Podsumowanie tygodnia

Rekord został pobity - Podsumowanie tygodnia #148

Newsy

 

7 czerwca w okolicach godziny 15:00 mogło dojść do potencjalnego wycieku danych na stronie internetowej WCA. Przez około 70 minut odnotowano przypadki logowań na konta różnych użytkowników z nieautoryzowanych źródeł - nie można wykluczyć, że ktoś w ten sposób próbował dostać dostęp do niektórych niepublikowanych danych osobowych.

 

“Afery misscramblowej” część kolejna. Znalazł się kolejny bardzo prosty powód, dla którego zawodnicy dostają błędnie pomieszane kostki, przez co niektóre ułożenia zostają dyskwalifikowane lub zamieniane na kolejne ułożenia, zwykle wykonane na gorszych scramblach. Daniel Partridge, rekordzista Europy w pyraminksie, po konsultacji z mieszaczami doszedł do bardzo prawdopodobnego wniosku: misscramble nie był winą żadnego zawodnika, tylko samej kostki. Nie jest tajemnicą, że nietrudno wykonać jakiś ruch w nowych modelach układanek, ale przecież te ruchy czasem mogą “zrobić się same”, np. podczas przenoszenia pudełka z pomieszaną kostką. W pyraminksie ma to ogromne znaczenie, bo np. taka pomyłka może ułożyć lub pomieszać tip. Zatem najprawdopodobniej nikt nie jest odpowiedzialny za to, że ułożenie 1,16 (niedoszły rekord Wielkiej Brytanii) zostało anulowane.

 

Amerykańska firma Winning Moves była jednym z dystrybutorów kostek marki Rubik’s. Umowa wygasła, ale z taką stratą trudno się pogodzić, kiedy nie brakuje klientów na zakup nowych kostek. W związku z tym na rynku kostkowym pojawiła się nowa seria układanek właśnie od Winning Moves - Twistables. Aktualnie w sklepie można znaleźć kostki 2x2x2, 3x3x3 i 4x4x4.

 

Alessandro Magenis stworzył Cube Fights, aplikację na IOS, której celem jest organizacja pojedynków speedcuberów korzystających z tego samego urządzenia. Podobne aplikacje już istnieją, ale zwykle gracze nie mogą korzystać z jednego urządzenia jednocześnie, więc Cube Fights jest pewnego rodzaju nowością.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - BrizZon Side Open III 2023 - Szymon Grodzki: 2Z, 0S, 0B.

 

Odbyły się - Żmigród Open 2023 - Tymon Kolasiński: 6Z, 1S, 0B.

 

Odbyły się - Energy Cube Ciechanów 2023 - Michał Krasowski: 2Z, 1S, 0B.

 

Rekordy

 

WR - 3x3x3 single - Max Park - 3,13 - po 5,5 roku udało się pobić najstarszy i cieszący się największym zainteresowaniem rekord świata. Yusheng Du nie jest już najlepszy, zastąpił go wszystkim znany Max Park, a więc ponownie na szczycie jest ktoś, czyje średnie wyniki nie różnią się zbytnio od rekordu świat (Amerykanin jest drugi w światowym rankingu). Na tym poziomie poprawienie poprzedniego czasu o 0,34 to coś niezwykłego, ale trzeba pamiętać o tym, że poprzedni rekord świata był chyba jeszcze bardziej niewiarygodny. Na pewno jest jedna ogromna zaleta nowego rekordu - jest on nagrany w o wiele lepszej jakości, co na pewno będzie sprzyjało promocji speedcubingu. Samo ułożenie miało tylko 31 ruchów, co nie znaczy, że było bardzo szczęśliwe, bo rozwiązanie nie było banalne, nie każdy by to wymyślił. Parkowi do kompletu rekordów w kostkach o rozmiarach 3x3-7x7 brakuje tylko jednego, chyba najważniejszego - średniej 3x3. Biorąc pod uwagę, że jest w formie, cały czas utrzymuje drugie miejsce na świecie, a Yiheng Wang ma niewiele szans na poprawienie swojego rezultatu, pełna dominacja Amerykanina na tym polu jest możliwa. Oczywiście poza tym ma jeszcze WR w singlu układania jedną ręką, w średniej jest drugi za Patrickiem Poncem.

 

WR - square-1 single - Ryan Pilat - 3,73 - ostatni polski rekord świata został pobity. Były WR Michała Krasowskiego jest o 0,15 gorszy, jednak pod wieloma względami jest lepszy od nowego najlepszego ułożenia. Oczywiście sam wynik nie pokazuje wszystkich szczegółów. Square-1 staje się kolejną konkurencją, w której scramble mają kluczowe znaczenie. Amerykanie dostali kostkę pomieszaną łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej (przynajmniej doświadczeni speedcuberzy nie słyszeli o czymś podobnym). Do ułożenia kostki wystarczyło 5 slice'ów (ruchów prawą lub lewą ścianą o 180°). Szansa na tak niską liczbę ruchów potrzebnych do ułożenia to około 1/150000. Niestety w zawodach nie uczestniczył żaden tzw. top player square-1, więc nie wiadomo, jak by sobie z nim poradzili lepsi zawodnicy. Jedno jest pewne - sub3 było możliwe. Z szybkością Michała Krasowskiego (11 slice'ów w czasie 3,87) można by było spodziewać się czasu nie tylko sub3, ale też sub2… Z drugiej strony brak lepszych zawodników oznacza w takiej sytuacji szansę dla trochę gorszych speedcuberów. A najbardziej korzystać z takiej okazji mogą doświadczeni zawodnicy, a takich na zawodach było co najmniej kilku. I nic dziwnego, że zwyciężył Ryan Pilat (jako jedyny uzyskał sub4 mimo dwóch ogromnych pauz, które sprawiają, że to czuć wyraźny niedosyt po obejrzeniu tego ułożenia). Jeśli ktoś śledzi wyniki zawodów w USA, pewnie nie jest dla niego zdziwieniem widok tego amerykańskiego all roundera wygrywającego w każdej konkurencji na zawodach na zawodach w niektórych stanach. Rzeczywiście, nie są to zawody z najwyższym poziomem, a na turniejach wyższej rangi radzi sobie średnio (z mistrzostw Heartland wrócił tylko z 2 srebrnymi i 3 brązowymi medalami… i z rekordem świata oczywiście). Nie zmienia to faktu, że medale zdobywa w najróżniejszych konkurencjach i we wszystkim sobie radzi.

 

WR - Jayden McNeill - 3x3x3 FM mo3 - 21,00 - po wielu miesiącach starań i osiąganiu niewiarygodnych średnich wyników (w perspektywie wielu kolejnych oficjalnych zawodów) udało się wyrównać rekord świata. Nie pobić, na to jeszcze przyjdzie czas. Zatem FM ponownie jest jedyną konkurencją z remisem na pierwszym miejscu w rankingu. Jest to pierwszy rekord osiągnięty w pełni tzw. klasycznym domino reduction, w dodatku w każdym ułożeniu po DR nastąpił HTR - half turn reduction. Jest to bardzo istotny wynik pod względem rozwoju metod w tej konkurencji, ponieważ w pewien sposób zwieńczył kilkuletnie starania o kompletną zmianę myślenia o układaniu kostki jak najmniejszą liczbą ruchów. Jayden McNeill nie tylko zna chyba wszystkie, nawet najnowsze, techniki związane z domino reduction (jest ich bardzo dużo), ale też sam stworzył niektóre z nich. W samym rekordzie świata ułożenia były dość proste - poza jednym, w którym już pierwsze 4 ruchy zaskoczyły nawet najbardziej doświadczonych FM-owców. Jak zawsze, pojawia się pytanie, czy teoretycznie możliwa była poprawa tego wyniku. Była, ale tylko o 1 ruch i z użyciem czegoś niestandardowego, co rekordzista nawet rozważał, ale ostatecznie nie sprawdził wszystkich opcji związanych z ułożeniem ostatnich czterech elementów. Warto wspomnieć o tym, że nie jest to pierwszy WR tego zawodnika. Ma on już na koncie rekord świata w skewbie pobity ponad 8 lat temu. Od wielu lat nie trenuje tej konkurencji.

 

AsR - Seung Hyuk Nahm - 5x5x5 ao5 - 39,67, 6x6x6 single - 1:09,39, mo3 - 1:15,82, 7x7x7 mo3 - 1:53,79 : nie pamiętam, żebym miał okazję pisać o tylu wynikach jednocześnie. Układanie na dobrym poziomie dużych kostek bardzo temu sprzyja, ale i tak na jednych zawodach trudno pobić tyle rekordów. Od początku: 5x5 - drugie miejsce na świecie, trzecie w historii sub40, Tymon Kolasiński pobity, do Maxa Parka brakuje ponad 2,5 sekundy, co wbrew pozorom nie jest aż taką dużą różnicą. Seung na pewno liczy na swój pierwszy rekord świata po tylu latach porażek z Feliksem Zemdegsem i aktualnie Maxem Parkiem, a WR w 5x5 wygląda na najłatwiejszy do pobicia. Ale w innych konkurencjach też jest dobrze, bo w singlu 6x6 poprawił swój najlepszy wynik (nawet nie rekord kraju!) o aż 5 sekund, dzięki czemu wyprzedził wszystkich oprócz Maxa Parka - ale tu już brakuje 10 sekund do WR-a. W średniej zaliczył awans z 4. na 3. miejsce na świecie, a w 7x7 znowu wyprzedził Tymona Kolasińskiego, bijąc swój rekord życiowy o prawie 5 sekund. Tutaj też traci do rekordu świata 10 sekund.

 

AsR - Yunhao Lou - 3x3x3 FM mo3 - 21,33 - nowy rekordzista świata pojawił się w FM-ie znikąd, co właściwie sam przyznał, mówiąc, że przez ostatnie miesiące nie trenował, wcześniej miał średnie wyniki około 24 ruchów. W drugiej rundzie tych zawodów miał średnią 32,00, w dodatku przyznał, że sam jest zaskoczony tymi ułożeniami. Ale wynik to wynik, jest tak dobry, jak każdy inny na tym poziomie… Przy czym jest to jedyne 21,33 - nie ma tu żadnego remisu, co w FM-ie jest rzadkością. Co ciekawe, poprzednia rekordzistka Chin, Yiwel Liu, pobiła rekord Azji w podobny sposób, jej wynik także był ogromnym zaskoczeniem. Przy czym oczywiście Yunhao już trochę dobrych wyników ma na koncie, bo przecież był wielokrotnym rekordzistą świata w clocku. Nie można tu mówić o zmianie głównej konkurencji, bo zegar cały czas układa bardzo dobrze, ostatnio ponownie ustanowił rekord Azji.

 

WR5 - Stanley Chapel - 3x3x3 MBLD - 49/51 57:50 - w tej chwili aż 3 osoby mają 47 punktów, przy czym Stanley jest w środku pod względem czasu (drugiego kryterium). Jego dwa poprzednie rekordy były omawiane dosyć niedawno, a po samej liczbie deklarowanych kostek można było wnioskować, że nie pokazał jeszcze wszystkiego. Teraz jest bliżej do perfekcji, więc raczej następmym krokiem będzie zwiększenie liczby deklarowanych kostek.

 

WR5 - Hassan Khanani - square-1 single - 4,15 - były rekordzista świata zdążył już spaść na szóste miejsce światowego rankingu, ale właśnie najpierw wyrównał, a później poprawił swój rekord życiowy o 0,13 - na innych zawodach od tych, na których pobito rekord świata. Ciekawe jest także jego osiągnięcie w innej konkurencji, bo wygrał zawody w 2x2. Było to ogromnym wyzwaniem, ponieważ zawsze w zawodach uczestniczy razem ze swoim bratem, Zaynem, który, jak wiadomo, bardzo rzadko psuje średnie w swojej głównej konkurencji. Za to Zayn na tych samych zawodach bił swoje rekordy życiowe w square-1, więc w przyszłości można spodziewać się braterskiej rywalizacji także w tej konkurencji. Oczywiście w tej chwili Hassan jest jeszcze o wiele lepszy.od swojego brata w square-1.

 

ER - Theodor Nordstrandt - 3x3x3 FM mo3 - 22,00.

 

OcR - Charlie Eggins - 3x3x3 BLD mo3 - 15,51 - rekord pobity nieznacznie, bo o 0,05, ale najważniejsze, że pobity po raz kolejny - progres jest. Ciekawszy jest fakt, że we wszystkich trzech rundach uzyskał co najmniej jedno ułożenie sub16, co mu się wcześniej nie zdarzało. Dokładność też dobra, 8/9 (w tym 5 sub16). Oczywiście jest uzasadnione spekulowanie, że Australijczyk prędzej czy później pobije rekord świata.

 

WR8 - Brian Johnson - square-1 single - 4,29 - kiedy pojawia się bardzo dobry scramble, a w zawodach uczestniczą dobrzy zawodnicy, ale nawet niekoniecznie w tej konkurencji, tylko ogólnie w speedcubingu, można spodziewać się, że pobiją swoje rekordy życiowe i prawdopodobnie będą one godne uwagi. No właśnie, scramble dostał Brian Johnson znany z… No właśnie, to nie jest takie oczywiste. Ja, jak i pewnie większość osób, kojarzę go z najnowszych wyników, szczególnie z średniej 2x2 (WR2 jakiś czas temu). Ale okazuje się, że nie jest nowy w speedcubingu. Przeciwnie - w latach 2015-2017 był bardzo dobrym speedcuberem i ma na koncie 2 rekordy Ameryki Północnej. A teraz kontynuuje karierę, a kolejnym osiągnięciem jest wykorzystanie tego 5-slice'owego scrambla, który dał mu awans na siódme miejsce na świecie.

 

WR8 - Heewon Seo - megaminx single - 28,03, ao5 - 31,75.

 

NR (Wietnam) - Đỗ Quang Hưng - 5x5x5 ao5 - 43,88, 4x4x4 ao5 - 22,84 - w Stanach Zjednoczonych można obserwować nowego obiecującego zawodnika, który układa głównie 4x4 i 5x5. Wietnamczyk awansował na miejsca 7-8 w tych konkurencjach, dzięki czemu trudno z nim wygrać nawet na amerykańskich zawodach.

 

NR (Hiszpania) - Arnau Tous Mateu - pyraminx single - 1,02 - single w skewbie Hiszpanie mają bardzo dobre, więc teraz przyszedł czas na pyraminx. Oczywiście single nie wzbudza takich emocji jak średnia, ale też do czegoś się liczy, a ósme miejsce powinno zadowolić raczej nieznanego wcześniej zawodnika.

 

WR10 - Brendyn Dunagan - 3x3x3 OH single - 7,06.

 

WR10 - Luke Garrett - 2x2x2 ao5 - 1,25.

 

NR - Tymon Kolasiński - 2x2x2 ao5 - 1,35 - wyścig o NR dobiegł końca, ale może dopiero się zaczął, bo pewnie na pierwszym rekordzie Polski się nie skończy. Szczególnie dlatego, że wynik Macieja Czapiewskiego (były rekord świata z 2018 roku) został tylko wyrównany, więc aktualnie mamy dwóch rekordzistów Polski w tej konkurencji. Tymon Kolasiński oczywiście wznowił układanie 2x2 niedawno, może 2 miesiące temu, ale z jego ogólnymi umiejętnościami nie było wyzwaniem wyprzedzenie wszystkich pozostałych kandydatów do NR-a. A poza tym Tymon trafił na dobrego scrambla, chociaż nie najlepszego. Optymalne rozwiązanie miało 5 ruchów, ale 2 z nich były podwójne (o 180 stopni), które wykonuje się wolniej. Mimo to uzyskał czas 0,60 i szczerze mówiąc nie słyszałem o szybszym ułożeniu wykonanym na podobnym scramblu. Oczywiście z 4-ruchowcami nie warto tego wyniku porównywać, ale i tak jest bardzo solidny.

 

NR - Bartosz Karpiński - 3x3x3 OH ao5 - 10,54 - na początku kilka liczb. Ostatni rekord Polski, 10,71, utrzymywał się przez 4,5 roku. Ktoś inny niż Michał Pleskowicz ostatnio pobił NR w tej konkurencji pobił 8 lat temu (Przemysław Kaleta, 11,83). Stali bywalcy polskich zawodów nie mieli szansy obejrzeć 5 ostatnich rekordów Polski w średniej, bo Michał Pleskowicz od wielu lat mieszkał za granicą. Później w Polsce nie działo się zbyt wiele w tej konkurencji. Kilka osób próbowało pobić rekord, nawet byli blisko (np. Karol Zakrzewski, 10,82), ale wreszcie pojawił się ktoś, kto rzeczywiście ten rekord pobił. Było to Polsce bardzo potrzebne, bo był to najniżej klasyfikowany NR w rankingach po tegorocznych rekordach w clocku. Wynik ten nie został ustanowiony przez byle kogo, bo Bartosz jest multirekordzistą, ma jeszcze na koncie 19-ruchowe rozwiązanie w konkurencji 3x3 FM. Może ten wynik jest początkiem serii rekordów, jak to było w przypadku clocka - zobaczymy.

 

NR3 - Teodor Zajder - 2x2x2 ao5 - 1,41 - 7-letni Teodor nie przestaje zaskakiwać. Tym razem udało mu się pokonać swojego brata, co jest całkiem sporym osiągnięciem w skali najlepszych polskich wyników. Po dwukrotnej poprawie rekordu życiowego (najpierw 1,51, później 1,41) pokonał także Tomasza Pietruszkę, a przed nim został już tylko Maciej Czapiewski, Tymon Kolasiński i najprawdopodobniej wieloletnią kariera, w której będzie mógł osiągać takie wyniki w porównaniu do innych zawodników na świecie, a nie tylko w Polsce.

 

NR2 - Szymon Grodzki - clock single - 3,67.

 

Inne wyniki

 

Zayn Khanani dokonał czegoś, co jeszcze kilka lat temu można by rozważać w kategorii czegoś nierealnego. Ułożył kostkę 2x2 na oficjalnych zawodach trzycyfrową liczbę razy w czasie lepszym niż jedna sekunda. Do tej setki należą m.in. single 0,50 i 0,54, pierwszy z nich daje mu trzecie miejsce na świecie w tej konkurencji. Oczywiście faktem jest, że Zayn pojawia się na zawodach bardzo często, czasem nawet na więcej niż jednych w ciągu tygodnia, ale nie można mu odmówić tego, że po prostu jest dobry. Na jego kanale na YouTube można znaleźć film z zebranymi wszystkimi ułożeniami trwającymi mniej niż sekunda.

 

Była pozytywna informacja o Khananim, a teraz przyszła pora na napisanie o tym, co się nie udało. Już drugi raz kara 2 sekund zabrała mu rekord świata. Tym razem uzyskałby wynik 0,97, ale w ostatnim ułożeniu standardowe niedokręcenie ściany pozbawiło go WR-a.

 

Linki

 

Cube Fights: https://iphone.apkpure.com/app/cubefights/mycompany.cubefight

inne z kategorii