Ciekawostki

Trzeci Polak z sub20 w FM-ie, mistrzostwa Polski oficjalnie zapowiedziane - podsumowanie tygodnie #102

Newsy

 

Oficjalnie został wyłoniony zwycięzca konkursu na organizację Mistrzostw Polski w Speedcubingu 2022. Mistrzostwa odbędą się w dokładnie tym samym miejscu, co rok temu, a głównym organizatorem ponownie będzie Adam Polkowski. W dniach 8-10 lipca 2022 najlepsi speedcuberzy będą rywalizowali w gdańskim wieżowcu Olivia Star. Więcej informacji zostanie opublikowanych w najbliższym czasie.

 

Początek lipca prawdopodobnie będzie najbardziej emocjonującym czasem w speedcubingu od wielu lat. Na 7-10 lipca zaplanowano Mistrzostwa Ameryki Północnej, w których będą uczestniczyli prawie wszyscy najlepsi zawodnicy z kontynentu, w tym z kraju, którego obywatele zdominowali rekordy świata w prawie wszystkich konkurencjach - USA. W tym samym czasie odbędą się Mistrzostwa Polski, czyli drugiej najsilniejszego narodu w speedcubingu według różnych rankingów. Jednocześnie, w sobotę i niedzielę, reszta najlepszych europejskich speedcuberów będzie rywalizować w Warm Up Stockholm 2022, “rozgrzewką” przez Mistrzostwami Europy, które rozpoczną się już w następny czwartek po wyżej wymienionych zawodach - będą trwały od 14 do 17 lipca.

 

Tymon Kolasiński zarejestrował się na Mistrzostwa Ameryki Północnej 2022. Mistrzostwa kontynentalne są otwarte na “obcokrajowców”, którzy oczywiście nie mogą zdobyć tytułów mistrzostw tych kontynentów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że: po pierwsze byłoby to pierwsze spotkanie jedynego Europejczyka, któremu w ostatnim czasie udaje się bić rekordy świata z Amerykanami, m.in. takimi, którzy te rekordy mu zabierają (Max Park, Simon Kellum). Po drugie w tym czasie będą odbywały się mistrzostwa Polski, więc, jeśli Polak nie zmieni swojej decyzji, to w kilku konkurencjach zmieni się mistrz Polski, a poziom zawodów spadnie.

 

Jeden z najbardziej popularnych timerów, cstimer, miał dużą awarię. Wielu użytkowników straciło wszystkie swoje ustawienia. Na szczęście po kilku dniach wszystkie zostały przywrócone. A raczej: wszystkie poza tymi, które zostały wpisane przez użytkowników w czasie tych kilku dni - cstimer wrócił do wersji z 6 kwietnia.

 

Polski sklep Halcube wydał nowe smary: Peres oraz Peres Light.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Fast Minds in Poznań 2022 - Cyprian Kalbarczyk: 1Z, 0S, 0B.

 

Rejestracja - we wtorek rozpoczęła się rejestracja na BrizZon Side Open III 2022.

 

Rejestracja - wkrótce zakończy się rejestracja na Cube4fun League IV Dąbrowa Górnicza 2022. Zostało jeszcze jedno wolne miejsce (ze 160 ogółem).

 

Wyniki

 

NR (Irlandia) - Ciaran Beahan - 5x5x5 single - 37,97, 6x6x6 mo3 - 1:21,63 - kolejny tydzień z rzędu padają dobre wyniki Europejczyków w dużych kostkach. Ciaran poprawił swoje rekordy o sekundę w 5x5, półtorej sekundy w 6x6. Dzięki temu w drugiej z tych konkurencji awansował o jedno miejsce w światowym rankingu, strącając Feliksa Zemdegsa na piąte miejsce. W 5x5 umocnił się na tym samym miejscu.

 

ER - Berta Garcia Parra - 3x3x3 BLD single - 16,39 - Krzysztof Bober nie cieszył się długo rekordem Europy, bo właśnie jego ER został pobity o 0,01. Dla Hiszpanki był to czwarty rekord Europy w singlu - pierwszy pobiła 5 lat temu. Teraz zajmuje 7. miejsce na świecie w tej konkurencji.

 

NR - Bartosz Karpiński - 3x3x3 FM single - 19 - Bartosz stał się trzecim Polakiem i szesnastym zawodnikiem ogółem, któremu udało się ułożyć kostkę na zawodach poniżej 20 ruchów. To znaczy, że na niektórych scramblach nie jest możliwe pobicie tego rekordu. Razem z Kacprem Rafalskim i Szymonem Jeziorskim zajmuje 7. miejsce na świecie w tej konkurencji. Niestety do średniej weszły także wyniki 29 i 32, które nie pozwoliły na uzyskanie dobrego rezultatu - mimo NR-a Bartosz zajął trzecie miejsce na zawodach.

 

NR (Norwegia) - Kim Roger Høyland Larsen - 3x3x3 ao5 - 5,87 - Norwega prawie nikt nie zna i rzeczywiście - swoje pierwsze sub7 osiągnął dopiero miesiąc temu. To nie znaczy, że nie miał innych osiągnięć. W 2016 roku ułożył kostkę 2x2 w czasie 0,58 i do tej pory utrzymuje się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu. Poza tym był autorem byłego nieoficjalnego rekordu w pojedynczym ułożeniu kostki 3x3 - 2,82 - który, jak chyba każdy UWR w tej konkurencji, był kontrowersyjny. Teraz stał się drugim Europejczykiem ze średnią sub6, zajmuje ósme miejsce na świecie. Dzięki temu całe top10 ma średnie poniżej 6 sekund.

 

NR4  - Radomił Baran - 3x3x3 FM single - 20 - Radomił przyjechał do Poznania w bardzo konkretnym celu: zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy. Mimo że zajmował 81. miejsce na świecie w średniej, miał pojedyncze ułożenie na poziomie 26 - z dużym prawdopodobieństwem na kwalifikację by to nie wystarczyło. Już w drugim z sześciu ułożeń na zawodach udało mu się pobić swój rekord o 6 ruchów, ustanawiając trzeci najlepszy wynik w Polsce. Kilka godzin później wyprzedził go wcześniej wspomniany Bartosz Karpiński.

 

NR3 - Cyprian Kalbarczyk - 3x3x3 FM mo3 - 25,00.

 

WR fail - Carter Kucała - skewb ao5 - 2,45 - uzasadnione jest zastanawianie się, czy szybciej układa się pyraminksa, czy skewba. Nie ma dużej różnicy między czasami, które osiągają w tych konkurencjach najlepsi zawodnicy. Właśnie mogło dojść do wyrównania rekordów świata w średnich tych konkurencji, bo Carter uzyskał wynik 1,79. Jednak ostatnie ułożenie nie było ukończone (zostały 2 narożniki do obrócenia), więc przyznano mu dyskwalifikację. Nie wiadomo, ile czasu zajęłoby mu poprawne ułożenie kostki, ale można spodziewać się, że wynik byłby podobny.

 

Link

 

cstimer: http://cstimer.net/inne z kategorii