Działalność oficjalna

Szansa Cubing Open Warsaw 2022

Po raz drugi w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się zawody Szansa Cubing Open Warsaw 2022,  w których uczestniczyli najlepsi zawodnicy z Polski i Europy - do Warszawy przybyli zdobywcy czterech z pięciu złotych medali tegorocznych mistrzostw Europy w rozgrywanych konkurencjach. Ich zestaw był nieprzypadkowy: wszystkie konkurencje blindowe oraz FM, czyli układanie na najmniejszą liczbę ruchów, są uznawane za najbardziej wymagające oficjalne konkurencje. Nic dziwnego, że wszyscy zawodnicy byli doświadczenie - nie było żadnych nowicjuszów.

Fot. Mateusz Zelnik, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Zawody były wyjątkowe nie tylko ze względu na miejsce, w jakim się odbyły. Głównym czynnikiem, który zachęcił najlepszych zawodników do wzięcia w nich udziału były nagrody finansowe. Nie tylko za medale, ale też za rekordy, co wcześniej w Polsce zdarzało się tylko na zawodach rangi mistrzowskiej. Poza pieniędzmi (pula nagród wyniosła ponad 4000 zł!) medaliści otrzymali medale i dyplomy, przy czym zwycięęzcy otrzymali tzw. tyflodyplomy.

Fot. Cyprian Kalbarczyk

Niewielu wie, co oznacza tyflodyplom, a to jest dobry moment do napisania o organizatorze. Fundacja Szansa - Jesteśmy Razem to nowa nazwa Fundacji Szansa dla Niewidomych, która w ostatnim czasie znacznie poszerzyła swoją działalność. Tyflo to przedrostek odnoszący się do niewidomych, więc tyflodyplom jest przystosowany właśnie dla nich - można na nim znaleźć wypukłe elementy, w tym wizerunek Geonauty, czyli rzeźby wykorzystywanej przez Fundację jako statuetki przyznawanej tzw. IDOLOM, czyli najwybitniejszym niewidomym w Polsce, a od niedawna także na świecie.

Logo 30-lecia istnienia Fundacji Szansa dla Niewidomych

A statuetki IDOLÓW zostały rozdane dwa dni przed rozpoczęciem turnieju, który był imprezą towarzyszącą XX edycji konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, głównie beneficjentów Fundacji i ich bliskich, ale także osób, które założyciel Fundacji, Marek Kalbarczyk, uznaje za elitę: naukowców, dziennikarzy, polityków, ale także młodych osób: właśnie speedcuberów i szachistów, ponieważ w tym samym czasie obok turnieju speedcubingowego odbywały się zawody Szansa Chess Open Warsaw 2022 pod patronatem Jana Krzysztofa Dudy, w którym brali udział arcymistrzowie. Jednym z celów organizacji tego typu wydarzeń jest zbliżenie osobom inteligentnym tematyki osób niewidomych.

Fot. Mateusz Zelnik, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Mówimy o niewidomych, więc nie mogło zabraknąć samych niewidomych. A ci byli - nawet wśród speedcuberów! Hathi Nguyen zmierzyła się z Karoliną Put. Obie mają co najwyżej poczucie światła. Mogą układać kostki dzięki specjalnym wypukłym oznaczeniom: kółko oznacza niebieski, kwadrat - czerwony, a krzyżyk - zielony. Chociaż trudno mówić o kolorach w przypadku osób, które nie wiedzą, co właściwie oznacza niebieski...

Fot. Mateusz Zelnik, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Nie zmienia to faktu, że można tak układać kostkę. Kiedyś, też przy okazji tego wydarzenia, odbył się konkurs w układaniu kostki dla niewidomych, w którym uczestniczyli znani speedcuberzy. Najlepszy wynik to około 50 sekund (preinspekcja trwa 15 sekund, ale należy ją wykonać "na ślepo", czyli z opaską na oczach, więc nie można zapamiętać kostki jak w konkurencji 3x3x3 BLD). Hathi Nguyen robi to 2 razy szybciej... Karolinie Put trochę brakuje do tych czasów, ale może za rok sytuacja się zmieni. Na razie tylko Karolina wzięła udział w oficjalnych zawodach - zrobiła to jako pierwsza Polka, chociaż w innych krajach już wcześniej widywano niewidomych speedcuberów.

Fot. Mateusz Zelnik, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Tymczasem W Sali Kruczkowskiego zawodnicy próbowali jak najszybciej ułożyć kostki 4x4x4 i 5x5x5 bez patrzenia. Zwycięzca nie mógł być inny - Daniel Wallin, mistrz i rekordzista Europy w 4x4x4 BLD, zwyciężył w tej konkurencji z czasem 1:54,26, a większą kostkę ułożył bez patrzenia w czasie 4:07,61. Pozostali zawodnicy z miejscami na podium zdobyli po jednym medalu: w 4BLD drugie miejsce zajął Karol Piskorek, a trzecie Timo Norrkniivilä, natomiast w 5BLD srebro zdobył Mikołaj Morawski, a brąz Arkadiusz Żynel.

Fot. Tomasz Murawski, Telewizja Politechniki Warszawskiej

3x3x3 BLD to nowość w Pałacu Kultury i Nauki - rok temu ta konkurencja sie nie odbyła, a tym razem zorganizowano dwie rundy. Do drugiej awansowało siedmiu najlepszych zawodników. Efekt: najgorszym ułożeniem finału było 25,44, a sub20 mogło nie wystarczyć do miejsca na podium. Daniel Wallin pobił swój rekord życiowy w średniej: 19,68 (drugi najlepszy wynik w Szwecji, lepsza średnia od rekordu Polski), a single 19,07 zapewnił mu tylko trzecie miejsce. Drugi Radomił Baran miał sub19, a najlepszy okazał się Krzysztof Bober z czasem 17,09 - drugim najlepszym wynikiem w karierze tego zawodnika.

 Fot. Mateusz Zelnik, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Nagranie najlepszego ułożenia można obejrzeć na kanale Krzysztofa Bobera na YouTube:

Jedyną konkurencją niezwiązaną z układaniem bez patrzenia był FM. Przez 3 godziny zawodnicy próbowali znaleźć jak najbardziej zoptymalizowane rozwiązania na trzech różnych scramblach. W tym roku prawie każde zawody kończą się rekordem Polski (najczęściej wyrównaniem rekordu), więc tutaj nie mogło być inaczej. Radomił Baran wrócił na pierwsze miejsce w polskim rankingu, które dzieli z Cyprianem Kalbarczykiem. Obaj mają wynik 22,67 w średniej. Wynik był bardzo dobry ze względu na scramble, co potwierdzają wyniki innych zawodników. Poza nim tylko Bartosz Karpiński (25,00, drugie miejsce) i Theodor Nordstrandt (25,33, trzecie miejsce) utrzymali równy poziom w trzech próbach. Pozostali zawodnicy mieli dużo gorsze wyniki w trzeciej próbie, niektórzy także w drugiej. Wśród nich był Wojciech Rogoziński z realną szansą na rekord Polski po dwóch próbach (22, 23), który w trzeciej miał aż 32 ruchy.

Rekordowe rozwiązania wraz z komentarzami można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/groups/1149352345402328/permalink/1813387165665506/ (każdy zainteresowany może dołączyć do grupy).

Fot. Peter Hugosson-Miller

NR w FM-ie nie był najlepszym wynikiem na tych zawodach. Coś jeszcze lepszego wydarzyło się w 3x3x3 MBLD. W pierwszej próbie Krzysztof Bober zadeklarował, że ułoży 55 kostek. Po około 40 minutach zapamiętywania zaczął wszystkie układać. A raczej: prawie wszystkie, ale to wystarczyło. Ostatecznie ułożył 51 kostek, co dało mu wynik 47 punktów, czyli nowy rekord Europy i trzeci najlepszy wynik na świecie. Co ciekawe, rok temu niemal w tym samym miejscu (kilka metrów niżej) także pobił rekord Europy (który wtedy wynosił 42 punkty).

Fot. Cyprian Kalbarczyk

Już po pierwszym dniu 32 punkty nie dawały Michałowi Bogdanowi miejsca na podium, a po drugiej próbie poziom był jeszcze wyższy. Daniel Wallin dwukrotnie pobił rekord Szwecji: najpierw 36/38, a później 41/41 - aż o 7 punktów więcej. Dokładnie taki sam wynik (ale z innym czasem) miał Marcin Kowalczyk, którego rekord świata utrzymywał się przez kilka lat. Dzięki NR-owi Szwed awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu i zdobył srebrny medal zawodów. A trzecie miejsce zajął Radomił Baran, który był bardzo blisko pobicia rekordu życiowego o czas. W lepszej próbie miał 33 punkty.

Fot. Peter Hugosson-Miller

Warto wspomnieć, że Ozan Gökmen pobił rekord Turcji - ułożył 3 z 4 zadeklarowanych kostek w multi blindzie. Co ciekawe, każdy udany występ reprezentantów Turcji miał miejsce w Polsce - 2 z nich na zawodach Szansa Cubing Open Warsaw.

Klasyfikacja medalowa

Zawodnik Złoto Srebro Brąz
Daniel Wallin211
Krzysztof Bober2  
Radomił Baran111
Bartosz Karpiński 1 
Karol Piskorek 1 
Mikołaj Morawski 1 
Theodor Nordstrandt  1
Timo Norrkniivilä  1
Arkadiusz Żynel  1

 

Zawody były finansowane ze środków Fundacji Szansa dla Niewidomych oraz Mazowsza. Dziękujemy Adamowi Struzikowi, Marszałkowi województwa mazowieckiego, za objęcie turnieju swoim patronatem.

Mazowsze - logo

Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie, gratuluję zwycięzcom i rekordzistom i już zapraszam na kolejną edycję, która odbędzie się we wrześniu 2023 roku!

Linki

Strona zawodów, wyniki: https://www.speedcubing.pl/aktualnosci/dzialalnosc-oficjalna/1977/szansa-cubing-open-warsaw-2022

Zdjęcia autorstwa Tomasza Murawskiego (głównie turniej szachowy): https://tiny.pl/wtn6b

Zdjęcia autorstwa Mateusza Zelnika (różne wydarzenia w ramach konferencji): https://we.tl/t-EE5vKYLi3b

REHA FOR THE BLIND IN POLAND (strona internetowa Fundacji Szansa dla Niewidomych): https://www.szansadlaniewidomych.org/index.php/xx-edycja-reha-for-the-blind-in-poland-2022/

Strona turnieju szachowego: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5688183938351104

Mazowsze - sponsor wydarzenia: https://mazowsze.waw.pl/

FIlm z poprzedniej edycji autorstwa Adama Gottscholla: https://www.youtube.com/watch?v=_25oTLLqcGw

 

 

inne z kategorii