiany metody z redukcji (krawędzie parowane na warstwie M) na yau (też z parowaniem na warstwie M).

 

NR3 - Szymon Malinowski - 7x7x7 single - 2:21,79, mo3 - 2:30,12 - w ciągu ostatniego roku kolejne NR3 zdobywał Mateusz Szulik, który na zawodach w tym tygodniu też bił swoje PB, które jednak nie wystarczyły do pobicia Szymona, który wcześniej tylko w średniej 7x7x7 miał czwarte miejsce, a poza tym w kostkach 4x4x4-7x7x7 zajmował kolejne miejsca (we wszystkich był jednym z dziesięciu najlepszych Polaków). Trzy rundy wystarczyło do tego, żeby zarówno w singlu, jak i w średniej, wyprzedzić Mateusza i awansować na trzecie miejsce w Polsce. Różnica między nimi jest nieznaczna (około pół sekundy). Do drugiego Michała Halczuka jest jeszcze daleko, ale coś się dzieje w tej konkurencji i możliwe, że ta przewaga będzie coraz mniejsza.

 

NR3 - Mateusz Szulik - 6x6x6 mo3 - 1:40,32 - inaczej wygląda sytuacja w trochę mniejszej kostce, w której Mateusz potwierdził, że zasługuje na trzecie miejsce w Polsce, bijąc swoje PB o 0,12.

 

Inne wyniki

 

Sukant Koul uczestniczył w tych samych zawodach, co Anyu Zhang, ale w 7x7x7 szybko został wyeliminowany. W rundzie z cutoffem miał dyskwalifikację w pierwszym ułożeniu. Nie tylko stracił możliwość układania w trzech rundach. DNF otrzymał za jeden ruch środkową warstwą. Bez tego miałby wynik około 1:57 - byłby co najwyżej jedenasty na świecie.

 

Zecharya Moshavi opublikował nagranie, na którym układa wirtualną kostkę 5x5x5 (ścianami rusza poprzez naciskanie odpowiednich przycisków na klawiaturze). Uzyskał czas 38,89, czyli najlepszy kiedykolwiek nagrany wynik. Gdyby taki wynik był oficjalny, Zecharya zająłby piąte miejsce w rankingu WCA w pojedynczym ułożeniu 5x5.

 

Poukładali w czerwcu

 

 

 

inne z kategorii