Kostka Rubika - Metoda Fridrich

Witam Cię, drogi czytelniku, w odświeżonej wersji mojego kursu 3x3x3 dotyczącego techniki Fridrich! Kurs ten powstał w roku 2010 i do dnia dzisiejszego wychowały się na nim setki polskich speedcuberów! Zaktualizowałem większość treści oraz wymieniłem nagrania i opisy algorytmów, które dawno wyszły z użytku. 

Od 3 lat zawodowo zajmuję się nauką speedcubingu! Uczę dzieci i dorosłych, a w samym Trójmieście mam około 300 uczniów. Wraz z zespołem świetnych ludzi z RubiART prowadzimy również warsztaty i pokazy w różnych miejscach w Polsce, zatem możliwe, że już kiedyś mogłeś nas spotkać :)

Zatem jeżeli chciałbyś zostać speedcuberem, służę swoją pomocą i chętnie wprowadzę Cię w niezwykły świat metody Fridrich. Zaczynajmy!:)

System Fridrich został stworzony przez czeską inżynier Jessicę Fridrich, która w 1982 r. zwyciężyła mistrzostwa Czechosłowacji, korzystając z wymyślonych przez siebie algorytmów. System w kolejnych latach cieszył się coraz większą popularnością, lecz jego rozpowszechnianie było utrudnione z racji nieistniejącego jeszcze Internetu. Dopiero w latach 90. system trafił w ręce układaczy z całego świata i stał się najpopularniejszym PRO systemem układania kostki Rubika.

Na II Mistrzostwach Świata w Toronto w 2003 roku posługiwała się nim już zdecydowana większość zawodników. Warto zaznaczyć, że Jessica Fridrich zajęła tam 2. miejsce, przegrywając jedynie z - rewelacyjnym na tamten czas - Danem Knightsem. Dan zwyciężył w finale ze średnią 20.00 s., ustanawiając tym samym rekord świata. Dziś wynik ten dałby mu 27843. pozycję w rankingu światowym… (stan na 1.10.2017 r.). 

Speedcubing rozwija się w astronomicznym tempie. Rekordy bite są jeden za drugim, a speedcuberów przybywa z roku na rok. Nasi najlepsi zawodnicy pojawiają się w programach telewizyjnych, a Kostka Rubika zaczyna wracać na półki sklepowe. Speedcubing to dyscyplina z olbrzymim potencjałem, skupiająca tysiące zawodników z całego świata! Jeżeli chcesz zostać jednym z nas i dołączyć to tego niezwykłego grona, trafiłeś we właściwe miejsce! Powodzenia!