Działalność oficjalna

Za nami Gdańska Liga 2019!

Minął kolejny sezon Gdańskiej Ligi Speedcubingu. W pierwszy weekend stycznia odbyły się zawody GLS Gdynia 2020, które były finałową odsłoną i zakończeniem GLS Cup 2019. Po zawirowaniach, które miały miejsce w połowie sezonu, zmianie miejsca i aktualizacji terminów odbyło się łącznie 5 zawodów, które wyłoniły zwycięzców w łącznie 7 obszarach. Poza klasyfikacją generalną, która funkcjonowała do tej pory, zawodnicy walczyli też o punkty w 4 kategoriach wiekowych, w rankingu speedcubingowych rodziców oraz kobiet. Prześledźmy, jak zakończyły się ich starania :)

W klasyfikacji generalnej po raz pierwszy na najwyższym podium stanął Igor Ośmiałowski. W poprzednich edycjach często gościliśmy go na podium, a tym razem to on wywalczył w pięknym stylu zwycięstwo całej ligi 2019, którą zakończył mając na koncie 1056 punktów. Drugie miejsce z wynikiem 941 oczek zajął triumfator ubiegłorocznej edycji Wojciech Knott. Tylko 10 punktów mniej zanotował na swoim koncie Maciej Czapiewski, który po zwycięstwach w 2016 i 2017 w tym roku musiał zadowolić się trzecim miejscem. Maciek był nieobecny podczas GLS III i nie zdołał już nadrobić straty do ścisłej czołówki. Tuż za Maćkiem, na czwartej pozycji uplasował się Kacper Rafalski, który zgromadził 912 punktów, a stawkę zamyka Tymon Kolasiński, który wziął udział w tylko dwóćh turniejach a i tak zgromadził 745 oczek.

Wśród Pań (które w minionym sezonie stanowiły 13% uczestników) niepokonana była Kalina Jakubowska, która zwyciężyła z 500 punktami i duża przewagą nad kolejnymi zawodniczkami w stawce. Drugie miejsce wywalczyła Patrycja Michalska, która zgromadziła na swoim koncie 400 punktów. Trzecie miejsce przypadło w udziale Kindze Klonowskiej (275 oczek), a czwartą i piątą pozycję zajęły odpowiednio Malwina Szopińska (245) i Karolina Wiącek (193).

Wśród rodziców najlepszy wynik w minionym sezonie zaprezentowała Anna Kogut, która zdobyła łącznie 420 punktów. Drugie miejsce wywalczył na ostatniej prostej Przemysław Kanarski z 305 oczkami. Trzecie miejsce ze stratą zaledwie 20 punktów do vicelidera zajął Sebastian Kamiński.

Wśród najmłodszych ligowiczów (do 10 lat) najwyższe miejsce na podium wywalczył Olaf Kuźmiński. Wygrał w swojej kategorii każdy turniej, co dało mu na finiszu 500 punktów. Drugie miejsce z wynikiem 345 oczek zajęła Natalia Monkiewicz, a trzecią lokatę liczbą 246 punktów zapewnił sobie Paweł Filar. Czwarte i piąte miejsce zajęli kolejno Leon Belczak (220) i Iwo Puiszo (160).

W kategorii 11-12 lat najlepszy rezultat osiągnął Adam Chodyniecki, który podobnie jak Olaf wygrał wszystkie pojedyncze turnieje i zakończył rywalizację z liczbę 500 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Kogut z wynikiem 310 oczek. Trzecie miejsce wywalczył Mateusz Kanarski z 275 punktami. Czwarte miejsce trafiło w ręce Kamila Kwaśniewskiego, który miał zaledwie 10 punktów straty do podium. Piąte miejsce z wynikiem 167 oczek zajął Marcin Kupis.

Wśród uczestników w wieku 13-14 lat najwięcej punktów (380) zgromadził na swoim koncie Filip Szostak. Tuż za nim, ze stratą zaledwie 20 oczek uplasował się Iwo Staniszewski. Trzecie miejsce należało do Jana Jabłońskiego (320 punktów), a czwarte i piąte kolejno do Kuby Kwaśniewskiego (230) i Kingi Klonowskiej (179).

Najstarsi juniorzy GLS-u (15-16 lat) podzielili między siebie podium w następujący sposób. Pierwsze miejsce zajął Maciej Jabłoński, który zdobył 400 punktów. Drugie miejsce zajął Kacper Grzelakowski (również z 400 punktami, ale Maciej miał lepszą pojedyczną średnią), a trzecie Jakub Pawlak (147). W piątce uplasowali się również Wojciech Rogoziński i Nikodem Netkowski - obydwaj zgromadzili 131 punktów i tu ponownie miejsce rozstrzyngęła najlepsza średnia. W związku z tym czwarte miejsce przypadło Wojtkowi, a piąte Nikodemowi.

W ramach Gdańskiej Ligi odbył się również liga FM-owa. Pozwoliła ona wyłonić trójkę zawodników, którzy mogą pochwalić się najlepszymi rezultatami w układaniu kostki najmniejszą liczbą ruchów. Najlepszy wynik ligowy osiągnął Kacper Rafalski (26.67), drugą lokatę zajął Szymon Jeziorski (28.44), a trzecie miejsce wywalczył rezultatem 28.67 Marcin Stachura.

W Gdańskiej Lidze Speedcubingu 2019 wzięło udział ponad 210 zawodników, średnio w każdym turnieju startowały 103 osoby. Wśród uczestników byli nie tylko Polacy, ligę odwiedzili goście z Litwy, Niemiec, Ukrainy i Rosji.

Dla prawie 90 zawodników GLS-owe turnieje były pierwszymi oficjalnymi startami! Cieszymy się, to właśnie tu rozpoczęła się Wasza kostkowa przygoda i mamy nadzieję, że zostaniecie z nami na dłużej - na GLS-ach i innych turniejach.

Poza debiutantami byliśmy świadkami również jubileuszów naszych weteranów. Czwórka zawodników - Wojciech Knott, Kalina Jakubowska, Michał Pleskowicz i Michał Bogdan - świętowali na GLS-ie swoje setne zawody. Oczywiście każdorazowo byli uhonorowani okolicznościową mozaiką i specjalną wspominkową prezentacją :)

Na naszych oczach miało miejsce pobicie rekordu Polski w wieku pierwszego startu. Na sierpniowym turnieju kostkę ułożyła 5-letnia wówczas Tosia, która została najmłodszą Polką, która oficjalnie ułożyła kostkę. Mieszanka debiutantów, dzieci, młodzieży i doświadczonych zawodników sprawiła, że średnia wieku uczestników wyniosła około 20 lat.

W czasie wszystkich pięciu turniejów zawodnicy wykonali prawie 15 000 ułożeń. Taka liczba podejść zaowocowała mnóstwem nowych bestów oraz trzema rekordami Polski:

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, za mnóstwo pozytywnej energii, wspaniałą atmosferę, sportową rywalizację i wszystkom, co sprawiło, że każdy turniej był niezapomnianą przygodą.