Podsumowanie tygodnia

Rok doświadczenia wystarczył do pobicia rekordu - Podsumowanie tygodnia #150

Newsy

 

Były szef Brytyjskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, James Molloy, przyznał się do przywłaszczania pieniędzy z budżetu tej organizacji. Nie wiadomo, jakiej kwoty pieniędzy to dotyczyło. James pełnił też istotną rolę w strukturach World Cube Association. Obie organizacje są non-profit. Zarówno UKCA, jak i WCA, prowadzą postępowanie w tej sprawie.

 

Maksymilian Gala stworzył stronę internetową Cubing predictions pozwalającą na typowanie podiów wszystkich oficjalnych zawodów i porównywanie swoich wyników w rankingach.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Dragon Cubing 2023 - Magdalena Pabisz: 2Z, 2S, 1B.

 

Odbyły się - Big ‘n Blind Szczecinek 2023 - Kajetan Opach: 3Z, 1S, 0B.

 

W dniach 4-5 sierpnia w “prywatnej rezydencji” w Dobrzeniu Wielkim odbędą się zawody Minx Fest 2023. Od takiego miejsca zawodów nie można oczekiwać zbyt wiele, jeśli chodzi o liczbę miejsc, dlatego rejestracja jest przewidziana na tylko 20 osób - a limit szybko się zapełnił. Konkurencje side’owe: większe kostki, FM, OH, square-1 i oczywiście minx. Ale to nie wszystko - zostaną zorganizowane turnieje minksów w innych rozmiarach: 2x2 (kilominx) i 5x5 (gigaminx), uwaga: pominięto rozmiar 4x4 (master kilominx).

 

Niektórzy jeszcze pamiętają pandemiczny turniej online Arkadiusza Żynela w formie lig, MBLD Cup. Można powiedzieć, że powrócił, ale w trochę innej formie… Poznań MBLD Cup 2023 to kolejne zawody organizowane w poznańskim klubie bilardowym BrizZon. Tym razem konkurencje są jeszcze mniej popularne niż zwykle: 2 próby MBLD, 4x4 BLD, 5x5 BLD, square-1 i jedna trzecia rundy konkurencji 3x3x3 FM (tzn. format bo1, bez średniej z trzech ułożeń). Zarejestrować się może 30 osób, jest jeszcze 13 wolnych miejsc.

 

Cube4fun ogłasza nowe zawody. Najpierw w znanych speedcuberom miejscach: Cube4fun Bełżyce Multi Events 2023 odbędą się w dniach 12-13 sierpnia, w czasie rozgrywania mistrzostw świata w Korei Południowej (będą to pierwsze dwa dni turnieju). Nazwa wskazuje na wiele konkurencji i rzeczywiście tak jest. Do kompletu brakuje tylko dwóch konkurencji: 5x5x5 BLD i, jak nazwa wskazuje, multi blinda.

 

Kolejne zawody Cube4fun odbędą się w: Białej Podlaskiej (27-28 sierpnia), Siedlcach (16-17 września) i Wiśle (23-24 września), wszystkie z limitem zawodników na poziomie 100, zostało jeszcze po kilkadziesiąt miejsc.

 

16 i 17 września odbędą się także zawody w Kędzierzynie-Koźlu, Goats of Cubing 2023. Konkurencje raczej standardowe (może poza wyborem dłużej układanych kostek niesześciennych, clocka i megaminksa), ale do tego dochodzi coś, co raczej wychodzi poza speedcubing, ale też jest to popularna układanka - zostanie rozegrany turniej 15 puzzle. Organizatorzy (Dominik Unijewski i Tomasz Larysz) zapewnią sprzęt do tej konkurencji. Limit zawodników: 100.

 

Niecały miesiąc później, 14-15 października, rozegrane zostaną zawody Beskid Cubing 2023. Ponownie organizatorem będzie Karol Zakrzewski, tym razem w duecie z Witoldem Sołtysikiem. Będą miały miejsce w Bielsku-Białej. Konkurencje standardowe, 120 zawodników.

 

Rekordy

 

WR - Niklas Aaseen Eliasson - clock ao5 - 3,54 - stali czytelnicy podsumowania powinni kojarzyć to nazwisko z bardzo szybkim progresem, słabymi wynikami na początku roku i rekordami życiowymi bitymi na każdych zawodach. Jego ostatni turniej nie był wyjątkiem, chociaż na kolejnych może już być znacznie trudniej, bo teraz musiałby walczyć o rekord świata. Dzięki pobiciu WR-a o 0,02: 1. ponownie wszyscy rekordziści są mężczyznami (Jacob Chambers nie uzna[miejsce na odmianę] siebie ani jako mężczyznę, ani jako kobietę, co widać na jego profilu WCA), 2. rekord zostaje w Europie, przy czym jest to jedyny europejski WR w średniej.

 

WR - Jasper Murray - pyraminx ao5 - 1,55 - nie do końca wiadomo, jak to się stało, że tak mały naród, jaki stanowią Nowozelandczycy, osiąga tak wiele w speedcubingu. Nowy najlepszy sumaryczny wynik złożony z czasów na podium należy teraz wyłącznie do reprezentantów Nowej Zelandii i wynosi 5,47. Trzy średnie sub2 w jednej rundzie same w sobie są imponujące, ale to nie wszystko, bo Jasper Murray miał trochę lepszy wynik niż zwykłe sub2. Uzyskał swój drugi rekord świata, tym razem wyrównany (remis z Ezra Shere). Wracając do Nowej Zelandii, to nie jedyna sensacja tych zawodów. W clocku także uzyskali najlepsze podium na świecie, na które złożyły się czasy 4,23, 4,63 i 4,70. Przy czym tutaj można znaleźć wyjaśnienie tak dobrych wyników: Nowozelandczycy używają własnej lekko zmienionej wersji metody, w której nie obracają kostki - została ona zaprojektowana przez Benjamina Paula. Od standardowej metody różni się kolejnością wykonywania pewnych ruchów, co nie jest dużą zmianą, ale chyba daje dobre rezultaty.

 

WR - Max Park - 5x5x5 ao5 - 36,46 - jakiś czas temu wydawało się, że za chwilę Max Park straci swój rekord świata w 5x5, ale to już przeszłość. Teraz poprawia rekordy i regularnie prezentuje bardzo wysoki poziom w tej konkurencji. Dzięki temu powiększył swoją przewagę nad rywalami do ponad 3 sekund, czyli prawie 10% całkowitego czasu - to już jest zauważalna różnica.

 

WR2 - Sameer Aggarwal - square-1 ao5 - 5,12 - po kilkunastu miesiącach wreszcie ktoś zbliżył się do wyniku Maca Siauwa, 5,02. Tym kimś jest poprzedni rekordzista świata, który, tak jak Benjamin Gottschalk, po pamiętnych mistrzostwach północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych nie miał większych sukcesów, nie pobił żadnego rekordy życiowego, a nawet spadł w rankingu pojedynczych ułożeń poza pierwszą dziesiątkę. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia wyrównał dawną najlepszą średnią, a na innych zawodach poprawił ją o 0,31. Do rekordu świata brakuje 0,10, oczywiście nikt poza Maxem go nie wyprzedza.

 

NR (Kanada) - Elliott Kobelansky - 3x3x3 BLD single - 13,24 - co się wydarzyło na tych zawodach… Spotkali się: Tommy Cherry, Elliott Kobelansky (już po raz kolejny) oraz Stanley Chapel, a więc trzech najlepszych blinderów w Ameryce Północnej. Ostatni z nich nie zrobił nic spektakularnego, więc skupię się tylko na pierwszych dwóch. Tommy Cherry ułożył kostkę z sukcesem czterokrotnie poniżej 14 sekund, a każdy taki czas jest bardzo dobry. W dodatku dwa z tych ułożeń ukończył w obrębie jednej średniej. Ale to nie wszystko: jedno z nich, 13,88, tak naprawdę było szybsze, ale przez niedokręcenie ściany zostało ukarane karą 2 sekund. Tak, do pobicia rekordu świata o sekundę brakowało kilkudziesięciu stopni w ostatnim ruchu. W dodatku na najgorszym ułożeniu (pierwotnie 15,76) także dodano 2 sekundy. Bez jednej z tych kar byłby już rekord świata w średniej, a bez obu byłby on pobity aż o sekundę, na 13,76. Przez to w pierwszej rundzie Tommy Cherry przegrał, bo jego główny rywal ustanowił swoje pierwsze sub14 - i to od razu 13,24 (WR2). W drugiej rundzie już Tommy wygrał (13,84), a finał także był wyjątkowy: Elliott miał w niej drugie w karierze sub14, tym razem 13,34. W związku z tym 13,58 Tommy’ego nie wystarczyło do zwycięstwa w zawodach. W dodatku Cherry miał średnią 14,78, więc ponownie niewiele brakowało do pobicia WR-a. Razem ze Stanleyem Chapelem ustanowili oni nowe najlepsze podium - o aż 2,5 sekundy lepsze od poprzedniego rekordu.

 

OcR - Dwyane Ramos - 3x3x3 OH ao5 - 8,88 - jeszcze na chwilę wrócę do Nowej Zelandii, ponieważ tam najlepszy na świecie użytkownik metody roux w układaniu jedną ręką ponownie zbliżył się do rekordu świata, tym razem o 0,07, a brakuje mu jeszcze 0,23. Przed nim są tylko: Max Park i Patrick Ponce, obaj w tym roku nie poprawili swoich najlepszych rezultatów. Dwyane w tym momencie jest jednym z głównych kandydatów do wygrania  zbliżających się mistrzostw świata.

 

ER - Ciaran Beahan - 6x6x6 single - 1:11,58, NR (Irlandia) - 6x6x6 mo3 - 1:16,71 - progres o kilka dziesiątych sekundy w skali 70- czy 80-sekundowych ułożeń nie jest spektakularny, ale Ciaran może pochwalić się kolejnym rekordem Europy na koncie. W średniej poprawa czasu o 0,19, więc też niewiele. Do rekordu Europy Tymona Kolasińskiego brakuje 3 sekund, a dalej jest już tylko Max Park z 5-sekundową przewagą.

 

SAR - Manuel Gutman - 4x4x4 BLD single - 1:21,04, 5x5x5 BLD single - 3:17,39 - tak jak w przypadku Niklasa Aassena Eliassona, Manuel w ostatnim czasie na każdych zawodach bije rekordy życiowe, a przy okazji najpierw rekordy kraju, a teraz kontynentu. Z taką formą można spodziewać się od niego przyzwoitego wyniku na mistrzostwach świata, chociaż konkurencja w bigBLD jest ogromna i o podium może być ciężko, zakładając, że lepsi zawodnicy nie zaliczą nieoczekiwanych dyskwalifikacji wszystkich ułożeń. W 5BLD Argentyńczyk jest teraz 6. na świecie, a w 4BLD awansował na 4. miejsce rankingu.

 

WR5 - Harsha Paladugu - pyraminx single - 0,98 - półtora roku temu Harsha uzyskał pierwsze w historii "niepolskie" sub1. Teraz ten rezultat wyrównał, przy czym był tak samo szybki jak wtedy (czyli bardzo szybki): oba ułożenia miały 9 ruchów, 3 z nich to ruchy tipami. Amerykanin od dawna jest znany ze świetnej egzekucji tego typu scrambli, ale na razie nie miał okazji zmierzyć się z bardziej szczęśliwym scramblem.

 

NR (Malezja) - Lim Hung - 7x7x7 single - 1:49,18.

 

OcR - Alexander Vujcich - megaminx single - 28,20, ao5 - 30,40.

 

ER - Juliette Sebastien - 3x3x3 OH ao5 - 9,23 - Juliette wróciła do układania na najwyższym poziomie. Niedawno uzyskała wynik sub7 w pojedynczym ułożeniu, a teraz dołożyła do tego kolejny w swojej karierze rekord Europy (jak zwykle, jest jedyną kobietą z ER-em). Siódme miejsce na świecie osiągnęła dzięki poprawieniu swojej najlepszej średniej o 0,31. W związku z tym ponownie w top7 jest więcej użytkowników metody CFOP niż roux.

 

NR (Indonezja) - Firstian Fushada - 6x6x6 single - 1:15,22, 5x5x5 single - 41,56 - przy takim all rounderze jak Firstian trudno przewidzieć, jakie rekordy kraju ustanowi w danym tygodniu. Tym razem miał wiele rund większych kostek, które dobrze wykorzystał: w 6x6 awansował na 8., a w 7x7 - na 10. miejsce w rankingu.

 

WR9 - Reed W. Richardson - clock ao5 - 4,16.

 

NR (Filipiny) - Sean Patrick Villanueva - 3x3x3 single - 4,11 - Leo Borromeo został pokonany we własnym kraju przez swojego wieloletniego głównego rywala, który jako jeden z nielicznych speedcuberów, układając obiema rękami, korzysta z metody roux. Właśnie pobił rekord dla roux w pojedynczym ułożeniu i nawet uplasował się on na 10. miejscu światowego rankingu - tak wysoko niestandardowe ułożenie (z perspektywy przeciętnego speedcubera, prawdopodobnie użytkownika CFOP) nie było od wielu lat, chyba od czasów Alexandra Lau, czyli już przez 10 lat.

 

NR2 - Mikołaj Morawski - 4x4x4 BLD mo3 - 2:03,16, NR3 - 4x4x4 BLD single - 1:57,03 - ustanowienie średniej lepszej od dotychczasowego najlepszego singla jest dużym osiągnięciem, szczególnie uwzględniając fakt, że jest to pierwsza średnia Mikołaja w 4x4 bez patrzenia. Single daje mu 26. miejsce na świecie (m.in. za Kamilem Przybylskim), ale średnia jest już sklasyfikowana o wiele wyżej - na 12. miejscu, przy czym w Polsce przegrywa tylko z Adrianem Dębskim (o 17 sekund).

 

NR4 (WR15) - Michał Krasowski - skewb ao5 - 2,21 - Michał pobił o 0,02 rekord życiowy z 2018 roku, który wówczas był drugim najlepszym wynikiem na świecie (i drugim w Polsce). Teraz 2,21 daje dopiero 15. miejsce, a w Polsce wyprzedza go 3 osoby. Średnią można w pewnym sensie uznać za przypadkową, ponieważ rekordzista Europy w square-1 od lat nie trenuje skewba - po prostu trafiły się dobre scramble. 

 

NR - Bartosz Karpiński - 3x3x3 OH ao5 - 10,36 - bardzo optymistyczny jest fakt, że poprzedni NR (10,54) nie był jednorazowym wynikiem, tylko Bartosz bardzo szybko ponownie pobił swój rekord. Jednak dalej jest to najniżej sklasyfikowany polski NR, więc uzasadnione jest oczekiwanie kolejnych sukcesów tego zawodnika.

 

Inne wyniki

 

W zawodach w Kazachstanie uczestniczył właśnie pewien 11-letni Rosjanin, którego wyniki są warte odnotowania - już po jednym występie można go zaliczyć do grona największych odkryć tego roku, a jego wiek dodatkowo sprzyja rozwojowi. Timofei Tarasenko, bo o nim mowa, zaliczył solidne wyniki w siedmiu różnych konkurencjach (tylko na jednych zawodach, pierwszych po przerwie), wliczając w to 33,87 w średniej megaminksa (WR16, rekord Rosji), 25,22 ao5 w 4x4x4 (WR22, rekord Rosji) i 7,88 single w OH (WR37). Oczywiście konkurencja jest mocna, bo w tym roku Chińczycy zaczęli ponownie przejmować rankingi, ale Timofei już został zauważony, a pewnie na tym nie zakończy - o ile sytuacja polityczna się nie pogorszy, ponieważ oczywiście dalej WCA nie pozwala na organizowanie zawodów w Rosji, a wyjazd za granicę może nie być taki banalny, gdy kraj jest w stanie wojny.

 

Link

 

Cubing predictions: https://maxidragon.github.io/CubingPredictions

 

inne z kategorii