Podsumowanie tygodnia

Wyższe podatki dla WCA i pojedynek bigblinderów - Podsumowanie tygodnia #121

Newsy

 

WCA Dues, czyli tzw. podatek dla WCA został zwiększony 3-krotnie. Wszystkie zawody ogłoszone po 24 października będą podlegały pod nowe zasady, według których 15% średniego wpisowego z zawodów musi zostać odprowadzone do budżetu WCA. "Średnie" dotyczy zawodów z różnymi stawkami wpisowego, np. w zależności od wybranych konkurencji (taki system zastosowano na mistrzostwach Europy 2022). Można spodziewać się, że opłaty za wzięcie udziału w zawodach zostaną zwiększone już w najbliższej przyszłości.

 

Organizatorzy zawodów pojawiają się w różnych egzotycznych miejscach na świecie. Właśnie odbyły się zawody na karaibskiej wyspie Curaçao będącej terytorium zależnym Holandii. W odróżnieniu od wielu organizacji sportowych WCA nie uznaje terytoriów zależnych jako osobne twory, więc zawodnicy pochodzący z tego kraju są oznaczeni po prostu jako Holendrzy, a zawody oficjalnie odbyły się w Holandii.

 

Zawody w Polsce

 

Odbyły się - Cube4fun on Dębica 2022 - Magdalena Pabisz: 6Z, 2S, 0B.

 

Odbyły się - Lake Cubing Szczecinek 2022 - Karol Zakrzewski: 3Z, 0S, 1B.

 

Rejestracja - 24 października rozpocznie się rejestracja na zapowiadane od dawna krakowskie zawody Dragon Cubing 2022.

 

Rejestracja - na Mikołajki Open 2022 można się zapisywać jeszcze przez tydzień. Na razie frekwencja jest bardzo niska jak na obecne standardy w Polsce, bo zapisało się dopiero 46 zawodników (miejsc jest 70).

 

Plany - Cube4fun in Lubartów 2022 - Lubartów jest bardzo małym miastem jak na więcej niż jedne zawody w roku, ale nie przeszkadza to w organizacji - pod koniec listopada odbędą się trzecie zawody w tym mieście, przy czym pierwsze zostały zorganizowane w grudniu 2021 roku.

 

Odbyły się (Wielka Brytania) - Bishop's Stordford Autumn - British Blind Off 2022 - Adrian Dębski: 3Z, 1S, 0B - razem z Kamilem Przybylskim (0Z, 2S, 2B) zdobyli prawie połowę medali rozdanych na zawodach.

 

Rekordy

 

WR2 - Brian Johnson - 2x2x2 ao5 - 1,18 - czasem zdarza mi się przegapić sprawdzenie pewnych zawodów, ale w tym przypadku wynik jest tak ważny, że muszę do niego wrócić po tygodniu. Brian był jednym z najlepszych kandydatów w walce o drugie miejsce na świecie w 2x2 (nie o pierwsze, bo Zayn Khanani jest daleko przed konkurencją), chociaż do tej pory raczej nie miał sukcesów na oficjalnych zawodach w tej konkurencji. Tym razem się udało, podobno na łatwych scramblach, ale tak działa 2x2.

 

ER - Adrian Dębski - 5x5x5 BLD single - 3:34,45, 5x5x5 BLD mo3 - 4:25,56 - Adrian był jednym z najlepszych zawodników, którzy nie pojawili się na Mistrzostwach Europy, które wygrał Kamil Przybylski. Tym razem na zawodach w Wielkiej Brytanii, gdzie aktualnie mieszka Adrian Dębski, zmierzył się mistrz Polski i rekordzista Polski w pojedynczym ułożeniu z mistrzem Europy i rekordzistą Polski w średniej. Ten pierwszy, czyli Adrian Dębski, nie tylko wygrał, ale zrobił coś więcej: pobił rekord Europy. W pierwszej rundzie 3-krotnie ułożył kostkę na dobrym poziomie (ten "dobry" poziom oznacza m.in. rekord Polski w singlu, 4:06,26 ustanowiony w ostatnim ułożeniu rundy, kiedy nowy rekordzista miał świadomość, że szansa na pobicie rekordu Polski w średniej jest kwestią poprawnego ułożenia kostki). Tym wynikiem pokazał, jaki był poprzedni wynik Kamila Przybylskiego - pobicie rekordu o aż 1:45 nie bierze się z przypadku. Za to rekord Europy ustanowiony przez Ezra Hitachi kilka tygodni temu został pobity o prawie 20 sekund. Ale to nie wszystko, bo na zawodach z cyklu BBO 2022 zorganizowano dwie rundy 5BLD - w drugiej można było liczyć na rewanż, ale wygranie z rekordzistą Polski w takiej formie wydaje się być nierealne. Rzeczywiście, nikt z Europy nie mógłby się z nim mierzyć w tej rundzie, ponieważ pobił rekord Europy Daniela Wallina o 4 sekundy. Średnia jest 4. na świecie, a single 6. w światowym rankingu.

 

NR (Kanada) - Elliott Kobelansky - 48/50 58:21 - na czwarte miejsce w światowym rankingu awansował wszechstronny blinder pochodzący z Kanady, który, w przeciwieństwie do jego głównych rywali w MBLD, osiąga jeszcze lepsze wyniki w 3x3x3 BLD (właśnie po raz kolejny ułożył kostkę bez patrzenia w czasie krótszym niż 15 sekund). 46 punktów to wynik dobrze znany Polakom, bo jeszcze niedawno taki był NR, ale też NR2. Niedawno NR został poprawiony o kolejny punkt, a teraz Polacy zostali rozdzieleni w rankingu.

 

WR4 - Graham Siggins - 4x4x4 BLD - 1:23,41 - w Ameryce big blindy też się układa, chociaż stwierdzenie, że Amerykanie sobie sobie radzą w tych konkurencjach najgorzej, jest uzasadnione. Ale trudno, żeby w tak dużym kraju nie znalazły się pojedyncze przypadki dobrych zawodników w danej dziedzinie. Graham Siggins jest jednym z nich i właśnie poprawił swój najlepszy wynik o 15 sekund, dzięki czemu awansował z 6. na 4. miejsce światowego rankingu.

 

WR10/NR (Australia) - Riley Dexter - pyraminx ao5 - 1,90 - Australijczycy z tygodnia na tydzień stają się coraz mocniejsi tak samo jak coraz lepsze jest top10 w pyraminksie. Jeszcze niecałe 3 miesiące temu 2,02 dawało miejsce w najlepszej dziesiątce światowego rankingu, a teraz już tylko 1,90 się utrzymuje. Właśnie z top10 wypadła Magdalena Pabisz.

 

WR9 - Simon Kellum - pyraminx single - 1,08 - byłemu rekordziście świata w średniej nie udaje się poprawiać swojego rezultatu, ale w singlu już ma progres. Do WR-a zabrakło 0,17.

 

OcR - Phoenix Patterson - 2x2x2 ao5 - 1,29 - i kolejny Australijczyk notuje progres i awansuje do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. Przez to Maciej Czapiewski po 4,5 roku spadł na 11. miejsce (jego 1,35 w 2018 roku było rekordem świata).

 

NR5/WR13 - Adrian Dębski - 44/48 57:45 - kiedyś trzech Polaków miało PB na poziomie 40 punktów, a teraz został z nich tylko Adrian Dębski, który jeździ na zawody najrzadziej, co nie przeszkodziło mu w ustanowieniu 3 tzw. 40-pointerów. Pobicie rekordu życiowego o czas niewiele mu dało, bo pozostał na 13 miejscu na świecie.

 

NR2 - Kamil Przybylski - 5x5x5 BLD single - 4:42,53 - i wreszcie doszliśmy do ostatniej części opisu chyba najciekawszego pojedynku bigblinderskiego w najnowszej historii Polski (Wielkiej Brytanii teź). Sytuacja u Kamila Przybylskiego jest jasna: od 7 zawodów albo bije swoje PB, albo ma same DNF-y, nic poza tym. Sytuacja jest jeszcze jaśniejsza w jego pojedynkach z Adrianem Dębskim: jeśli on nie ma DNF-a, to zawsze Kamil przegrywa (seria zwycięstw Adriana trwa nieprzerwanie od 2017 roku). Jeśli ma same DNF-y, to bywa różnie, bo nie ma gwarancji, że co najmniej jeden z dwóch zawodników poprawnie ułoży kostkę. Na przełamanie serii trzeba jeszcze poczekać, ale były rekordzista Polski w średniej może cieszyć się z PB, bo 16 miejsce na świecie to niezły wynik (to też pokazuje, jak dobra jest nowa rekordowa średnia, bo Adrian Dębski w każdym ułożeniu tej rundy miał lepszy czas).

 

Inne wyniki

 

Co roku, zwykle jesienią, pojawia się pytanie: kto spośród zawodników, których pierwsze zawody odbyły się w danym roku, jest najlepszy (mierząc według kresu dolnego zbioru zawierającego pozycje zajmowane przez danego zawodnika w światowych rankingach poszczególnych konkurencji)? W tym roku odpowiedź jest bardzo prosta: Yoav Vishne. Już na pierwszych zawodach pobił rekord Izraela w średniej 2x2 (1,46), na kolejnych zawodach bijąc go dwukrotnie. Ostatni raz w ten weekend na 1,39, co jest 17. najlepszym wynikiem na świecie.

 

inne z kategorii