Ciekawostki

Znamy Mistrzów Polski Juniorów 2019!

Za nami niezwykle emocjonująca impreza - II Mistrzostwa Polski Juniorów w Speedcubingu - Gdańsk 2019! W dniach 23-24 listopada ponad 90 zawodników spotkało się podczas Targów Gra i Zabawa w gdańskim Amber Expo. Czy warto było z nami być? :) Przekonajcie się poniżej! 

Do naszej dyspozycji mieliśmy pięknie oświetloną, główną scenę targów, na której zawodnicy rywalizowali przy 6 stanowiskach startowych. Od samego początku wydarzenia dopisywała nam licznie zgromadzona publiczność, która podczas finałów stworzyła wraz z zawodnikami niezwykłą sportową atmosferę! Nie zabrakło łez radości, śmiechów, nerwów i walecznych okrzyków! 

Aż 90 zawodników stanęło do rywalizacji w 6 widowiskowych konkurencjach oraz 7 kategoriach 3x3x3. Jest to imponująca liczba pamiętając o tym, że w wydarzeniu mogli brać jedynie zawodnicy do 16 roku życia. Oczywiście największe emocje wzbudziła rywalizacja w najważniejszej kategorii 3x3x3 OPEN. Brali w niej udział wszyscy zawodnicy niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. Faworyci nie zawiedli i po niezwykle nerwowym finale na podium stanęli:

Wszyscy 3 chłopcy walczyli ze sobą 2 tygodnie temu w finale podczas GLS Cup IV 2019. Co ciekawe uzyskane tam wyniki ustawiły ich w tej samej kolejności względem siebie! :) 

Laureaci wszystkich konkurencji walczyli o piękne puchary, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez firmę Rubik's, która przeznaczyła na ten cel ponad 3000 zł! Dziękujemy za wsparcie!
Skoro były to mistrzostwa Juniorów nie mogło zabraknąć ukochanych w Trójmieście grup wiekowych! Drugi rok z rzędu organizatorzy wyłonili Mistrzów Polski w dodatkowych 5 kategoriach wiekowych. Najmłodsza grupa to dzieci, które w roku 2019 mają 8 lub mniej lat. W kategorii 3x3x3 do 8 lat wystartowało 11 zawodników, a najlepsza trójka to:

W kategorii 3x3x3 9-10 lat najlepsi okazali się: 

Warto zaznaczyć, że ostatni na podium - Iwo Puiszo układał kostkę ze złamaną ręką! Ciężka kontuzja wyeliminowała go w październiku z treningów, a zdjęcie gipsu zaplanowano dopiero na grudzień. Ten jednak postanowił przezwyciężyć ból i wyszarpał sobie wspaniały brązowy medal! Tę historię zapamiętamy na długo! :)

Kolejną kategorią była 3x3x3 11-12 lat, która jeszcze przed mistrzostwami uchodziła za grupę "śmierci":)
Najliczniejsza, a zarazem najmocniejsza ekipa walczyła do ostatniego ułożenia, ale najlepsi byli:

Następna grupa to zawodnicy w kategorii 3x3x3 13-14 lat. 

Na sam koniec została nam najstarsza grupa wiekowa. Kategoria 3x3x3 15-16 lat nie była mocno obłożona. Do walki stanęło zaledwie kilku zawodników, z których najlepsi osiągnęli następujące wyniki:

Fantastyczną walkę zaprezentowały nam również dziewczyny, których na MPJ19 wystartowało aż 12. Byliśmy świadkami rewanżu między Kingą Klonowską a Malwiną Szopińską. W roku 2018 lepsza była Malwina Szopińska, ale tym razem podium wygląda następująco:

Najmłodszą zawodniczką turnieju okazała się Zofia Janiak, która w ślad za braćmi podbiła serca kostkowej publiczności zgromadzonej przed sceną w Amber Expo. Mimo tego, że Zosia ma jedynie 4,5 roku nie bała się wejść sama na scenę i dzielnie walczyć o swoje pierwsze sportowe wyniki! Brawo!:)

Poza zmaganiami w klasycznej kostce Rubika zawodnicy walczyli również w dodatkowych konkurencjach. Były to 2x2x2, Piramida, 4x4x4, 3x3x3 Cykle oraz widowiskowa 3x3x3 Tower7!

W konkurencji 2x2x2 podium wygląda następująco: 

kategorii Pyraminx Jakub Hibszer nie pozostawił złudzeń kto jest w tym roku najlepszym juniorskim piramiderem:

W konkurencji 4x4x4 najlepsi okazali się: 

Na koniec zostały nam dwie konkurencje, które bardzo rzadko pojawiają się na zwykłych zawodach, a budzą niezwykle żywe emocje zarówno wśród zawodników jak i publiczności. Pierwszą z nich są Cykle 3x3x3, w których zawodnicy muszą jak najszybciej wykonać 24 ruchy na ułożonej kostce. W praktyce udowadniają, że możliwe jest wykonywanie nawet 13-14 ruchów na sekundę, a pojedynki zdarzają się naprawde wyrównane, co pokazuje poniższe zdjęcie z eliminacji tej konkurencji:)
Aż 14 zawodników popisało się wynikiem poniżej 2 sekund, ale na podium możemy zmieścić tylko 3! Tym razem byli nimi:

Drugą konkurencją charakterystyczną dla zawodów juniorskich jest Wieża7, w której zawodnicy muszą z 7 kostek Rubika ułożyć wieżę w jak naszybszym czasie. Oczywiście jest to zadanie banalne, ale kiedy w gre wchodzą nagrody oraz czas wykonania, na scenie zaczynają dziać się cuda!
Po niezwykle widowiskowym pojedynku finałowym między Adamem Chodynieckim a Fabianem Dejną podium ukształtowało się następująco: 

Nad całością projektu czuwał fantastyczny zespół RubiART pod dowództwem Adama Polkowskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę oraz niesamowite sportowe emocje! II Mistrzostwa Polski Juniorów w Speedcubingu - Gdańsk 2019 przechodzą do historii, a my już zapraszamy Was na kolejną edycję, gdzie z pewnością będzie nas jeszcze więcej!:) 

WSZYSTKIE WYNIKI MPJ19

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ

Autor: Adam Polkowski

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu
Delegat WCA
Twórca RubiART

inne z kategorii