Podsumowanie tygodnia

Rekordy świata z Oceanii, ogłoszone zawody na 2500 osób - podsumowanie tygodnia #103

Newsy

 

Mistrzostwa świata 2023 zostały przeniesione. Organizatorom udało się znaleźć lepsze (ich zdaniem) miejsce do przeprowadzenia turnieju. Dzięki temu limit zawodników został zwiększony z 1000 do aż 2500. Zawody nie odbędą się w Seulu, tylko w Incheon - trzecim największym mieście Korei Południowej, które znajduje się w sąsiedztwie stolicy kraju.

 

Rekord świata Maxa Parka w średniej 3x3x3 (5,08) ostatecznie został uznany. Kwestią sporną było zatwierdzenie ułożenia, po którym timer został zresetowany. Decyzja jest ostateczna - Amerykanin wrócił na pozycję lidera rankingu.

 

Większość najlepszych zawodników w konkurencji square-1 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Są oni w stanie uczestniczyć w tych samych zawodach, więc co jakiś czas dochodzi do sytuacji, gdy na jednych zawodach pojawia się kilku zawodników z rekordem życiowym poniżej 7 sekund. Aby rywalizacja była ciekawsza i każdy z nich mógł szansę układać na tych samych scramblach, wszyscy najlepsi zawodnicy startują w jednej grupie. Problem pojawia się wtedy, gdy poza nimi nikt nie potrafi mieszać square-1… Taka sytuacja miała miejsce na zawodach Bothell Spring 2022: Max Siauw pobił rekord świata o prawie pół sekundy (na 5,63), ale okazało się, że jego kostka (tak samo jak innych zawodników) wielokrotnie była błędnie pomieszana. Nie tylko ten wynik został anulowany - cała runda została przeprowadzona po raz kolejny. Niedawno podobna sytuacja miała miejsce w Australii, kiedy David Epstein (rekordzista Oceanii) dostał źle pomieszaną kostkę, a ułożenie powtórzono następnego dnia. Fakt występowania wielu misscrambli w tej konkurencji dziwi, ponieważ ze względu na ograniczone możliwości wykonywania ruchów przypadkowe popełnienie błędu jest bardzo trudne.

 

Historia “rekordów świata” ustanawianych przez roboty jest bardzo długa (nawet w Polsce odbyły się jednorazowe zawody przeznaczone wyłącznie dla robotów), ale prawie wszystkie z nich dotyczyły kostki 3x3x3. Autor kanału na YouTube Nyanyan - Cube&Engineering skonstruował robota, któremu udało się ułożyć clock w czasie 0,74. Zbudowanie robota o nazwie Solock trwało kilka dni.

 

Rodney Kinney wymyślił metodę do konkurencji 3x3x3 FM, która polega na przewidywaniu, jakie własności mają elementy kostki po wykorzystaniu techniki NISS. Poza tym pozwala na oszacowanie liczby ruchów potrzebnych do dojścia do domino reduction (w pewnych sytuacjach). Dzięki znalezieniu tej techniki próby najlepszych zawodników mogą się znacząco zmienić, a wyniki poprawić - FM-owcy prawdopodobnie będą tracili mniej czasu na mieszanie kostki podczas prób tej konkurencji.

 

Znany youcuber, czyli youtuber, którego filmy dotyczą tematyki speedcubingu, J Perm, przekroczył próg miliona subskrypcji. Jest to jeden z najlepszych wyników na świecie, wliczając osoby, których kanały opierają się wyłącznie na temacie speedcubingu i ogólnie układania.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Cube4fun V Dąbrowa Górnicza 2022 - Tymon Kolasiński: 4Z, 0S, 0B.

 

Rejestracja - w najbliższym czasie rozpoczną się rejestracje na dwa turnieje z cyklu Cube4fun League: Cube4fun League V Zawiercie 2022 oraz Cube4fun League VI Jasło 2022.

 

Wyniki

 

WR - Jasper Murray -  pyraminx ao5 - 1,66 - Jasper raczej nie jest znanym zawodnikiem. Wcześniej nie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce światowego rankingu, a nawet nie był aktualnym rekordzistą Oceanii. Podobno w jego przypadku zawody wiązały się z ogromnym stresem, przez co nie mógł pokazać swoich umiejętności. Pewnie niewielu wie, jakie czasy osiągają w treningach najlepsi zawodnicy. Po pobiciu rekordu świata zaktualizowano listę nieoficjalnych rekordów świata - okazuje się, że rekord życiowy w średniej ze 100 ułożeń nowego rekordzisty wynosi 1,57, a z 1000 - właśnie 1,66. Jasper się odblokował: najpierw ustanowił rekord Oceanii w singlu (1,15), później, jeszcze w tej samej rundzie, za każdym razem układał kostkę poniżej 2 sekund. Pobił tym samym rekord świata o 0,13 (co przy tych czasach jest ogromnym progresem) - jest to pierwszy w historii rekord Nowej Zelandii. W finale potwierdził, że to nie był przypadek - miał średnią 1,88, która dałaby mu 3. miejsce na świecie. W ciągu jednego weekendu ustanowiono aż 4 średnie sub1,9 (dwie kolejne miał Tymon Kolasiński, który po 4 ułożeniach jednej z tych średnich miał nawet teoretyczną szansę na pobicie rekordu świata na 1,65) - dla porównania: w całej historii speedcubingu przed tym weekendem ustanowiono tylko 5 tak dobrych wyników.

 

WR - David Epstein - square-1 single - 4,40 - tym razem David nie dostał misscrambla. Australijczyk pobił rekord świata Martina Vaedele Egdala o 0,19, a swój rekord Oceanii o prawie sekundę.

 

NAR - Max Park - 3x3x3 single - 4,09 - na kolejnych zawodach po ustanowieniu rekordu świata w 3x3x3 Max Park wyjątkowo nie pobił żadnego WR-a. Zamiast tego pobił rekord Ameryki Północnej, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce światowego rankingu (w każdej konkurencji, którą trenuje, jest teraz co najwyżej trzeci na świecie).

 

NR (Argentyna) - Leandro Martin Lopez - megaminx single - 28,57, ao5 - 30,60 - Leandro miał kolejne szanse na pobicie rekordu świata, których nie udało mu się wykorzystać, mimo że pobił rekordy kraju zarówno w singlu, jak i w średniej. Do rekordu świata w pojedynczym ułożeniu jest jeszcze daleko (3 sekundy; poza Juanem Pablo Huanqui wyprzedza go Nicolas Naing), ale w średniej brakuje mu tylko 0,21 do wyrównania aktualnego WR-a Peruwiańczyka. Rekordy ustanowił na zawodach, na których był najlepszy poziom w historii megaminksa, nie licząc zawodów mistrzowskich: w finale prawie wszyscy mieli średnie poniżej 50 sekund. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak jest, ale z różnych krajów Ameryki Południowej pochodzi wielu dobrych zawodników specjalizujących się w układaniu megaminksa, a w innych konkurencjach bywa o wiele gorzej.

 

SAR - Vicenzo Guerino Cecchini - square-1 ao5 - 6,44 - na swoich ostatnich zawodach (w 2019 roku) Vicenzo ustanowił rekord świata w średniej: 6,54. Dopiero teraz wrócił na zawody i pokazał, że jest w formie. W finale pobił swój rekord Ameryki Południowej o 0,1 i umocnił się na szóstej pozycji na świecie.

 

WR8 - Dylan Baumbach - square-1 single - 4,98 - w tej chwili miejsca 3-8 w światowym rankingu zajmują Amerykanie. Szóstym z nich został Dylan, który pobił swój rekord życiowy o niecałe pół sekundy.

 

WR7 - Ethan Davis - megaminx ao5 - 34,02 - najpierw na 34,78, a później o kolejne 0,76 poprawił swój rekord życiowy aktualny wicemistrz Stanów Zjednoczonych, który dzięki temu potwierdził swoją pozycję w kraju - awansował na drugie miejsce w rankingu średnich.

 

NR3 - Radomił Baran - 3x3x3 BLD mo3 - 21,74 - Radomił miał 3 bardzo równe ułożenia, dzięki czemu poprawił swój rekord życiowy w średniej o ponad sekundę i awansował na trzecie miejsce w Polsce i dwudzieste na świecie. Mimo to zajął dopiero trzecie miejsce w rundzie blinda.

 

Linki

 

Domino setup theory - nowa technika FM-owa: https://docs.google.com/document/d/1Z3O8BY1LbAMF6m55ufXtSdtBVwSJpMArtRrDT-p_CwM/edit?fbclid=IwAR3vDp9wegsafIl6NHf4TjmSKc7a_rD7QAsJhO-_2-f2BSoLcmSpiIxNTpY

 

Kanał J Perm na Youtube: https://www.youtube.com/c/JPerm

 

 

inne z kategorii