Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia #92

Newsy

 

Dobiegł końca 1. Plebiscyt na Człowieka Roku Polskiego Speedcubingu. Poprzez głosowanie speedcuberzy wybrali najlepszego speedcubera 2021 roku, odkrycie roku, najlepszego organizatora oraz medium. Film z ogłoszeniem wyników nagrał Adam Gottscholl. Organizatorzy zapowiedzieli, że w następnym roku (a raczej: w następnych latach) chcą przeprowadzić kolejne edycje plebiscytu.

 

Cube4Fun istniał już od pewnego czasu, ale dopiero teraz powstała oficjalna strona internetowa. Cube4Fun prowadzi dwa rodzaje działalności: jedną jest organizacja zawodów (można nazwać C4F spadkobiercą 4Event, organizacji odpowiedzialnej za przeprowadzenie największej liczby zawodów w ciągu ostatnich lat w Polsce, która była zarządzana przez Piotra Tokarskiego - tak samo jak Cube4Fun), a drugą - uczenie układania oraz prowadzenie treningów speedcubingu dla lepszych zawodników.

 

Kymberlyn Calderon odkrył błąd w bazie wyników WCA. Okazało się, że Maxowi Parkowi niesłusznie nie przyznano rekordu Stanów Zjednoczonych. W pierwszej rundzie mistrzostw krajowych w 2016 roku pobił on rekord Ameryki Północnej w średniej 4x4x4 (29,06). Następnie w półfinale poprawił swój rezultat (28,49), a więc ponownie pobił NAR. Jednak w finale stracił ten rekord, gdyż Bill Wang wygrał z wynikiem 27,91. Z tym, że Bill pochodzi z Kanady, a nie ze Stanów Zjednoczonych. Zatem Max Park powinien zostać rekordzistą kraju, jednak tak się nie stało.

 

Użytkownik corenpuzzle skonstruował największy pyraminx na świecie - pyraminx w wersji 13x13x13. Ten sam człowiek wcześniej stworzył największy megaminx - atlasminx (megaminx w wersji 19x19x19).

 

Film Tymona Kolasińskiego dotyczący rekordu świata w średniej 3x3x3 najprawdopodobniej stał się pierwszym polskim filmem przedstawiającym konkretne ułożenia, który ma ponad milion wyświetleń. Wystarczył do tego miesiąc.

 

Zawody w Polsce

 

Plany - Dragon Side Open 2022 - zostały zapowiedziane zawody bardzo przypominające poznańskie zawody z cyklu BrizZon pod względem konkurencji.

 

Plany - WLTD Poznań Side Open 2022 - kolejne poznańskie zawody z side'owymi konkurencjami. Będą to pierwsze zawody od października z konkurencją 3x3x3 FM, ponadto w konkurencji 5x5x5 limit oraz cutoff będą wyjątkowo łagodne w skali polskich zawodów.

 

Plany - Cube4Fun League Koło 2022 - najprawdopodobniej 3 z 4 pierwszych polskich zawodów w 2022 roku odbędzie się w Wielkopolsce. W Kole rozpocznie się nowa liga - Cube4Fun League. Limit zawodników wynosi 180 - najwięcej od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

 

Plany - Cube4Fun League II Kluczbork 2022 - drugie zawody z cyklu Cube4Fun odbędą się w Kluczborku między 11. i 12. marca 2022.

 

Wyniki

 

WR - Simon Kellum - pyraminx ao5 - 1,79 - w drugiej rundzie w ciągu jednego weekendu Simon awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu z wynikiem 2,05. Jednak dwie rundy to nie wszystko, ponieważ następnego dnia miał jeszcze 3 rundy. W ostatniej z nich trafił na świetne scramble, dzięki czemu miał okazję na ustanowienie bardzo dobrego wyniku. Szansę wykorzystał i ustanowił nowy rekord świata. Tym samym Tymon Kolasiński stracił WR po raz pierwszy od 2017 roku.

 

NAR - Nicolas Naing - megaminx single, ao5 - 28,19, 32,42 - Amerykanie utrzymują w tej chwili 14 z 17 rekordów świata w średnich. Można zadawać pytanie, czy mają szansę pobić kolejne. Nicolas pokazuje, że w megaminksie jest to możliwe, bijąc swoje własne rekordy Ameryki Północnej. 

 

NAR - Harsha Paladugu - pyraminx single - 0,98 - rekordzista świata na tym scramblu miał wynik o 0,26 gorszy. Czasem informuję o tym, że zostaje pobity rekord świata na scramblu o określonej długości. Zwykle są to 7- albo 8-ruchowce, a Harsha ustanowił czwarte sub1 na świecie, układając pyraminksa 9 ruchami, co daje ponad 9 ruchów na sekundę.

 

WR5 - Luke Van Laningham - skewb ao5 - 2,20 - Luke jest drugim speedcuberem, który osiągnął sub2 w średniej pyraminksa. Okazało się, że trenuje też skewba i właśnie awansował na piąte miejsce na świecie. W tej chwili w pierwszej szóstce na świecie jest trzech Polaków i trzech Amerykanów, dla których do niedawna była to konkurencja, w której rekord USA był najgorszy.

 

WR5 - Simon Kellum - skewb single - 1,10 - tak jak Luke Van Laningham, Simon Kellum także układa na dobrym poziomie pyraminksa i skewba. W średniej jeszcze nie ma wyników wartych uwagi, ale w pojedynczym ułożeniu udało mu się awansować na piąte miejsce światowego rankingu.

 

WR5 - AJ Kamal - 3x3x3 FM mo3 - 22,67 - kolejne WR5 w tym podsumowaniu ale tym razem w zupełnie innej konkurencji. AJ był znany od dawna, ale jego wyniki do tej pory nie były wybitne. Na ostatnich zawodach poprawił swój rekord życiowy, zaczynając od pojedynczego ułożenia ma poziomie 20 ruchów. Warto dodać, że były to zawody lokalne o najwyższym poziomie w historii (średnia 24,00 nie dawałaby miejsca na podium).

 

NR (Dania) - Rasmus Stub Detlefsen - square-1 ao5 - 6,56 - kolejne miejsce z top10 w tym tygodniu, ale pobite przez reprezentanta innego kraju niż USA, który dzięki temu pobił rekord kraju. Był to jego pierwszy NR od dawna, który nie był rekordem Europy - w rankingu wyprzedza go Michał Krasowski.

 

WR8 - Luke Garrett - 3x3x3 OH single, ao5 - 7,59, 10,01 - zawodnik znany z występu w Monkey League osiągnął dobre rezultaty w 3x3x3 OH - konkurencji, w której stosunek rekordu świata do 10. miejsca na świecie jest najniższy spośród wszystkich konkurencji.

 

WR9 - Luke Van Laningham - 2x2x2 ao5 - 1,36 - WR3 w pyraminksie, WR5 w skewbie I WR9 w 2x2. Trudno się nie zgodzić z tezą, że Luke jest najlepszym zawodnikiem w szybkich konkurencjach z takimi wynikami.

 

WR10 - John Gaynor - pyraminx ao5 - 2,11 - ostatnio w Stanach Zjednoczonych tak bywa, że w jednych zawodach startują niemal wszyscy Amerykanie, którzy mają szansę na ustanowienie świetnych wyników w danej konkurencji. Ostatnio tak było np. w square-1, a w ostatni weekend w pyraminksie. John Gaynor jest od dawna wśród najlepszych zawodników, a teraz na rekordowych scramblach poprawił swój rekord życiowy i powrócił do pierwszej dziesiątki światowego rankingu.

 

UWR - Parker Trager - pyraminx ao5 - 1,06 - nieoficjalna średnia na poziomie około 10. miejsca na świecie w większych kostkach nie jest czymś niespotykanym, ale w szybkich konkurencjach bardzo rzadko coś takiego ma miejsce.

 

Linki

 

1. Plebiscyt na Człowieka Roku Polskiego Speedcubingu: https://www.youtube.com/watch?v=zImkgluKnJk&t=40s

 

Strona internetowa Cube4Fun: https://cube4fun.pl/

 

Nagranie rekordu świata w średniej 3x3x3 Tymona Kolasińskiego: https://www.youtube.com/watch?v=BxWbYB4kI8M

inne z kategorii