Ciekawostki

Najczęściej zadawane pytania

Tak się złożyło, że mam spore doświadczenie w pełnieniu funkcji moderatora grup o tematyce speedcubingowej. W szczególności zarządzam grupą zrzeszającą setki osób, które dopiero zaczęły zajmować się speedcubingiem. I niestety muszę stwierdzić, że zdecydowana większość postów nie nadaje się do opublikowania na grupie. Po prostu padają pytania o to samo.

W tym wpisie chciałbym odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania.

Układam kostkę X od Y dni i mam rekord Z sekund. Czy to jest dobry wynik?

I tak, i nie. Samo to, że układasz na czas i interesujesz się swoim rekordem czyni Cię lepszym od większości osób, które ułożyło kostkę. Prawdopodobieństwo na to, że będziesz ostatni na lokalnych zawodach też jest niskie.

 

Przykład: ostatnie miejsca  w pierwszej rundzie konkurencji 3x3x3 na zawodach Cube4fun League III Lubartów 2022.

Z drugiej strony... https://www.worldcubeassociation.org/results/rankings/333/average

Czołówka rankingu średnich 3x3x3, kwiecień 2022

Ważniejszy jest rekord, czy średnie wyniki?

Średnie wyniki są o wiele ważniejsze. Po pierwsze takich wyników można spodziewać się na zawodach - po prostu w takim czasie się układa, a po drugie rekordowe ułożenia często polegają na szczęściu (co widać np. w oficjalnym rankingu pojedynczych ułożeń kostki 2x2x2 - rekord świata padł na 4-ruchowym scramblu).

Która kostka jest najlepsza?

To często zależy od preferencji, jednak można wskazać kilka najlepszych kostek danego typu. Takie listy istnieją i są regularnie aktualizowane. Ze swojej strony polecam przypięty post na grupie KOSTKA RUBIKA na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/kostkarubika/permalink/1881731662007813), ale prawdopodobnie można znaleźć inne listy tego typu.

 

Jeśli chcesz wybrać kostkę odpowiednią dla siebie, najlepiej pojedź na zawody (np. w roli wolontariusza, ale też możesz być widzem). Wystarczy poprosić kogoś o pożyczenie kostki na kilka minut. Ciekawym sposobem poznawania nowych kostek jest mieszanie kostek na zawodach. Po pierwsze organizatorzy będą bardzo zadowoleni, jeśli im pomożesz, a po drugie w krótkim czasie poznasz wiele różnych kostek, które od razu są przypisane do nazwiska - wiesz, gdzie ich szukać.

 Mam kostki X, Y i Z. Którą kostkę teraz kupić?

Jeśli masz mało kostek, to na początku polecam kupować te, które można układać na zawodach - nie tylko ze względów sportowych, ale też dlatego, że nie bez powodu akurat te układanki zostały wybrane jako "oficjalne" - to są najpopularniejsze i najbardziej podstawowe kostki.

Obseerwuj Twoje preferencje - jeśli polubiłeś 4x4x4, to może 5x5x5 będzie dobrym wyborem. Jeśli pyraminx - kup skewba. Jeśli chcesz kupić trudną kostkę - na początku kup curvy coptera. Spodobała ci się jakaś modyfikacja trójki (albo: jesteś ciekawy, jak takie się układa), kup np. fisher cube Opcji jest wiele i nie ma uniwersalnej kolejności.

Jak ułożyć kostkę X?

Jestem pewny, że kostka X jest na tyle znana, że powstał do niej tutorial. Wystarczy poszukać w YouTube i ewentualnie w Google. To naprawdę zajmuje bardzo mało czasu.

Problem może pojawić się, kiedy nie ma polskiego tutoriala. Ale wtedy prawie na pewno istnieje taki w wersji angielskiej. Jeśli nie znasz angielskiego na tyle dobrze, żeby w pełni zrozumieć tutorial, to może to jest dobra okazja do rozwinięcia swoich umiejętności (np. korzystając z tłumacza)...? Jeśli jest to dla Ciebie bardzo duży problem, możesz spytać na grupie zrzeszających speedcuberów o rozwiązanie albo skorzystać z płatnych lekcji, o których napisałem niżej.

Mam taką sytuację na kostce - w tutorialu nie znalazłem sposobu na ułożenie jej. Co mam zrobić?

Tutaj opcji jest wiele, ale najprawdopodobniej trafiłeś na jedną z poniższych:

  1. masz jeden przekręcony róg lub dwa zamienione elementy na kostce 3x3x3;
  2. masz zamienione elementy na dolnej warstwie na kostce 3x3x3;
  3. masz 2 zamienione elementy lub jedną obróconą krawędź na kostce 4x4x4.

1. Nie ma innego rozwiązania - musisz wyjąć nieułożone elementy i włożyć je "poprawnie". Układając kostkę tzw. legalnymi ruchami, czyli bez wyjmowania i przekręcania elementów, nigdy nie trafisz na taką sytuację, analogicznie: nie możesz jej się pozbyć legalnymi ruchami.

2. To znaczy, że źle zrozumiałeś pierwsze etapy omówione w tutorialu.

3. Otrzymałeś tzw. parity. W każdym tutorialu znajdziesz rozwiązanie tego problemu - to tylko dwa algorytmy do nauki.

Czy uczyć się układać/progresować muszę sam, czy ktoś może mnie uczyć?

W Polsce od kilku lat rozwija się rynek udzielania lekcji układania na różnym poziomie zaawansowania: można kupić lekcje układania nowej kostki albo nauki metody, którą układają mistrzowie świata. Większość lekcji odbywa się zdalnie, więc nie powinno być problemu z lokalizacją nauczycieli. W większości przypadków cena za godzinną lekcję (60 minut) wynosi około 50 zł.

Jaka metoda jest najlepsza?

W zdecydowanej większości kostek i konkurencji nie stwierdzono, że pewna metoda jest najlepsza. W dodatku metody to tylko zarysy rozwiązań, które można na wiele sposobów modyfikować. Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Większość speedcuberów sugeruje się popularnością metod wśród najlepszych zawodników, co nie zawsze jest miarodajne - szczególnie wtedy, gdy powstaje jakaś innowacyjna metoda (co zdarza się stosunkowo często). W większości oficjalnych konkurencji wśród dziesięciu najlepszych zawodników są tacy, którzy układają inną metodą od większości.

Jak mierzyć czasy? Jak mieszać kostkę?

Po pierwsze skorzystaj ze strony internetowej oferującej timer. Większość speedcuberów korzysta z http://cstimer.net/. Jest to istotne z dwóch powodów: po pierwsze przechowywanie czasów i liczenie średnich globalnych jest kluczowe przy poprawianiu swoich czasów. Po drugie każdy speedcuber powinien mieszać kostkę tzw. scramblami - losowo wygenerowanymi sekwencjami ruchów ograniczonych przez określone kryteria (np. nie można dostać 3-ruchowego scrambla na kostce 2x2x2).

Jeśli nie znasz notacji do kostki, którą chcesz mieszać, obejrzyj odpowiedni fragment tego filmu:

 

Co oznacza słowo X?

Najważniejsze pojęcia związane ze speedcubingiem zdefiniowaliśmy tutaj: https://www.speedcubing.pl/slownik/slownik-glowny.

Mam czasy X. Czy mogę jechać na pierwsze zawody?

Tak. Jeśli już myślisz o jechaniu na zawody, nie zwlekaj. Limitów kwalifikacyjnych zwykle nie ma, więc nie będzie problemu z rejestracją. Im wcześniej przyjedziesz na zawody, tym wcześniej będziesz potrafił radzić sobie ze stresem itd. Oczywiście na pierwszych zawodach nie wygrasz - nieważne, czy masz 10 sekund, czy minutę.

Uwaga: przed zapisaniem się na pierwsze zawody koniecznie sprawdź, jakie konkurencje będą na nich rozgrywane. Może się okazać, że na zawodach nie będzie żadnej, która będzie Ci pasować (dotyczy to głównie zawodów z "side" w nazwie).

Przed pierwszymi zawodami koniecznie zapoznaj się z Regulaminem WCA: https://www.worldcubeassociation.org/regulations/.

Gdzie znajdę listę zawodów?

Zawody oficjalnie potwierdzone przez WCA: https://www.worldcubeassociation.org/competitions?utf8=%E2%9C%93&region=Poland&search=&state=present&year=all+years&from_date=&to_date=&delegate=&display=list

Lista zawierająca także zawody, których organizacja może być mniej pewna lub zawody nieoficjalne: https://www.speedcubing.pl/kalendarz-imprez

Kiedy odbędą się zawody w mieście X?

Zawody są organizowane tam, gdzie są organizatorzy. Nie ma gwarancji, że zawody w Twoim mieście się odbędą, prawdopodobnie będziesz musiał pojechać gdzieś dalej (dotyczy to nawet niektórych miast wojewódzkich - rozmieszczenie zawodów w Polsce jest bardzo nierównomierne). Nie zmienia to faktu, że sam możesz pomóc w organizacji. Jeśli skontaktujesz się z jednym z głównych polskich organizatorów i powiesz, że znasz miejsce, w którym można zorganizować zawody (tzn. organizatorzy uzyskaliby taką zgodę), to może wkrótce zawody zostaną zorganizowane w Twoim mieście.

inne z kategorii