Podsumowanie tygodnia

Jonatan Kłosko pokonany po 8 latach - Podsumowanie tygodnia #145

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - GLS III 2023 - Adam Kędziorski: 1Z, 0S, 2B.

 

Odbyły się - Cube4fun Lublin 2023 - Łukasz Burliga: 2Z, 1S, 0B.

 

Odbyły się - Try not to DNF Rzeszów 2023 - Karol Piskorek: 2Z, 0S, 0B.

 

Cube Factory doczeka się w tym roku jeszcze co najmniej dwóch edycji. 17 czerwca odbędzie się Cube Factory Summer 2023 przeznaczone zarówno dla układaczy standardowych konkurencji, jak i dla blinderów (3x3 BLD, 4x4 BLD). Limit zawodników niższy niż ostatnio: 40. Rejestracja rozpocznie się 24 maja. Następna edycja odbędzie się 8 lipca, ale już nie w Łodzi, a w Kostaryce… Czasem różni organizatorzy mają taki sam pomysł na nazwanie swoich wydarzeń. Oczywiście zawody w Ameryce Środkowej nie mają nic wspólnego z polskim turniejem. Wracając do Łodzi, zmienił się skład organizatorów. Z poprzedniego zespołu pozostał tylko Szymon Grodzki, za to dołączył do niego Mikołaj Morawski.

 

W dniach 24-25 czerwca odbędą się drugie w tym roku zawody w Olsztynie - Olsztyn Open 2023. Ostatnim razem jedynym organizatorem był Maciej Spirydowicz, a tym razem dołączył do niego Piotr Olszewski. Limit zawodników: 150, zestaw konkurencji podobny do tego znanego z dwudniowych zawodów Cube4fun, a rejestracja rozpocznie się już jutro.

 

Rekordy

 

AsR - Lim Hung - 7x7x7 mo3 - 1:56,49 - w 7x7 sytuacja jest raczej jasna: jest Max Park, później długo nic, wreszcie Tymon Kolasiński i zbliżający się do niego Lim Hung, który podobno trenuje tylko 7x7. Tym razem poprawił swój wynik o pół sekundy w średniej, a singla nie udało mu się pobić (warto przypomnieć, że w tej konkurencji każdy czas wchodzi do średniej, więc rekord w pojedynczym ułożeniu bardzo sprzyja uzyskaniu dobrego czasu w średniej).

 

OcR - Alexander Vujcich - megaminx ao5 - 31,01 - rekord życiowy o 0,17 zaliczył reprezentant Nowej Zelandii, który dominuje na swoim kontynencie. Zaliczył też progres w singlu, w którym ustanowił wynik sub29, który daje mu 11. miejsce na świecie. Lepiej radzi sobie w średniej, bo umocnił się na 5. pozycji na świecie.

 

NR - Cezary Mach - skewb single - 1,05 - przez osiem lat najlepszy w Polsce był Jonatan Kłosko. Przez połowę tego czasu jego wynik był rekordem świata. Ale nawet tak dobry rezultat nie może się utrzymywać wiecznie, gdy pojawiają się nowi zawodnicy, metody, a także sprzęt, który w kontekście rekordów w pojedynczych ułożeniach ma ogromne znaczenie. Cezary Mach to bez wątpienia najlepszy kandydat do pobicia rekordu - nie tylko tego, bo na średniej chyba bardziej mu zależy (a do niej też jest już blisko). Wykorzystał 8-ruchową sekwencję (a więc nie najkrótszą z możliwych) i pokonał Jonatana o 0,05. Nowy rekordzista zajmuje teraz 8. miejsce na świecie.

 

SAR - Manuel Gutman - 4x4x4 BLD single - 1:25,73 - na ostatnich zawodach Argentyńczyk pierwszy raz od kilku lat pobił rekord Ameryki Południowej, a już na kolejnych poprawił go o 10 sekund. Różnice czasowe w 4BLD są bardzo duże (w porównaniu do innych konkurencji), więc dało mu to awans o tylko jedno miejsce - z 9. na 8. - w światowym rankingu. Przy okazji poprawił swój rekord kontynentu w 3x3x3 BLD, uzyskując swoje pierwsze sub16. Wygląda na to, że mistrz świata trenuje, aby obronić swój tytuł.

 

WR9 - Ari Randers-Pehrson - 4x4x4 ao5 - 23,49 - spadku z pierwszej dziesiątki światowego rankingu w ostatniej chwili uniknął Amerykanin, który uciekł od Leo Borromeo. Dokonał tego za sprawą promowanej przez siebie metody, którą zainteresował się jako pierwszy z czołowych zawodników na świecie. Dzięki technice OPA (OLL Parity Avoidance) oszczędza kilkanaście ruchów średnio w co drugim ułożeniu - to średnio niecała sekunda na ułożenie.

 

NR (Filipiny)/WR10 - Leo Borromeo - 4x4x4 ao5 - 23,55.

 

NR3 - Karol Piskorek - 4x4x4 BLD mo3 - 2:43,69, single - 2:08,17 - pierwsza w karierze średnia w konkurencji 4BLD wielu zawodnikom daje od razu wysokie miejsce w rankingu, bo uzyskują ją stosunkowo późno - jest to trudne do osiągnięcia. Tak było w przypadku trzeciego najlepszego Polaka, który uplasował się na 20. miejscu na świecie. W kolejnej rundzie nieznacznie (o 3 sekundy) poprawił też swój rekord życiowy w pojedynczym ułożeniu - dzięki temu jest 33. na świecie.

inne z kategorii