Podsumowanie tygodnia

Pierwszy rekord świata LML-a (?), Zayn Khanani podwójnym rekordzistą świata - Podsumowanie tygodnia #108

Newsy

 

Rozpoczęła się rejestracja na Mistrzostwa Polski w Speedcubingu 2022. Podzielono ją na dwie części - teraz mogą zapisywać się tylko najlepsi zawodnicy. Zostało 7 wolnych miejsc. Jeśli nie zostaną zapełnione w tym tygodniu, rejestracja zostanie otwarta dla trochę gorszych zawodników. Spośród wszystkich Polaków zajmujących miejsca 1-3 w Polsce w co najmniej jednej konkurencji nie zapisało się tylko 5 zawodników - prawie wszyscy nieaktywni od dłuższego czasu.

 

DaYan wydał nową kostkę 5x5 - Dayan Nezha 5M.

 

QYtoys wydało X-man Design Wingy V2 - drugiego skewba z serii Wingy.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Gniezno Big Blind Cubing 2022 - Adrian Dębski: 2Z, 0S, 1B.

 

Plany - w dniach 22-23 października mają odbyć się zawody Cubing Rising Stars Olesno 2022. Na razie nie podano bardziej szczegółowych informacji na ich temat.

 

Rejestracja - rozpoczęła się rejestracja na zawody Cubing in Warsaw 2022, które mogą być największe spośród polskich zawodów po przerwie pandemicznej (limit zawodników wynosi 200).

 

Rejestracja - od środy będzie można się zarejestrować na zawody Cube4fun League VIII Bełżyce 202, na których organizatorzy mogą przyjąć 200 osób. A kolejnego dnia rozpocznie się rejestracja na zawody z tej samej serii w Bielsku-Białej - też na 200 osób.

 

Rekordy

 

WR - Leandro Martin Lopez - megaminx ao5 - 29,27 - kilku najlepszych zawodników na świecie ma wyrównany poziom w megaminksie, więc pojawiały się spekulacje dotyczące następnego rekordzisty po Juan Pablo Huanqui (jego rekordy utrzymywały się na szczycie rankingu od 4 lat) i pierwszej osoby, której wynik będzie lepszy od 30 sekund. Według różnych opinii największe szanse miał stosunkowo mało znany Argentyńczyk, który zaliczył duży progres w czasie pandemii, a ostatnio udało mu się pobić większość nieoficjalnych rekordów świata - układa średnio sub30. I się udało, chociaż nie jest to takie pewne. Przed najlepszym ułożeniem w średniej (28,28) i jednocześnie rekordzie kraju w singlu, podczas preinspekcji, przypadkowo wykonał około pół ruchu. Trudno stwierdzić, czy jest to więcej, czy mniej niż 36° (taki jest dopuszczalny limit). Jeśli więcej, to ułożenie zostanie unieważnione, a pozostałe ułożenia nie wystarcza do pobicia żadnego rekordu. Podobna sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu, kiedy po jednym z ułożeń Maxa Parka w rekordowej średniej 3x3 timer został zresetowany przed zatwierdzeniem wyniku. Wtedy rekord został uznany, ale sytuacja była trochę inna. Czekamy na oficjalną decyzję w sprawie WR-a tzw. LML-a. Jeżeli ułożenie zostanie zdyskwalifikowane, to i tak Leandro będzie miał na koncie kolejny rekord. Drugie najlepsze ułożenie w tej rundzie to 28,44 - NR o 0,13.

 

WR - Zayn Khanani - skewb ao5 - 1,84 - Zayn jest najlepszy już nie tylko w 2x2, ale też w skewbie, w którym wyprzedził Cartera Kucala. Wcześniej był drugi na świecie, zresztą drugie miejsce na świecie miałby zapewnione na tych samych zawodach (średnia 2,01 w innej rundzie). Do WR-a dołożył single 1,10, 5. najlepszy czas na świecie.

 

NAR - Caleb Trelford - clock ao5 - 4,37 - kolejne 5 w ciągu jednego weekendu i kolejny rekord Caleba, który używa mało popularnej metody no flip. Metoda ta bywa ryzykowna, częściej niż inni zawodnicy na tym poziomie Amerykanin ma DNF-y i słabe ułożenia, ale, jeśli nie ma pecha, to osiąga bardzo dobre wyniki. Dzięki temu zbliża się do trzeciego w rankingu Jacobs Chambersa.

 

NR (Hiszpania) - Mauro Moises Ortega Lopez - 3x3x3 FM mo3 - 22,33 - Mauro już dwa lata temu miał swoje pierwsze sub20, ale brakowało mu dobrej średniej. Na ostatnich zawodach miał 2 rundy, a już w pierwszych dwóch próbach uzyskał wyniki 22 i 20. Do rekordu Europy potrzebował 24, a do rekordu świata - 21. Ostatecznie miał 25, co dało tylko rekord kraju.

 

WR8 - Michael Nielsen - pyraminx ao5 - 2,03 - najgorszym wynikiem w pierwszej dziesiątce rankingu pyraminksa jest już 2,03 (co i tak jest gorszym czasem niż rekord świata z 2017 roku - nawet w tak szybkiej konkurencji różnice są dość duże). Michael miał pecha, bo na jednym z ułożeń dostał dyskwalifikację, bo próbował wykonać 3 ostatnie ruchy, ale prawdopodobnie przez problem ze sprzętem w końcu nie ułożył kostki. Bez kary miałby średnią 1,81, czyli trzecia najlepsza średnia na świecie.

 

NR - Adrian Dębski - 4x4x4 BLD single - 1:47,96 - ostatni rekord Polski w pojedynczym ułożeniu 4BLD padł podczas Mistrzostw Polski 2019. Kolejny, ale tym razem w średniej - na Mistrzostwach Polski 2021. A teraz został pobity na jednych z dwóch zawodów kwalifikacyjnych na Mistrzostwa Polski 2022. Pobicie NR-a o 8 sekund dało Adrianowi awans z 17. na 11. miejsce w światowym rankingu.

 

NR2, NR3 - Kamil Przybylski - 4x4x4 BLD single - 1:59,04, mo3 - 2:51,33 - bigBLD nie jest uważany za specjalność Polaków, ale okazuje się, że wśród 15 najlepszych zawodników na świecie w średniej 4BLD jest trzech z nich. Kamil Przybylski właśnie dołączył do tego grona, przy okazji bijąc swój rekord życiowy w singlu - jako drugi Polak ustanowił sub2. Dzięki temu wyprzedził Grzegorza Jałochę aż o 18 sekund.

 

UER - Jakub Hibszer - pyraminx ao5 - 1,27 - ostatnio pisałem o aż czterech nieoficjalnych rekordach świata pobitych w ciągu jednego tygodnia. W kolejnym tygodniu zostało pobitych kilka nieoficjalnych rekordów Polski. Pierwszy z nich jest przy okazji nieoficjalnym rekordem Europy, a poprzednim rekordzistą był też Polak - Tymon Kolasiński (aktualny oficjalny rekordzista Europy).

 

UNR - Adrian Dębski - 3x3x3 BLD single - 11,73 - prawdopodobnie perspektywa udziału w kilku zawodach z konkurencjami bigBLD w krótkim czasie zmotywowała Adriana do treningów. I tak podczas domowej sesji wykręcił singla sub12. A ten, chociaż zdecydowanie lepszy od oficjalnych rezultatów, stanowi świadectwo możliwości Adriana w tej konkurencji.

 

UNR - Adrian Dębski - 5x5x5 BLD single - 3:02,69 - rekordzista Polski układał także 5x5 bez patrzenia, bijąc swój UNR kilka razy. Sub3 się nie udało ale czas i tak jest dobry.

 

inne z kategorii