PSS

 

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu dorobek naszej pasji! Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu powstało dzięki zaangażowaniu i gorącej pasji wielu miłośników kostki Rubika w Polsce. Rozpocznijmy od tego czym jest Speedcubing. Cytując statut naszego stowarzyszenia:

„Speedcubing” pochodzi od słów „Speed” – szybkość oraz „Cube” – kostka. Jest to forma aktywności intelektualno-fizycznej polegająca na szybkim rozwiązywaniu wszystkich odmian kostki Rubika oraz innych łamigłówek mechanicznych. Speedcubing jest to również forma spędzania czasu wolnego, której towarzyszy idea wymiany poglądów na temat technik układania i nowych rozwiązań pomiędzy miłośnikami kostki Rubika. Stowarzyszenie zrzesza ludzi pasjonujących się logicznymi zabawkami mechanicznymi, z których najpopularniejsza jest kostka Rubika 3x3x3 skonstruowana przez Ernö Rubika.”

Jednak powyższa, statutowa definicja jest jedynie początkiem fantastycznej intelektualnej i sportowej przygody, która z każdym krokiem dostarcza nowych wrażeń, ale i wyzwań, z jakimi młodzi adepci muszą sobie poradzić. 

MISJA

Misją naszej organizacji jest promocja rozwoju intelektualnego poprzez kreatywne spędzanie czasu wolnego w świecie speedcubingu czyli krainie łamigłówek logicznych. Pragniemy odciągać dzieci i młodzież od ekranów komputerów, integrując to środowisko wokół wartości sportowej rywalizacji, wzajemnego szacunku oraz motywacji do samodoskonalenia.

 CHARAKTER EDUKACYJNY

Przygoda rozpoczyna się od pierwszych prób samodzielnego ułożenia kostki Rubika. Trzeba wykazać się sprytem i koncentracją, aby opanować podstawowe materiały, które w prosty sposób prowadzą do pierwszego ułożenia. Dalej może być tylko lepiej! Nasza dyscyplina w ostatnich latach zjednoczyła w Polsce tysiące pasjonatów, w każdym wieku. Układają dzieci i dorośli, chłopcy i dziewczęta, a organizowane zawody i pokazy to atrakcyjna rozrywka i edukacja nie tylko dla uczestników, ale również dla ich rodzin i wszystkich widzów naszych zmagań!

Członkami PSS są głównie osoby pełnoletnie, jednak społeczność, w której się obracamy to głównie młodzież szkolna i studenci. Średnia wieku ciągle się obniża (średni wiek polskiego speedcubera to obecnie około 16 lat), co wyraźnie pokazuje, że wartościowa i rozwojowa pasja może wygrać z komputerem czy grami. Przygoda zazwyczaj rozpoczyna się od klasycznej kostki Rubika, lecz w miarę rozwoju pasji zwiększa się poziom trudności, a co za tym idzie manualne i intelektualne zdolności trenującego. Ma to przełożenie na zdolności zapamiętywania, szybkość przyswajania informacji oraz rozwój zdolności postrzegania geometrycznego, przydatny nie tylko w matematyce, ale w niemal każdej technicznej dziedzinie nauki. Szlifowane umiejętności często rozwijają się do poziomu, który nierzadko zaskakuje rodziców i wychowawców :) Ale trzeba zaznaczyć, że również sam trenujący, potrafi odkryć w sobie nieoczekiwane pokłady intelektualnego potencjału. A z odrobiną samozaparcia i konsekwencją w treningu można dokonać rzeczy wyjątkowych! I tak oto powstał przepis na niezwykłą dyscyplinę sportową!

CHARAKTER SPORTOWY

Jednym z najważniejszych elementów aktywności PSS jest organizacja turniejów speedcubingu na terenie całej Polski oraz kontrola ich jakości. To ten obszar był głównym motorem napędowym przy zakładaniu organizacji. Pragnęliśmy stworzyć podmiot, który w profesjonalny sposób umożliwi nam realizację celów. Powstanie PSS umożliwiło reprezentację naszego środowiska w urzędach, instytucjach czy na spotkaniach sponsorskich. W szeregach organizacji działają fantastyczni organizatorzy, którzy od lat przygotowują wydarzenia sportowe, podczas których jesteśmy świadkami fantastycznych zmagań. Dzięki wspaniałym projektom ostatnich lat, takim jak Mistrzostwa Polski czy Speedcubingowe Ligi udało nam się wypracować wysoką jakość organizowanych wydarzeń oraz wzmocnić rozpoznawalność naszego sportu. 

Rywalizujemy w 18 oficjalnych kategoriach, a wśród nich w królewskiej, głównej konkurencji 3x3x3 – czyli znanej wszystkim kostce Rubika. Kalendarz naszych wydarzeń składa się z około 25 oficjalnych turniejów w roku, rozłożonych na terenie całej Polski. Na takich zawodach zawodnicy uzyskują oficjalne wyniki oraz konfrontują swoje umiejętności z innymi zawodnikami, również spoza granic naszego kraju.  Trzeba tutaj zaznaczyć, że nasza reprezentacja narodowa jest jedną z z najlepszych i najwszechstronniejszych speedcubingowych drużyn świata! Jesteśmy potęgą na arenie międzynarodowej, a systematyczny wzrost liczby młodych pasjonatów w naszym kraju sprawia, że w perspektywie czasu w naszym zasięgu będą najwyższe światowe lokaty w niemal każdej konkurencji! Podczas ostatnich mistrzostw świata w Paryżu (13-16 lipca 2017) zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, ustępując jedynie reprezentacji Stanów Zjednoczonych! 

Sukcesy sportowe naszych reprezentantów, odwaga organizatorów oraz niezwykła energia naszej dyscypliny sprawiają, że z roku na rok przybywa aktywnych miłośników speedcubingu w całej Polsce! 

Przed nami kolejne wyzwnia. Nasza społeczność rozrasta się w szybkim tempie. Pojawiają się nowi partnerzy, a producenci i dystrybutorzy sprzętu sprawiają, że układa nam się coraz wygodniej i szybciej! Na horyzoncie pojawiają się kolejne projekty, które z jednej strony dają niesamowitą motywację do pracy, a z drugiej uświadamiają potrzebę ciągłego doskonalenia naszych narzędzi i metod działania. Nie sposób opisać wszystkich obszarów, w które zaangażowane jest Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu. Skoro trafiłeś na naszą stronę www.speedcubing.pl, widzisz że tętni tu życie, rekordy padają jeden po drugim, mimo że za każdym razem wydaje się, że szybciej się już nie da :) Poza turniejami organizowane są spotkania nieoficjalne, zloty, pokazy i wiele wiele innych rzeczy. Czemu tak jest? Bo jeżeli kocha się to co się robi, efekty przychodzą same!
           JEŻELI PODOBA CI SIĘ TO CO ROBIMY ZACHĘCAMY DO WSPIERANIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI! 

Masz możliwość zorganizowania dobrego miejsca na turniej? A może potrafisz robić niesamowite rzeczy w programach graficznych? Kochasz programować, projektować, robić zdjęcia, pisać artykuły lub cokolwiek innego, czym chciałbyś się podzielić z naszą społecznością? Dołącz do nas! ZOSTAŃ CZŁONKIEM Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu i przyłącz się do niezwykłej przygody, jaką jest rozwój i promocja polskiego SPEEDCUBINGU!