Ciekawostki

Nowy delegat, kolejny WR Parka i quiz - podsumownie tygodnia #120

Newsy

 

Do aplikacji Quiz House został dodany quiz o speedcubingu. Kilkunastu speedcuberów dodało około 800 pytań. Inicjatorem akcji był Michał Dyga

 

Laura Ohmdorf przestała pełnić rolę starszego Delegata WCA na terenie Europy. Jej funkcję przejął Simone Cantarelli, który może być znany Polakom z uczestnictwa w Mistrzostwach Polski 2021.

 

Poznań Mental Breakdown 2022 były pierwszymi polskimi zawodami z czterema rundami konkurencji bigblindowych. Biorąc pod uwagę typowe wyniki w Polsce, można było się spodziewać, że finały się nie zapełnią: niewielu udaje się ułożyć 5x5x5 bez patrzenia. Jednak tak się nie stało - dokładnie 7 osób awansowało do drugiej rundy, a w niej tylko jednej osobie (Mikołajowi Morawskiemu, zwycięzcy 4x4x4 BLD) nie udało się ułożyć kostki. Jednej osobie, Arkadiuszowi Żynelowi, udało się ułożyć ją trzykrotnie w jednej rundzie - jest on piątą osobą w kraju, która tego dokonała.

 

Odbyły się przedostatnie mistrzostwa kontynentalne zapowiedziane na ten rok - pierwsze w historii mistrzostwa Afryki. Trudno spodziewać się, że pierwsze tego typu wydarzenie odniesie sukces. Prawie wszyscy zawodnicy byli gospodarzami (zawody odbyły się w Republice Południowej Afryki). Zapisały się tylko 123 osoby, a limit wynosił 600. Wyniki w Afryce są słabe (wystarczy spojrzeć na listę rekordów kontynentu). Efekt: w konkurencji 5BLD nie rozdano kompletu medali, a np. w clocku trzecie miejsce dawała średnia 12 sekund.

 

Co dzieje się w Chinach? To pytanie może zadawać wiele osób śledzących wyniki, szczególnie te nieoficjalne. Otóż od dłuższego czasu nie odbywają się tam zawody. Teoretycznie z powodu pandemii, ale trudno uwierzyć, że sytuacja jest aż tak zła. Niektórzy podają hipotezę, że WCA jako międzynarodowa organizacja nie jest mile widziana w tym kraju, a organizatorzy mają duży problem z ogłaszaniem jakichkolwiek zawodów. Niezależnie od tego, co się dzieje (trudno to stwierdzić), fakty są takie, że dosłownie kilku dobrych chińskich speedcuberów nie są w stanie utrzymać NR-ów na dawnym poziomie. Efekt jest następujący: Australia wyprzedziła Chiny w rankingu SoR średnich. I to Australia bez Feliksa Zemdegsa (ostatni NR pobił półtora roku temu). Jeszcze niedawno taka zmiana w rankingu była nie do pomyślenia, ale pewne czynniki spowodowały, że rekordy Chin wyglądają tak, a nie inaczej. A jak radzą sobie Chińczycy? Jeśli ktoś może, to uczestniczy w zagranicznych zawodach. Z newsów: Yunhao Lou zapisał się na pewne zawody w Wielkiej Brytanii. Mielibyśmy pojedynek dwóch najlepszych clockerów pod względem pojedynczego ułożenia, ale do niego nie doszło - Chińczyk nie pojawił się na zawodach.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Cube4fun Finał Skierniewice 2022 - Michał Krasowski: 2Z, 0S, 0B.

 

Odbyły się - Poznań Mental Breakdown 2022 - Karol Piskorek: 1Z, 1S, 1B.

 

Rejestracja - w niedzielę zakończy się rejestracja na Cubing Rising Stars Olesno 2022. Zostało jeszcze 15 miejsc.

 

Rekordy

 

WR - Max Park - 6x6x6 mo3 - 1:08,56 - co można napisać o 66. rekordzie świata Maxa Parka? Trudno coś wymyślić, bo chyba wszystko już zostało powiedziane… Rekord pobity o niecałą sekundę, przewagą nad drugim Ciaranem Beahanem zwiększona do 8 sekund.

 

ER - Jacob Chambers - clock single - 3,10 - ostatni ER w singlu padł przy okazji pobicia rekordu świata w średniej przez Brytyjczyka. Nie trzeba było długo czekać na poprawę o 0,06 - dokładnie 2 tygodnie.

 

NAR - Caleb Trelford - clock ao5 - 3,79 - nie trzeba było długo czekać także na odpowiedź byłego rekordzisty świata, który m.in. dzięki nowemu najlepszemu singlowi (3,26) pobił swoją rekordową średnią o 0,02. Do WR-a trochę brakuje, ale zarówno Chambers, jak i Trelford, mają bardzo szybki progres i trudno przewidzieć, co wydarzy się w najbliższej przyszłości.

 

OcR - Charlie Eggins - 3x3x3 BLD single - 14,62, mo3 - 16,45 - tydzień temu pisałem, że progres młodego Australijczyka jest tak szybki, że może pobije rekord świata za kilka miesięcy. Co powinienem napisać teraz, gdy zaledwie po tygodniu zbliżył się do WR-a na dystans 0,11 w singlu i sekundy w średniej? Napiszę tylko tyle, że od dawna nie słyszałem o takim talencie w speedcubingu. Wyniki Charliego pokazują, jak wiele brakuje nam do perfekcji i jak bardzo wyniki w speedcubingu mogą się rozwinąć.

 

NR (Argentyna) - Leandro Martin Lopez - megaminx single - 27,43 - od rekordzisty świata w średniej takiej konkurencji jak megaminx raczej oczekuje się, żeby był wysoko w rankingu singla. Różnice w nim są dość duże, więc może tzw. LML jest czwarty na świecie, ale do rekordu świata brakuje 2 sekund. Oczywiście Argentyńczyk regularnie poprawia swoje wyniki, a w internecie chwali się kolejnymi ułożeniami sub25, ale na razie zdecydowanie nie jest w tym aspekcie najlepszy.

 

WR6 - Carlos Mendez Garcia-Barroso - skewb ao5 - 2,12 - rekordzista Europy w singlu jest już coraz bliżej rekordu Europy w średniej. Jego i Łukasza Burligę dzieli 0,09. A jego średnia wygląda tak, jakby jej autorem był Michał Krasowski, który właśnie spadł na 10. miejsce w rankingu: 3 dobre i 2 słabe ułożenia, przy czym różnica między nimi wynosi około 0,6.

 

NR (Chiny) - Anyu Zhang - 6x6x6 mo3 - 1:23,24, single - 1:20,31 - na mistrzostwach Australii najlepszy był Chińczyk i okazuje się, że dla wielu osób nie ma w tym nic dziwnego. Kwestie polityczne to jedna sprawa, ale ważniejsze jest to, kto jest tym Chińczykiem. Otóż Anyu Zhang w bezpośrednim pojedynku pokonał "emerytowanego" Feliksa Zemdegsa w 6x6 i 7x7, co nawet przy czasach dających miejsce w top10 światowego rankingu nie jest tak oczywiste. W finale pobił swój rekord kraju (7. miejsce na świecie w średniej), więc wygrał z 7-sekundową przewagą.

 

NR3 - Mikołaj Morawski - 4x4x4 BLD single - 2:14,57 - Mikołaj pierwszy raz w karierze jest tak wysoko w polskim rankingu. Wyprzedzają go tylko Adrian Dębski i Kamil Przybylski. Właśnie pokonał Grzegorza Jałochę i to dwukrotnie: najpierw z nowym rekordem życiowym, a chwilę później z czasem gorszym zaledwie o sekundę.

 

NR3 - Kajetan Opach - 3x3x3 ao5 - 6,72 - coraz więcej sub7 pojawia się na polskich zawodach nawet wtedy, gdy Tymon Kolasiński uczestniczy w amerykańskich zawodach. Kajetan Opach pobił swój rekord życiowy o 0,01 w pierwszej rundzie, był bardzo blisko tego wyniku w kolejnej rundzie, a w półfinale wyrównał rekord. Teraz właśnie on ma najwięcej średnich poniżej 7 sekund wśród Polaków, nie licząc rekordzisty świata.

 

UWR - Yifan Wang - 3x3x3 BLD single - 9,62 - co dzieje się w Chinach, część druga. Pierwsze w historii nagrane ułożenie BLD poniżej 10 sekund właśnie miał Yifan Wang, mistrz Chin 2019. Wcześniej zostało opublikowane jego ułożenie sub11, ale spotkało się z kontrowersjami: Yifan nie zakrył kostki pudełkiem i źle mierzył czas. Jednak w sub10 błędy poprawił, a czas był jeszcze lepszy.

 

UWR - Michał Halczuk - 9x9x9 single - 4:55,37 - niektóre konkurencje nieoficjalne funkcjonują tak, jak dawniej oficjalne, chociaż w przypadku clocka czy 7x7 dalej tak jest: pojawia się nowy sprzęt i nagle pasjonaci dziwnych układanek się nim interesują, po czym odbierają sobie nawzajem rekordy świata. Po pewnym czasie zaczynają o tym zapominać, rekordy utrzymują się przez dłuższy czas. Następnie znowu jeden z producentów kostek wydaje nowy sprzęt i cykl się zapętla. Tak było w przypadku 9x9x9, w której od lat najlepszy jest Michał Halczuk. Niedawno przyznał, że teraz właśnie ta kostka jest jego ulubioną konkurencją. Przez dłuższy czas nikt nie odebrał mu rekordów, a teraz sam je poprawił, osiągając pierwszy czas sub5. Można się spodziewać, że to dopiero początek progresu.

 

Inne wyniki

 

Coraz więcej zawodników decyduje się na układanie kostki w konkurencji 3x3x3 w nietypowy sposób. Najczęściej oczywiście robią to tak, jak w innych konkurencjach. Co by się stało, gdyby “został pobity” rekord świata w 3x3x3 OH, ale w rundzie 3x3x3? Oczywiście nie zostałby uznany. To się nie wydarzyło w kontekście WR-a, ale właśnie na mistrzostwach Afryki Joshua Marais “pobił” rekord Afryki w pojedynczym ułożeniu OH, ale właśnie w rundzie 3x3x3. Podobno układa kostkę jedną ręką, ponieważ jest to jego główna konkurencja, a dzięki temu ma więcej oficjalnych startów w OH. Podobny pomysł mieli m.in. Antonio Kam (WR2 w OH) i Jack Cai (były rekordzista świata w BLD).

 

Jayden McNeill znany jest z zajmowania się każdą konkurencją, ale szczególnie trzema: skewbem, w którym miał rekord świata, FM-em, którym zajmuje się w tym momencie (ostatnio pisałem o jego PB w podsumowaniu) i trójką, w której prawie miał rekord świata. Prawie, bo po niecałych czterech sekundach zabrakło mu do ułożenia kostki jednego ruchu, ale układanka wypadła mu z rąk, przez co miał ledwo sub5. Właśnie udało mu się pobić ten rekord na 4,90, dzięki czemu jego PB "wygląda normalnie".

inne z kategorii